بعد از یک روز شلوغ کاری خسته و کمی عصبی به خونه رسیدم و سریع رفتنم آشپزخانه و مشغول چیدن میز ناهار شدم. همسرم با پرسیدن این سوال که امروز را چطور گذراندم، مشغول خوردن قرمه سبزی شد و من خوشحال از اینکه گوش شنوایی پیدا کردم شروع به درد دل کردم و خلاصه ای از اتفاقاتی که از صبح پشت سر گذاشته بودم را شرح دادم و همینطور که منتظر جواب او بودم به دهانش چشم دوختم. سرش را بلند کرد و گفت: واقعا قورمه سبزی خوشمزه ای بود و خیلی بهم چسبید.

این اتفاق ممکن است برای اکثر شما هم اتفاق افتاده باشد. اکثر ما شنونده های ضعیفی هستیم و وانمود میکنیم که به گوینده توجه داریم به او نگاه میکنیم، سرمان را به نشانه تایید تکان میدهیم، اما همه این کارها را بدون اینکه واقعا گوش دهیم، انجام میدهیم.

خوب گوش دادن

چرا باید گوش دهیم؟

اگر با دقت به افراد موفق، مدیران و معلمان با هوش و افراد برتر دانشگاه نگاه کنیم متوجه میشویم که همگی شنوندگانی بسیار عالی هستند. زیرا بسیاری از اطلاعات ما از راه شنیدن بدست می آید و درست شنیدن و با دقت گوش دادن و توجه و تمرکز به این فرایند باعث میشود که بتوانیم جایگاه خود را بهبود ببخشیم و پیشرفت کنیم. فرقی نمیکند در چه موقعیت و جایگاهی باشیم همه افراد و روابط به این مهارت ساده متکی هستند و هیچگاه بی نیاز از یک گوش آموزش دیده نیستند.

چگونه شنونده بهتری شویم؟

bullet2 orange 16 16 مشکل را احساس کنیم.

اولین قدمی که باید برداریم این است که این نیاز اساسی را احساس کنیم و به اهمیت آن پی ببریم و به آن بعنوان مهارت مهمی بنگیرم که یادگیری آن باعث رشد و پیشرفت ما در زندگی فردی و اجتماعی ما میشود. در زندگی های امروزه که همه چیز با سرعت و شتاب پیش میرود، ما را به سمت گوش دادن انفعالی تشویق میکند گوش دادنی از روی عادت، به عنوان مثال هنگام مطالعه، رادیو گوش میدهیم و یا هنگام آشپزی سعی میکنیم به یک فایل صوتی آموزشی توجه کنیم.

سعی کنیم به گوش دادن فعال به عنوان یک ضرورت مهم توجه کنیم و این مهارت مهم را یاد بگیریم و مطمئنا نتایج  مثبت آن را در زندگی شخصی و شغلی خود خواهیم دید.

bullet2 orange 16 16 در برابر حواس پرتی مقاومت کنید.

فن بيان هنر خوب گوش دادناگر به هر دلیلی( از شرایط جوی و سر و صدای محیط تا صحبت های کسالت آوری که مجبوریم تحمل کنیم) توجه و تمرکز ما از بین رفت، سعی کنیم آگاهانه ذهن خود را به صحبتهای گوینده معطوف کنیم و به جملاتی که قرار است بگوید فکر کنیم در حقیقت پیش بینی کنیم که قرار است چه بگوید. این کار باعث میشود حواسمان جمع شود. و یا اینکه حرفهایی را که تا بحال زده را در ذهن خود مرور کنیم تا مطمئن شویم منظور گوینده را به درستی متوجه شده  ایم.  راه دیگر این که به  تک تک جملاتی که مخاطب ما میگوید گوش دهیم و آنها را با زبان بدن او مقایسه کنیم. توجه به  حالات چهره و بدن و نحوه بیان مطالب به ما کمک میکند تا به اهمیت سخنان گوینده پی ببریم.

 

 

bullet2 orange 16 16 زود قضاوت نکنید.

وقتی به حرفهای کسی گوش میدهیم که طرز فکرمان با افکار و عقاید او متفاوت هست ، ممکن است سخنانی بشنویم که با آنها مخالف هستیم و در این زمان ذهن ما میخواهد که تمام گفته های او را رد کند و با او مجادله کند. باید در این مواقع آرام باشیم و از اینگونه عکس العمل ها بپرهیزیم چون فرصت یادگیری را از دست میدهیم. ابتدا به همه صحبت های فرد خوب گوش دهیم و به نحوه استدلال کردن او توجه کنیم و دیدگاه های او را بررسی کنیم تا بتوانیم قضاوت درستی داشته باشیم.

bullet2 orange 16 16 توسط ظاهر گوینده گمراه نشوید.

مطمئنا وقتی گوینده ظاهر نامرتبی دارد و کمی ژولیده و کثیف هم به نظر میرسد، ما هیچ رغبتی به شنیدن حرفهایش نداریم. و یا بالعکس  بعضی مواقع بخاطر ظاهر بسیار شیک و جذاب برخی افراد  که بیان شیوا و  فصیحی دارند، بدون اینکه به پیام او توجه کنیم، مجذوب این اشخاص میشویم. ولی بهتر است اراده کنیم که قضاوت های عجولانه و از پیش ساخته بر اساس ظاهر یا حالت صحبت فرد را کنار بگذاریم و با صبر و تحمل و تمرین اجازه ندهیم که این احساسات منفی ما را از گوش دادن به پیام منصرف کند.

bullet2 orange 16 16 هنگام گوش دادن تمرکز کنید.

مسلما ما نمیتوانیم به تک تک کلمات گوینده توجه کنیم و البته احتیاجی هم نداریم. پس بهتر است  به نکات اصلی که مد نظر گوینده است دقت کنیم و سعی کنیم با کمی زحمت روی آن موارد تمرکز کنیم تا بتوانیم منظور اصلی از صحبتهای او را متوجه شده و پیام را به درستی دریافت کنیم. از آنجايي كه خوب گوش دادن يكي از اولين و اصلي ترين اركان برقراري يك ارتباط موثر است به همين دليل مطالعه مطالب زير را نيز به شما پيشنهاد مي كنيم.

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما بعد از تایید مدیر نمایش داده خواهد شد

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

ورود به سایت

سبد خرید

کالایی در سبد نیست

خبرنامه فن سخن

آخرین نظرات

مهمان - نعیم
بسیار کامل و عالی بود. استفاده کردم.
با سلام و ادب.
دوست گرامی، ما هم از آشنایی با شما بسیار خوشحالیم و امیدواریم بتوانیم خدمتگزار شایست...

محبوب ترین ها

 • مهارتهای ارتباطی چیست؟ +

  مهارتهای ارتباطی ما همه روزه برای انتقال احساسات، اندیشه ها، افکار و ادامه مطلب...
 • دوره جامع آموزش سخنرانی ، فن بیان و مهارت های ارتباطی در گرگان +

  مهارت های ارتباطی و در راس آنها سخنرانی و فن ادامه مطلب...
 • دانلود کتاب الکترونیک آشتی با غول سخنرانی +

  درست است که ترس و اضطراب می‌تواند منجربه بروز پیشامدهای ادامه مطلب...
 • کتاب "یک، دو، سه ...آزمایش میشه" آموزش فن بیان و سخنرانی +

  شروع هرکاری سخت است و همیشه اولین قدم‌ها سخت‌ترین قدم ادامه مطلب...
 • فن بیان چیست؟ +

  فن بیان فن به معنی راه و روش و تکنیک است و ادامه مطلب...
 • 1