ارائه ی قوی – سه راهبرد ارزشمند برای سال جدید

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ارائه ی قوی، چیزی است که بسیاری از افراد خواهان آن هستند و سعی می کنند تا بتوانند مهارتهای خود در زمینه ارائه و فن بیان را روز بروز تقویت نمایند. پیشتر در مقاله ی  سخنرانی و ارائه مطلب ( پرزنتیشن ) یک هنر است در خصوص نحوه سازماندهی و تهیه محتوی برای داشتن یک ارائه منحصر به فرد صحبت شده است و در این مقاله قصد داریم با معرفی سه راهبرد ارزشمند، به شما این مژده را بدهیم که داشتن یک ارائه ی قوی به مراتب آسان تر از آن چیزی است که فکرش را می کنید. با ما همراه باشید.

دانش، پردازش، و بیان عاطفی، عناصر مهمی هستند که هر ارائه دهنده باید به آنها فکر کند. این عناصر به قدری مهم هستند که مردم بیش از 2000 سال است در مورد آنها صحبت می کنند و مطلب می نویسند. در مورد اینکه چطور سخنرانی تاثیرگذاری انجام دهیم، توصیه های زیادی در اینترنت ارائه شده و کتابهای زیادی برای آن نگاشته شده است، که برخی از آنها خوب بوده و برخی زیاد خوب نیستند. در ابتدای سال جدید سعی می کنیم تمامی چیزهایی را که در مورد ارائه، سخنرانی و ارتباط موثر آموخته ایم را در قالب سه راهبرد و پیام ارزشمند به شما ارائه نماییم تا با بهره گیری از آنها ارائه ی قویتر و سخنرانی جذابتری داشته باشید.

1 . تمرکز:

هر ارائه دهنده ی حرفه ای می داند که موفقیت هر ارائه یا سخنرانی (صرف نظر از محتوا)، با تمرکز شروع شده و پایان می یابد. این بدین معناست که صریحا مشخص کنید مخاطبین شما واقعا چه کسانی هستند، چه چیزی از شما می خواهند و شما چطور می توانید در زندگی شخصی یا حرفه ای آنها یک تفاوت معنی دار ایجاد کنید. برای داشتن یک ارائه قوی و یا یک سخنرانی تاثیرگذار شما باید برروی 6 چیز تمرکز نمایید:

spunta-rossa  جلب توجه آنها و حفظ آن
spunta-rossa  تضمین اینکه هر چه شما می گویید کاملا مربوط به مخاطبینتان است.
spunta-rossa  اینکه پیام شما روشن و جذاب است و چیزی نیست که همه از قبل از آن مطلع باشند یا بتوانند با یک ایمیل یا از طریق گوگل آن را بفهمند.
spunta-rossa  به سادگی بتوانند پیام شما را به کمک مثالها و داستانهایی که تعریف می کنید، درک نمایند.
spunta-rossa  لحظه ای که سخنرانی خود را تمام می کنید می خواهید مخاطبین شما برای انجام چه کاری آماده شده باشند و یا چه تغییری در فکر و نگرش آنها ایجاد شده باشد.
spunta-rossa  اینکه می خواهید چه احساسی را به شنوندگان منتقل کنید.

یک پیش شرط هر ارائه ی بسیار تاثیرگذار این است که روی غنی سازی محتوای ارائه ی خود (یعنی ارائه ی حقایق) نیز تمرکز نمایید. اگر محتوای شما ضعیف یا بی معنی باشد، دیگر مهم نیست چقدر سرگرم کننده یا برازنده ی شما (به عنوان یک سخنران) است، چون به هر حال مخاطبین خود را از دست خواهید داد. آنها نیاز دارند کاملا واضح بدانند و درک کنند که چرا باید به حرف های شما گوش فرا دهند. بدین منظور شما باید موارد زیر را در ارائه ی خود بیان کنید:

spunta-rossa  یک استدلال منطقی
spunta-rossa  داده های دقیق با بیان ساده
spunta-rossa  مزایا
spunta-rossa  مثال ها
spunta-rossa  مطالعات موردی

2 . احساسات:

ارائه های پر از حقایق، فرمول، نمودار و اطلاعات که فاقد عنصر احساسات بوده و نتواند با مخاطب رابطه حسی و عاطفی برقرار کند، بسیار کسل کننده هستند. بخش عاطفی و شهودی ذهن ما بسیار قدرتمند است و هنگامی که ذهن مخاطب درگیر پردازش حقایق و اطلاعت صرف شده و هیچ احساسی را از شما دریافت نمی کند در حقیقت در ذهن او جدالی میان منطق و احساس آغاز می شود. در این کشمکش معمولا بخش عاطفی و احساسی ذهن برنده است. این بدین معناست که ارائه اطلاعات و حقایق صرف، باعث می شود مخاطب بعد از مدت کوتاهی دیگر به شما و سخنانتان توجه نکند. پس محتوای سخنرانی و ارائه خود را طوری تدوین کنید که بتواند با مخاطب رابطه احساسی و عاطفی برقرار نماید. این وظیفه ی شماست که قبل از ارائه ی خود، تصمیم بگیرید که می خواهید مخاطبتان چه احساسی داشته باشند. فقط بعد از این کار می توانید فرایند ساخت ارائه را آغاز نمایید. ویژگی های زیر می توانند در این راه به شما کمک کنند:

