چرا باید از کلمات مناسب در سخن گفتن استفاده کنیم؟

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

همیشه نوشتن نامه های اداری مهم برایم عذاب آور بود و کلی باید در انتخاب کلمات و جملات دقت می‌کردم. بعضی وقتها حتی نوشتن یک پیام تبریک کوتاه برای شخصی خاص و استقاده از کلمات مناسب در آن، خیلی برایم وقت گیر بود و به یک مشکل بزرگ برایم تبدیل می شد دقایق زیای باید با خودم کلنجار می رفتم تا بتوانم با استفاده از واژگان درست منظورم را منتقل کنم.

شاید برای شما هم اتفاق افتاده که با موقعیت های مشابه روبرو شده باشیدکه برای نوشتن مطلبی و انتقال پیامتان از طریق نوشتن به دنبال واژه بگردید و برای آن زمان صرف کنید. این در حالی است که هنگام صحبت کردن، کلمات با سرعت باد از دهانمان خارج می شوند و گاه حتی فکر نمی کنیم که این کلمات چه تاثیراتی ممکن است بر شنونده داشته باشد. هر چند که ما زمان بیشتری را صرف حرف زدن با دیگران می کنیم و نه نوشتن برای آنها، اما در اکثر موارد بدون اینکه به عواقب حرفهایمان فکر کنیم و بدون انتخاب کلمات و جملات صحیح سخن می گوییم در حالی که هنگام نوشتن خلاف آن را انجام می دهیم. و این نقطه آغاز مشکلات است.

قدرت کلمات:

کلمات می توانند معجزه می‌کنند.کلمات و جملاتی که بر زبان می‌آورید می‌تواند آغازگر یک رابطه باشد و یا ویران کننده یک زندگی. قدرتی که کلمات دارند می‌تواند مسیر زندگی فردی را عوض کنند. کلمات می‌توانند کشوری را به خاک و خون بکشند یا نوید صلح و آرامش باشند. با کلمات میتوان زندگی ها و سرنوشت ها را تغییر داد. داستان‌های زیادی از زندگی افراد موفق وجود دارد که بیانگر این است که چطور یک جمله و یا گاه یک کلمه توانسته مسیر زندگی آنان را تغییر داده و موفقیتشان را به ارمغان بیاورد. تصور کنید اگر مادر ادیسون هم مانند معلمش او را کله پوک و بی خاصیت صدا میزد و به او می گفت که به علت کندذهنی از مدرسه اخراج شده است‌ چه اتفاقی می افتاد؟ حتماً شما هم تا کنون تحت تاثیر سخنان انسان‌های بزرگ قرار گرفته‌اید. آیا تاکنون به تأثیر کلماتی که از دیگران می شنوید فکر کرده‌اید؟ چه فرقی می‌کند اگر به شما بگویند که حرفتان اشتباه است تا اینکه لقب دروغگو را در موردتان بکار ببرند؟

قدرت كلمات

واژگان جدید:

در زبان فارسی حدود نیم میلیون واژه وجود دارد، در حالی که افراد معمولاً در مکالمات خود از حدود دو تا سه هزار واژه محدود استفاده می‌کنند. یک واژه در واقع یک سازه ذهنی است که تفکرات خاصی را پشت خود ذخیره می کند. بنابراین هرچقدر دامنه واژگان خود را گسترش دهید، با حیطه‌های جدیدتری از تفکر آشنا خواهید شد. واژگان جدید شما را با دنیایی از مفاهیم جدید آشنا می‌کند و بدین ترتیب راه های جدیدتر و خلاقانه‌تری برای فکر کردن پیش روی شما قرار خواهد گرفت. در نتیجه ابزار بیشتری برای بیان افکار خود در اختیار خواهید داشت. افرادی که از دایره لغات وسیع و غنی برخوردارند، از نظر احساسی نیز زندگی خوبی را تجربه می‌کنند.

مطالعه مقاله آموزش فن بیان - قدرت کلمات را به شما پيشنهاد می كنيم.

