معرفی آسانسوری یا سخنرانی آسانسوری ( Elevator pitch ) چیست؟

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مهم نیست که شما چه می­ فروشید، یک ایده برای یک کسب و کار جدید، یک سرویس یا محصول موجود، یا یک پروژه. همچنین مهم نیست که این چیزها را به چه کسی می­ فروشید، به یک سرمایه­ گذار، یک کاربر، یا یک مشتری بالقوه.

برای اینکه شانسی برای عقد قرارداد داشته باشید ابتدا به مخاطباني نیاز دارید تا به آنچه شما می ­گویید گوش فرا دهند. متاسفانه بسیاری از افراد متوجه نیستند که جذب مخاطبی که به حرف­های شما گوش دهد، سخت­تر از آن چیزی است که به نظر می رسد. 

مشکل اینجاست که مردم دارای مشغله های زیادی هستند. درست مثل خود شما، آنها هم کارهای زیادی برای انجام دادن دارند و برای انجام همه ­ی آنها وقت کم می­ آورند. از همه مهم­تر اینکه هرچقدر شخصی فرد مفیدتری باشد، به احتمال زیاد سرش هم شلوغ­تر خواهد بود. اگر می­ خواهید موفق باشید باید این مشکل را جدی بگیرید، باید بفهمید که پیام خود را چطور به کسی که مثلا 10 چیز دیگر در ذهنش دارد منتقل کنید.

شما به یک معرفی کوتاه آسانسوری نیاز دارید.

یک معرفی آسانسوری، یک نمای کلی از یک ایده، محصول، سرویس، پروژه، یا راه ­حل بهتری برای یک مسئله است و فقط برای شروع یک گفتگو طراحی می­شود. معرفی آسانسوری، برای جلب توجه سریع مخاطبین طراحی می ­شود تا آنها را متقاعد کنید که به آنچه می­ خواهید بگویید توجه نمایند و بخواهند بیشتر در این مورد بشنوند. در یک معرفی آسانسوری، این کار با پاسخ به پرسش­های اساسی زیر که اغلب نادیده گرفته می­شوند، انجام می­ گردد:

- آن (ايده، محصول، سرويس، پروژه) چیست؟
- چه کسی به آن (ايده، محصول، سرويس، پروژه) نیاز دارد؟
- چرا آنها به آن (ايده، محصول، سرويس، پروژه) نیاز دارند؟

در یک معرفی آسانسوری، بیان جزئیات مربوط به نحوه­ ی عملکرد راه­ حل شما، به زمان دیگری موکول می ­گردد.

معرفي آسانسوری , پرزنتیشن

معرفی آسانسوری یا سخنرانی آسانسوری ( Elevator pitch ) چیست؟

معرفی آسانسوری یا سخنرانی آسانسوری در واقع استعاره ای از یک ارتباط بسیار موثر در یک زمان کوتاه است ( مثلا به اندازه زمانی که شخص مهمی را در یک آسانسور ملاقات کنید) به طوری که شخص مقابل ترغیب شده و به سخنان شما گوش دهد تا زمینه برقراری یک ارتباط بلندمدت شکل گیرد. معرفی آسانسوری یعنی اینکه شما مختصر، مفید و قانع کننده قادر باشید خود، ایده و یا محصولتان را معرفی نمایید. از جمله منافع این نوع سخنرانی می توان به جذب سرمایه گذار، نیروی متخصص، همکار تجاری و یا مشتری اشاره کرد.

یک معرفی آسانسوری، چند کاربرد دارد. البته معرفی آسانسوری، یک ابزار ارتباطی است و به شما کمک خواهد کرد پیام خود را بیان کنید. ولی در عین حال ابزاری برای فروش هم می­باشد و در کسب درآمد و بستن قراردادهایی که برای موفقیت به آنها نیاز دارید، به شما کمک خواهد کرد. البته با اینکه مهم است شما در نهایت قرارداد را ببندید، ولی اگر مخاطب درک نکند شما در مورد چه چیزی صحبت می­ کنید و چرا باید به حرف­های شما توجه کند، تلاش برای بستن قرارداد هیچ ارزشی ندارد.

در نتیجه، معرفی آسانسوری نقش یک آغازگر را ایفا می­کند، یک مقدمه­ ی اساسی و سطح بالا برای هر آنچه که شما می ­فروشید. یک معرفی آسانسوری، فقط ارائه­ ی اطلاعات کافی به مخاطبین است تا آنها آنچه را که شما در موردش صحبت می ­کنید درک نمایند و بخواهند در موردش بیشتر بدانند. در یک معرفی آسانسوری، اطلاعات زیادی به مخاطبین داده نمی ­شود، چون در این صورت آنها گیج شده و دیگر به شما توجه نمی­کنند.

به تدریج پیش بروید، عجله نکنید.

