ارتباط انسانی هنر گمشده

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

دوره ای که در آن زندگی می کنیم عصر ارتباطات نامیده شده و با پیشرفت روزافزون تکنولوژی شاهد گسترده شدن این ارتباطات و تعاملات هستیم.

بهره گیری از شبکه های اجتماعی مختلف، تلفن های هوشمند و دسترسی آسان و راحت به اینترنت و ... همگی باعث سهولت ارتباط شده اند و قطعا نمیتوان مزایای بیشمار این فن آوری مهم را نادیده گرفت.

 

 

هر چند فواید وسایل ارتباطی جدید بر هیچ کس پوشیده نیست اما در کنار آن نمیتوان از تبعات منفی آن هم چشم پوشی کرد. یکی از بزرگترین دستاوردهای منفی آن این است که ما در قرن 21 نه تنها از تنهایی جدا نشده ایم. بلکه هر روز تنها تر شدیم. ظهور اینترنت، تلفن های همراه و رسانه های اجتماعی، نحوه ارتباط، تعامل و ارتباط ما با یکدیگر را کاملا تغییر داده است. زندگی اجتماعی ما به صورت رودر رو نیست و دیگر شبکه های موبایلی راه ارتباطی ما با جهان شده اند.

ما در بین این همه ارتباط و گستردگی، تنها شده ایم و اگر بدون تعارف و صادقانه به موضوع نگاه کنیم باید بگوییم که از ماست که بر ماست.

یکی دیگر از مهمترین معضلات همه گیری و گسترش شبکه های اجتماعی و فضاهای مجازی این است که روابط بین اعضای خانواده به سردی می گراید. والدین و فرزندان کمتر در فضاهای مشترک فیزیکی و عاطفی با یکدیگر وقت می گذرانند. گفتگوهای مشترک میان آنها بسیار کمتر از قبل شده هر کدام از آنها زندگی را از دیدگاه خود تفسیر و تحلیل می کنند و اینگونه فاصله میان آنها و والدین روز به روز بیشر می گردد. دیدن ویدیو زیر خالی از لطف نیست.

در پایان باید گفت، نیاز به ارتباط، گفتگو، تعامل و تبادل اطلاعات یکی از نیازهای اساسی نوع بشر است. گفت وگو مهم ترین مهارت در فضای خانواده بوده و فرصتی است تا افراد افکار و احساسات خود را ابراز و فاصله بین خود را کاهش دهند. اما این نیاز اساسی تحت تاثیر گسترش استفاده از شبکه های اجتماعی و فضای مجازی نادیده گرفته می شود. گفتگوهای فعالانه یکی از مهم ترین و موثرترین شیوه های افزایش صمیمیت و برقراری ارتباط بین اعضای خانواده است و قطعا برای بهبود کیفیت آن باید شکل و میزان استفاده از شبکه های اجتماعی مدیریت و کنترل شود. آموزش صحیح و فرهنگ سازی برای والدین و فرزندان مهترین راهکار موجود است که باید آنرا با جدیت انجام داد.

مطالب مرتبط

دیدگاه (0)

کسب رتبه 0 ستاره ، از 5 ستاره ، از مجموع 0 نظر ثبت شده
هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
امتیاز به این پست:
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
لطفا کد امنیتی زیر را وارد کنید

نظرات کاربران

نازنین نظری را ارسال کرده است در :با ویرگول و نقطه صحبت کنید!
این متن رو که خوندم یاد خودم افتادم. یادش بخیر چقدر تند ...
رضا نظری را ارسال کرده است در :با ویرگول و نقطه صحبت کنید!
مشکلی که خیلی ها باهاش دست و پنجه نرم می کنند.
سید محمد نظری را ارسال کرده است در :قانون پارکینسون، چند مثال و چند راهکار
چقدر مقاله کاملی بود. ممنون از شما.
رضا کریمی راد نظری را ارسال کرده است در :ضرورت فن بیان در کودکان
بسیار عالی است.
محمد نظری را ارسال کرده است در :چطور مسلط و بدون تپق صحبت کنیم؟
خیلی عالی.
اینستاگرام فن سخن

درباره ما

وبسایت فن سخن با تکیه بر تجربه و توان خستگی ناپذیر تیم خود ، فعالیت خویش را از سال 1395 آغاز کرده است. این مجموعه رویکردهای جدیدی را برای تولید هرچه بهتر و بیشتر محتوی بروز و مناسب در خصوص سخنرانی، فن بیان، مهارتهای ارتباطی در پیش گرفته است. امیدواريم در این مسیر همراه ما باشید. رهنمودهای شما را صمیمانه ارج می نهیم.

گرگان - خیابان ولی عصر - عدالت 85 - مجتمع اداری تندیس - واحد 15 - موسسه فرهنگی توسعه مهارت خودباوران ساعی
ایمیل : fanesokhan@gmail.com
شماره های تماس : 09359099885

شبکه های اجتماعی

کليه حقوق اين سايت متعلق به موسسه توسعه مهارت خودباوران ساعی می باشد.

فن سخن