اینگونه افراد مانند نقاشی هستند که با رنگهای زیبا که همان واژگان خوب و دلنشین هستند، به زندگی خود و دیگران رنگ شادی و طراوت می‌بخشند و از خود ردپایی خوب و به یادماندنی در قلب و ذهن اطرافیان برجای می‌گذارند. هیچ کس با این عقیده مخالف نیست که زیبا سخن گفتن و سخنان زیبا شنیدن چه تأثیر شگفتی بر روح و روان ما می‌گذارد و چه بسا تلنگری برای تغییری سازنده و بزرگ در زندگی ما باشد. برای اینکه گفتار زیبایی داشته باشیم باید از واژگان مناسب استفاده کنیم و هوش کلامی خود را تقویت کنیم. به قول دکتر شریعتی:

کلمه را دست کم نگیرید؛ کلمه موجودی زنده، حساس و افسونگر است.

هر چند انتخاب کلمات و جملات درست همیشه و در همه حال امکان پذیر نیست اما یک قانون طلایی ساده برای موفقیت وجود دارد "قبل از بلند حرف زدن، فکر کنید". این کار درست مانند رانندگی است که در حالت تئوری بسیار ساده و واضح است اما به هنگام عمل کردن به دلیل دخیل بودن رفتارهای دیگران همه چیز تغییر پیدا می کند. اما باید صبور بوده و آگاهانه تمرین کرد. با بکار بردن چند اصل ساده هنگام صحبت کردن بین همکاران، خانواده و دوستان می توانید زیباتر و موثرتر سخن گفته و ارتباط بهتری با دیگران برقرار کنید. از معجزه کلمات غافل نباشید. واژگان درست و موثر را بشناسید و به استفاده از آنها عادت کنید تا نتایج مثبت آنرا در زندگی روزمره خود و دیگران ببینید. فراموش نکنید با اینکه که زیر سازی برج درصد کوچکی از کل بنا را تشکیل می دهد، ولی کوچکترین مشکل و قصور در آن کل برج را به خطر می اندازد، کلمات زیر بنای قطعی ساختار ارتباطات هستند در انتخاب و بکاربردن واژگان درست قصور نکنید.

مطالعه مقاله چرا آموزش فن بیان اهمیت دارد ؟ را به شما پيشنهاد می كنيم.

مطالب مرتبط

دیدگاه (0)

کسب رتبه 0 ستاره ، از 5 ستاره ، از مجموع 0 نظر ثبت شده
هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
امتیاز به این پست:
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
لطفا کد امنیتی زیر را وارد کنید

نظرات کاربران

نازنین نظری را ارسال کرده است در :با ویرگول و نقطه صحبت کنید!
این متن رو که خوندم یاد خودم افتادم. یادش بخیر چقدر تند ...
رضا نظری را ارسال کرده است در :با ویرگول و نقطه صحبت کنید!
مشکلی که خیلی ها باهاش دست و پنجه نرم می کنند.
سید محمد نظری را ارسال کرده است در :قانون پارکینسون، چند مثال و چند راهکار
چقدر مقاله کاملی بود. ممنون از شما.
رضا کریمی راد نظری را ارسال کرده است در :ضرورت فن بیان در کودکان
بسیار عالی است.
محمد نظری را ارسال کرده است در :چطور مسلط و بدون تپق صحبت کنیم؟
خیلی عالی.
اینستاگرام فن سخن

درباره ما

وبسایت فن سخن با تکیه بر تجربه و توان خستگی ناپذیر تیم خود ، فعالیت خویش را از سال 1395 آغاز کرده است. این مجموعه رویکردهای جدیدی را برای تولید هرچه بهتر و بیشتر محتوی بروز و مناسب در خصوص سخنرانی، فن بیان، مهارتهای ارتباطی در پیش گرفته است. امیدواريم در این مسیر همراه ما باشید. رهنمودهای شما را صمیمانه ارج می نهیم.

گرگان - خیابان ولی عصر - عدالت 85 - مجتمع اداری تندیس - واحد 15 - موسسه فرهنگی توسعه مهارت خودباوران ساعی
ایمیل : fanesokhan@gmail.com
شماره های تماس : 09359099885

شبکه های اجتماعی

کليه حقوق اين سايت متعلق به موسسه توسعه مهارت خودباوران ساعی می باشد.

فن سخن