اگر می ­خواهید موفق شوید باید به تدریج مخاطبین را به راه­ حل خود عادت دهید، باید این فرصت را به آنها بدهید که شما و تمام تفکراتی که طی ماه­ها یا سال­های اخیر داشتید را درک کنند.

معرفی آسانسوری , پرزنتیشن

چرا به معرفی آسانسوری یا سخنرانی آسانسوری ( Elevator pitch ) نیاز دارید؟

با اینکه شما بدون شک کار خود را دوست دارید و مجذوب آن هستید و ساعت­ها وقت­ می ­گذارید تا در موردش صحبت کنید، ولی اکثر مردم مثل شما نیستند. به احتمال زیاد افرادی که شما به کمکشان نیاز دارید تا به راه ­حل خود جامه عمل بپوشانید، به اندازه­ ی شما در مورد راه­ حل­تان آگاهی نداشته و علاقه ای هم به آن ندارند. در نتیجه بعید است که این افراد پیچیدگی ­ها، ریزه­ کاری ­ها و جزئیات راه حل شما را درک کنند. در عوض حداقل در ابتدای کار فقط تصویر کلی کار شما را درک خواهند کرد و به آن علاقه نشان خواهند داد.

آنها هم درست مثل شما کارهای زیادی برای انجام دادن داشته و زمان کمی برای انجام تمام آن کارها دارند. یعنی آنها باید دائما (و به سرعت) تصمیم بگیرند به چه چیزی توجه کنند و چه چیزی را نادیده بگیرند. در نتیجه، شما باید راه­ حل خود را به شیوه ­ای مطرح کنید که توجه کسی که فرضا 10 چیز دیگر را در ذهنش دارد به خود جلب کند. شما باید فرض کنید که مردم به دنبال دلیلی می ­گردند که به حرف شما گوش ندهند، نباید فکر کنید که می ­خواهند به هر چه شما می­ گویید گوش دهند. باید ایده ­ی خود را طوری توضیح دهید که لازم نباشد مخاطب کار زیادی انجام دهد.

فراتر از همه­ ی اینها، شما باید رئوس مطالب و خلاصه­ ی صحبتهايتان را مطرح کنید. فقط با این کار می­ توانید توجه مخاطب را جلب کرده و این شانس را پیدا کنید که جزئیات مربوط به محصولتان را برایش شرح دهید.

تعریف معرفی آسانسوری یا سخنرانی آسانسوری ( Elevator pitch ) :

حالا که به شما یک نمای کلی سطح بالا (یا به عبارت دیگر، یک معرفی آسانسوری) ارائه کردم تا بدانید معرفی آسانسوری چیست و چرا به آن نیاز دارید، اجازه دهید تعریف مختصری از یک معرفی آسانسوری هم خدمتتان مطرح کنم...

معرفی آسانسوری، یک نمای کلی از یک ایده، محصول، سرویس، پروژه، شخص، یا راه ­حل بهتری برای یک مسئله است و فقط برای شروع یک گفتگو طراحی شده است.

با اینکه این تعریف خودش نسبتا گویاست، ولی به من لحظه ­ای اجازه بدهید تا در این مورد بحث کرده و اندكي بيشتر توضيح دهم.

نمای کلی معرفي آسانسوری یا سخنرانی آسانسوری ( Elevator pitch ) :

مزیت معرفی آسانسوری این است که وارد جزئیات راه ­حل شما نمی­ شود. در عوض تمام کاری که در این زمان کوتاه باید انجام دهید این است که مطمئن شوید مخاطبتان، چیزی را که شما در موردش صحبت می ­کنید و مزیتی که برای او دارد را در سطح نسبتا بالایی درک می­ کند. اگر در معرفی آسانسوری خود، جزئیات راه­ حلتان را مطرح کنید فقط باعث سردرگمی مردم خواهد شد.

ایده، سرویس، پروژه، شخص یا راه­ حل:

با اینکه اصطلاح "معرفی آسانسوری" معمولا در زمینه­ ی کارآفرینی، فروش ایده­ها به سرمایه­­ گذاران  و معرفی کسب و کارهای جدید به کار می ­رود، ولی حقیقت این است که از این ایده می ­­توان در زمینه­ های بسیار متنوعی استفاده کرد. یک معرفی آسانسوری خوب، ابزاری ضروری برای یک فروشنده(کسی که سعی می­ کند پروژه­ای را به رئیس خود بفروشد) یا برای کسی که به دنبال شغل می ­گردد، می ­باشد.

سخنرانی آسانسوری , فن بیان , فن سخن , پرزنتیشن

فقط شروع یک گفتگو:

یکی از دلایل اینکه اکثر افراد معرفی­ آسانسوری ضعیفی ارائه می­ کنند و بسیاری از معرفی­ های آسانسوری خیلی طولانی بوده و جزئیات زیادی در آنها مطرح می ­شود، این است که این افراد نمی­ دانند هدف از معرفی آسانسوری چیست. آنها فکر می ­کنند هدف از معرفی آسانسوری، بستن قرارداد است، در حالی که در حقیقت هدف از این کار، علاقه­ مند کردن مخاطب به ادامه­ ی صحبت می ­باشد. نه کمتر، و نه بیشتر...

