بعضی از افراد آنقدر جذاب و گیرا صحبت کرده و خواسته خود را بیان می کنند که ما واقعا کاری بجز تسلیم نداریم و با میل و رغبت به حرفهایشان گوش داده یا به خواسته آنان جواب مثبت می دهیم. سوال این است که چه چیزی باعث میشود که برخی افراد زیبا و دلنشین صحبت کنند و همیشه گل سر سبد جمع باشند و در هر محفل و جمعی ، توجه همه را جلب کنند؟ براي یافتن پاسخ این سوال در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

هوشهاي چندگانه اولين بار توسط هوارد گاردنر استاد دانشگاه هاروارد ارائه شده است. بر اساس اين تئوري تمامي انسانها داراي هشت نوع مختلف از هوش هستند كه يكي از اين انواع هوشها، هوش كلامی - زبانی است و ما بيش از همه به اين نوع هوش وابسته هستيم. كساني كه از هوش كلامی بالايي برخوردارند به هنگام سخن گفتن و نوشتن، از كلمات و اصطلاحات به خوبي استفاده مي كنند. اگر به اين موضوع فكر كنيد كه تقريبا تمامي تعاملات ما با افراد و دنياي اطرافمان توسط شنيدن، خواندن، نوشتن و گفتن كلمات اتفاق مي افتد آنگاه به اهميت اين نوع از هوش بيش از پيش پي خواهيد برد.

verball1برای اینکه بتوانیم خوب صحبت کنیم باید از کلمات درست و مناسب با توجه به زمان و موقعیتی كه در آن قرار داریم، استفاده کنیم. لازمه این کار این است که هوش کلامی را بشناسیم و راه های تقویت آن را یاد بگیریم.

تعریف هوش كلامی:

هوش کلامی توانایی فکر کردن و استفاده از زبان برای بیان منظور است و افراد با هوش گفتاری بالا، از کلام به زیبایی برای رسیدن به مقصود خود استفاده میکنند.

روان شناسان اثبات کرده اند که ارتباط مستقیمی میان بکارگیری کلمات و گستره واژگان افراد با موفقیت آنها وجود دارد. با توجه با این موضوع میتوان فهمید که کلمات نقش تعیین کننده ای در رسیدن فرد به جایگاه فردی واجتماعی بالا ایفا میکنند. افراد با هوش گفتاری بالا که دایره لغات گسترده ای دارند، با قدرت کلام و شیوایی بیان خود می توانند ذهن و قلب مخاطب را هدف قرار داده و ارتباط موثری ایجاد کنند.

دایره واژگان ما محدود است:

شاید برای شما هم اتفاق افتاده که در موقعیتی قرار گرفته اید که به دنبال واژه بگردید و یا به اصطلاح حرف نوک زبانتان باشد ولی نتوانید آن را بیان کنید و یا برای توصیف درست کسی یا چیزی به مشکل برخورد کنید. اگر ما بتوانیم منظور و مقصودمان را با بیانی ساده و قوی، بسته به موقعیت و مخاطب با جملاتی متفاوت و درست بیان کنیم مسلما سطح بالاتر و بهتری از تعاملات و ارتباطات خانوادگی و اجتماعی را تجربه خواهیم کرد و میتوانیم راحت تر به جایگاه متناسب و بالایی که خواهان آن هستیم، دست یابیم. همچنین دایره لغات گسترده از بروز برخی از سوء تفاهمات جلوگیری کرده و به ما این امکان را می دهد که بهتر و زیباتر مقصود خود را بیان کنید.

مطالعه مقاله چرا باید از کلمات مناسب در سخن گفتن استفاده کنیم؟ را به شما پيشنهاد می كنيم.

