ارائه مطلب و پرزنتیشن

ارائه اسلایدی (Pitch Deck) که به آن ارائه کوتاه یا ارائه استارت آپی هم گفته می شود، معمولا یک ارائه­ ی 10 تا 20 اسلایدی است که برای معرفی مختصر شرکت، طرح کسب و کار، ایده و استارتاپ شما طراحی می­ شود. از فایل­های ارائه اسلایدی (Pitch Deck) برای اهداف متفاوت ديگري نیز استفاده می شود(از تلاش برای ملاقات و برقراري ارتباط با یک سرمایه­ گذار جدید گرفته، تا معرفي يك ايده و كسب و كار نوپا در جمع) و هر یک از آنها از ساختار متفاوتی پیروی می نمایند.

pitchdeck2یک ارائه کوتاه یا اسلایدی یک معرفی مختصر از کسب و کار، استارت آپ و محصول شماست و معمولا توسط نرم افزارهایی مانند PowerPoint, KeyNote و Prezi ساخته می شود. معمولا ارائه اسلایدی یا کوتاه در جلسات مذاکره رودررو و یا نشستهای آنلاین با سرمایه گذاران، صاحبان شرکتها و متخصصان مورد استفاده قرار می گیرد. اگر شما می خواهید کسب و کار و استارت آپ خود را در اولین جلسه (Demo Day) به سرمایه گذاران، شرکتها و متخصصان معرفی کنید، آنگاه ارائه ی کوتاه یا اسلایدی شما باید بسیار بصری بوده و متن بسیار کمی داشته باشد. زيرا این ارائه قرار است از دور دیده شده و شما قرار است در تمام زمان ارائه صحبت کنید. از سوی دیگر یک ارائه­ ی مختصر که تصمیم دارید با ایمیل ارسال نمایید باید به گونه اي باشد كه بتواند کاملا خود را توضیح دهد. این ارائه هم قرار است در صفحه مانیتور یک لپ­تاپ دیده شود پس نياز نيست از فونتهاي بزرگ استفاده نماييد.

براي ساخت يك فايل ارائه کوتاه یا ارائه اسلایدی (Pitch Deck) قالبهاي مختلفي توسط افراد و شركتهاي فعال در اين زمينه طراحي و معرفي شده است كه معروفترين آنها عبارتند از:

فرمت ارائه شده توسط گاي كاوازاكي

قالب ارائه اسلايدي ديو مك كلر

و قالب هاي معرفي شده توسط شركت SlideBean

pitchdeck1

با توجه به اينكه قالب معرفي شده توسط گاي كاوازاكي از محبوبيت و معروفيت بسياري برخوردار است و توسط بسياري از فعالان كسب و كار براي معرفي استارت آپ استفاده مي شود لذا در اين مقاله براي تعريف ارائه کوتاه یا ارائه اسلايدي (Pitch Deck) و ويژگيهاي آن از كتاب "هنر آغاز کردن" كه يكي از آثار معروف گاي كاوازاكي مي باشد، استفاده شده است. در کتاب "هنر آغاز کردن"، گاي كاوازاكي اطلاعات کلیدی ­ای را که باید در ارائه کوتاه یا اسلایدی­ ی اولیه قرار داده شوند به طور خلاصه بیان می ­کند. در اين كتاب به قانون 30/20/10 پاورپوینت اشاره شده است به اين معني كه يك ارائه اسلايدي مي بايد حداكثر داراي 10 اسلاید بوده، مدت زمان آن بيش از20 دقیقه نباشد و فونت هاي استفاده شده در آن با حداقل سایز 30 باشند. در ادامه خصوصيات و توضيحاتي كه بايد در هر اسلايد ارائه شوند را بيان مي كنيم:

ارائه کوتاه , ارائه اسلایدی

ارائه اسلایدی شما باید متناسب با طرح کسب و کارتان باشد، ولی نباید طرح خود را به طور ساده فقط با چند اسلاید بیان کنید. در صورتی که ارائه کوتاه شما بصورت حضوری است، می توانید با استفاده از یک وایت برد، توضیحات کامل تری در مورد ارائه اسلایدی خود عنوان نمایید. در این صورت حق مطالب به خوبی ادا می شود. هدف از اولین ملاقات با استفاده از ارائه اسلایدی (Pitch Deck)، این است که سرمایه گذاران را به حد کافی درگیر کنید تا گام بعدی را با شما بردارند. گام بعدی می تواند این باشد که با تلاش و بررسی بیشتر، بتوانید سرمایه گذاران را مجاب نمایید که برای گفتگوی بیشتر در خصوص جزئیات طرح و ایده شما وقت گذاشته و علاقه مند به مشارکت در طرح شما گردند.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما بعد از تایید مدیر نمایش داده خواهد شد

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

ورود به سایت

سبد خرید

کالایی در سبد نیست

خبرنامه فن سخن

آخرین نظرات

مهمان - رجبی
مقاله بسیار کامل و جامعی بود. تشکر از زحمتی که برای تهیه این مقاله کشیدید.
با تشکر از لطف شما. امیدواریم در آینده بتوانیم ویدیوهای بهتری را تولید و منتشر کنیم.

محبوب ترین ها

 • مهارتهای ارتباطی چیست؟ +

  مهارتهای ارتباطی ما همه روزه برای انتقال احساسات، اندیشه ها، افکار و ادامه مطلب...
 • دوره جامع آموزش سخنرانی ، فن بیان و مهارت های ارتباطی در گرگان +

  مهارت های ارتباطی و در راس آنها سخنرانی و فن ادامه مطلب...
 • کتاب "یک، دو، سه ...آزمایش میشه" آموزش فن بیان و سخنرانی +

  شروع هرکاری سخت است و همیشه اولین قدم‌ها سخت‌ترین قدم ادامه مطلب...
 • دانلود کتاب الکترونیک آشتی با غول سخنرانی +

  درست است که ترس و اضطراب می‌تواند منجربه بروز پیشامدهای ادامه مطلب...
 • فن بیان چیست؟ +

  فن بیان فن به معنی راه و روش و تکنیک است و ادامه مطلب...
 • 1