spunta-rossa  داستان ها. مطالعه مقاله چگونه از داستان ها در سخنرانی خود استفاده کنیم؟  را به شما پیشنهاد می کنیم.
spunta-rossa  استعاره ها و حکایات
spunta-rossa  سوالات تفکربرانگیز
spunta-rossa  هیجان یا حالت تعلیق در مخاطب
spunta-rossa  شوکه کردن
spunta-rossa  شوخی کردن
spunta-rossa  غافلگیر کردن مخاطب

بزرگ ترین هدیه ای که یک ارائه دهنده می تواند به مخاطبین خود بدهد این است که به آنها کمک کند احساس خوبی را هنگام سخنرانی و ارائه تجربه کنند.

3 . آینده:

شما ارائه ای تهیه کرده اید که دارای محتوای غنی است و با داده ها و حقایق قانع کننده پشتیبانی می گردد و آماده هستید با استفاده از داستان به مخاطبین خود کمک کنید با شما ارتباط عاطفی برقرار نمایند. مخاطبین نیاز دارند آینده را ببینند. هر ارائه ای باید به مخاطب کمک کند تا او بتواند یک تصویر کلی از حقایق را در ذهن خود ترسیم نماید. این وظیفه ی سخنران است که یک نمای کلی( از مسائل و چالش های امروز تا احتمالات آینده) را به مخاطبین خود نشان دهد. آنها دقایقی از وقت خود را صرف شنیدن سخنان شما می کنند و می خواهند دقیقا بدانند آنها را به کجا خواهید برد و دنیای جدید آنها در آینده چطور خواهد بود. اصل لذت - درد که در اصل توسط زیگموند فروید بیان شده است نشان می دهد که اعمال انسان ها فقط در جهت حرکت به سوی نوعی لذت یا دوری از احساس درد است. مخاطب می خواهد بداند که گوش دادن به پیام شما و عمل به آن، چه لذتی در پی داشته و عمل نکردن به آن چه دردی در آینده در پی خواهد داشت؟

ارائه دهنده ی حرفه ای می داند که برای داشتن یک ارائه ی قوی، باید 3 راهبرد زیر را در پیش بگیرد:

spunta-rossa  آنچه که روی آن تمرکز می کند و کمک به مخاطبین برای تمرکز روی آن
spunta-rossa  نحوه ای ایجاد احساس در آنها
spunta-rossa  اینکه آینده چطور به نظر می رسد

امیدوارم از این سه راهبرد برای هرچه بهتر شدن ارائه خود نهایت استفاده را ببرید.

مطالب مرتبط

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

دیدگاه (1)

کسب رتبه 0 ستاره ، از 5 ستاره ، از مجموع 0 نظر ثبت شده
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام. مرسی از مطلبتون. ولی نمیدونم چرا بعضی از افراد بدون اینکه بدونن طرفشون کیه فقط عشق سخنرانی کردن دارن. حتی به خودشون زحمت نمیدن که یکم مطالعه کنن.

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
امتیاز به این پست:
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
لطفا کد امنیتی زیر را وارد کنید

نظرات کاربران

نازنین نظری را ارسال کرده است در :با ویرگول و نقطه صحبت کنید!
این متن رو که خوندم یاد خودم افتادم. یادش بخیر چقدر تند ...
رضا نظری را ارسال کرده است در :با ویرگول و نقطه صحبت کنید!
مشکلی که خیلی ها باهاش دست و پنجه نرم می کنند.
سید محمد نظری را ارسال کرده است در :قانون پارکینسون، چند مثال و چند راهکار
چقدر مقاله کاملی بود. ممنون از شما.
رضا کریمی راد نظری را ارسال کرده است در :ضرورت فن بیان در کودکان
بسیار عالی است.
محمد نظری را ارسال کرده است در :چطور مسلط و بدون تپق صحبت کنیم؟
خیلی عالی.
اینستاگرام فن سخن

درباره ما

وبسایت فن سخن با تکیه بر تجربه و توان خستگی ناپذیر تیم خود ، فعالیت خویش را از سال 1395 آغاز کرده است. این مجموعه رویکردهای جدیدی را برای تولید هرچه بهتر و بیشتر محتوی بروز و مناسب در خصوص سخنرانی، فن بیان، مهارتهای ارتباطی در پیش گرفته است. امیدواريم در این مسیر همراه ما باشید. رهنمودهای شما را صمیمانه ارج می نهیم.

گرگان - خیابان ولی عصر - عدالت 85 - مجتمع اداری تندیس - واحد 15 - موسسه فرهنگی توسعه مهارت خودباوران ساعی
ایمیل : fanesokhan@gmail.com
شماره های تماس : 09359099885

شبکه های اجتماعی

کليه حقوق اين سايت متعلق به مجموعه فن سخن می باشد.

فن سخن