خوب است بدانيد كه در زبان فارسی حدود نیم میلیون واژه وجود دارد، در حالی که افراد معمولاً در مکالمات خود از حدود دو تا سه هزار واژه محدود استفاده می‌کنند. یک واژه در واقع یک سازه ذهنی است که تفکرات خاصی را پشت خود ذخیره می کند. بنابراین هرچقدر دامنه واژگان خود را گسترش دهید، با حیطه‌های جدیدتری از تفکر آشنا خواهید شد. واژگان جدید شما را با دنیایی از مفاهیم جدید آشنا می‌کند و بدین ترتیب راه های جدیدتر و خلاقانه‌تری برای فکر کردن پیش روی شما قرار خواهد گرفت.

verbal1

 راه های افزایش هوش کلامی:

ضریب هوش گفتاری افراد با گستره دایره لغات آنها اندازه گیری می شود و البته دستیابی به این امر کاملا اکتسابی بوده و قابل یادگیری و تقویت است در ادامه چند راهکار که میتواند به شما کمک کند بیان می شود.

tick red 16 16 جدول و معما حل کنیم: باعث گسترده شدن دایره واژگان شده و همچنین افزایش قدرت تمرکز و توجه را در پی دارد.
tick red 16 16 کلمات بیشتری یاد بگیریم: ما وابستگی زیادی به هوش کلامی داریم زیرا ما تمایل داریم با کلمات فکر کنیم و خود را با کلمات ابراز کنیم. با استفاده از فرهنگ لغت میتوانیم معنی و مفهوم واژگان را فراگرفته و همچنین نحوه تلفظ صحیح آنها را یاد بگیریم
tick red 16 16 بازی کنیم: مقابل آیینه بایستیم و موقعیت فرضی را تصور کنیم وبا خود صحبت کنیم و سعی کنیم بجای کلمات معمول از واژگان هم خانواده و هم معنی آن استفاده کنیم
tick red 16 16 الگو برداری کنیم: به معلمان، اساتید، بازیگران و یا افراد سخنور و مشهور توجه کنیم و به نحوه بیان و جملاتشان دقت کنیم و به این فکر کنیم که چطور می توانیم از کلمات آنها با توجه به شغل و حرفه خود استفاده کنیم.
tick red 16 16 بنویسیم: در مورد موضوعات گوناگون مطلب بنویسیم و ویرایش کنیم. بازخوانی و ویرایش  متن باعث غنی شدن  دایره لغاتمان میشود.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما بعد از تایید مدیر نمایش داده خواهد شد

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • مهمان - مهران

  مقاله مفيد و نسبتا كاملي بود. پيشنهاد مي كنم كه در مورد ساير انواع هوش هم مطلب بنويسيد.

 • با سلام و ادب.
  متشکرم از اینکه به این مقاله توجه کردید. با توجه به اینکه سایر انواع هوش در حوزه تخصص ما نیست پیشنهاد می کنیم که برای کسب اطلاعات بیشتر از سایر منابع معتبر در این خصوص استفاده کنید.

 • مهمان - zahra

  متشکرم از مطلب خوبتون.

 • مهمان - زهره

  با سلام. چه خوب بود اگر تمرینهای افزایش هوش کلامی رو هم می گفتید. تشکر

ورود به سایت

سبد خرید

کالایی در سبد نیست

خبرنامه فن سخن

آخرین نظرات

مهمان - رجبی
مقاله بسیار کامل و جامعی بود. تشکر از زحمتی که برای تهیه این مقاله کشیدید.
با تشکر از لطف شما. امیدواریم در آینده بتوانیم ویدیوهای بهتری را تولید و منتشر کنیم.

محبوب ترین ها

 • مهارتهای ارتباطی چیست؟ +

  مهارتهای ارتباطی ما همه روزه برای انتقال احساسات، اندیشه ها، افکار و ادامه مطلب...
 • دوره جامع آموزش سخنرانی ، فن بیان و مهارت های ارتباطی در گرگان +

  مهارت های ارتباطی و در راس آنها سخنرانی و فن ادامه مطلب...
 • کتاب "یک، دو، سه ...آزمایش میشه" آموزش فن بیان و سخنرانی +

  شروع هرکاری سخت است و همیشه اولین قدم‌ها سخت‌ترین قدم ادامه مطلب...
 • دانلود کتاب الکترونیک آشتی با غول سخنرانی +

  درست است که ترس و اضطراب می‌تواند منجربه بروز پیشامدهای ادامه مطلب...
 • فن بیان چیست؟ +

  فن بیان فن به معنی راه و روش و تکنیک است و ادامه مطلب...
 • 1