محصول ویدئویی آموزش معرفی آسانسوری (Elevator pitch):

تاكنون در اين مقاله تعريف معرفي آسانسوري يا سخنراني آسانسوري را شرح داده و ساختار آنرا بطور خلاصه بررسي كرديم. موارد استفاده از معرفي آسانسوري يا سخنراني آسانسوري و مزيت استفاده از اين روش براي معرفي خود، ايده، محصول و كسب و كار را شرح داديم اما اگر علاقه منديد كه به صورت كاربردي و حرفه اي روش تهيه و ارائه يك معرفي آسانسوري را بياموزيد تهيه محصول ویدئویی آموزش معرفی آسانسوری (Elevator pitch) را به شما پيشنهاد مي كنيم. اين محصول شامل 46 دقيقه آموزش تصويري در خصوص سخنراني آسانسوري است و مي تواند تمامي نيازهاي شما براي تهيه و ارائه يك معرفي اسانسوري حرفه را برطرف نمايد.

سخنراني آسانسوري

 

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

نظرات (7)

کسب رتبه 0 ستاره ، از 5 ستاره ، از مجموع 0 نظر ثبت شده
This comment was minimized by the moderator on the site

مقاله فوق العاده كامل و عالي بود. قبلا هم از مطالب سايت شما بازديد كرده بودم. واقعا كه مطالب مفيد و كاربردي در سايت خود منتشر مي كنيد.
با تشكر.

This comment was minimized by the moderator on the site

خيلي جالب بود. اصلا فكر نمي كردم براي صحبت كردن و پرزنت كردن يه ايده به يكنفر بايد اينقدر دقيق رفتار كنيم و جزئيات رو رعايت كنيم.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام مرسی از مقاله خوبتون.. با وجود گذر سریع زمان و رشد چشمگیر اطلاعات این مقاله واقعا کمک کننده خواهد بود برای شناسوندن ایده ها به افراد

فن سخن نویسنده
This comment was minimized by the moderator on the site

فرصتها همیشه سر راه انسانهای آماده قرار می گیرد.به امید موفقیت روز افزون شما.

This comment was minimized by the moderator on the site

مقاله بسیار کامل و جامعی در مورد سخنرانی آسانسوری تهیه کرده اید. امیدوارم همیشه موفق بوده و شاهد مطالب و مقالات بهتر در آینده نیز باشیم.با تشکر.

فن سخن نویسنده
This comment was minimized by the moderator on the site

ممنون از لطف شما. بزودی محصول آموزشی ویدئویی بسیار کامل و جامع در خصوص معرفی اسانسوری در سایت قرار داده خواهد شد. امیدوارم مورد توجه شما قرار بگیرد.

This comment was minimized by the moderator on the site

کاربردی و مفید.با تشکر از شما.

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
امتیاز به این پست:
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
لطفا کد امنیتی زیر را وارد کنید

نظرات کاربران

نازنین نظری را ارسال کرده است در :با ویرگول و نقطه صحبت کنید!
این متن رو که خوندم یاد خودم افتادم. یادش بخیر چقدر تند ...
رضا نظری را ارسال کرده است در :با ویرگول و نقطه صحبت کنید!
مشکلی که خیلی ها باهاش دست و پنجه نرم می کنند.
سید محمد نظری را ارسال کرده است در :قانون پارکینسون، چند مثال و چند راهکار
چقدر مقاله کاملی بود. ممنون از شما.
رضا کریمی راد نظری را ارسال کرده است در :ضرورت فن بیان در کودکان
بسیار عالی است.
محمد نظری را ارسال کرده است در :چطور مسلط و بدون تپق صحبت کنیم؟
خیلی عالی.
اینستاگرام فن سخن

درباره ما

وبسایت فن سخن با تکیه بر تجربه و توان خستگی ناپذیر تیم خود ، فعالیت خویش را از سال 1395 آغاز کرده است. این مجموعه رویکردهای جدیدی را برای تولید هرچه بهتر و بیشتر محتوی بروز و مناسب در خصوص سخنرانی، فن بیان، مهارتهای ارتباطی در پیش گرفته است. امیدواريم در این مسیر همراه ما باشید. رهنمودهای شما را صمیمانه ارج می نهیم.

گرگان - خیابان ولی عصر - عدالت 85 - مجتمع اداری تندیس - واحد 15 - موسسه فرهنگی توسعه مهارت خودباوران ساعی
ایمیل : fanesokhan@gmail.com
شماره های تماس : 09359099885

شبکه های اجتماعی

کليه حقوق اين سايت متعلق به موسسه توسعه مهارت خودباوران ساعی می باشد.

فن سخن