هفت گام موثر برای حذف تکیه کلام ها

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

در دایره لغات هر روزه ما، کلمات و عباراتی هستند که بی آنکه متوجه آن باشیم مرتب آنها را تکرار کرده و در هنگام گفتگو به کار می بریم. این عبارات و کلمات به عنوان «جا پرکن» یا «پرکننده ها»  شناخته می شوند.

استفاده از این تکیه کلام ها می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، به عنوان مثال پرکردن سکوتمان، از روی عادت. گاهی فکر می کنیم با این کار به گفته هایمان معنا خواهیم داد. عباراتی مانند  <اِم>  <مثلا>  <چیز>  <درواقع>  <می دونی>  <جونم برات بگه> و ...

من نیز از این قائده مستثنی نیستم و کلمه «مثلا» را مکررا در صحبت های خود استفاده می کنم. گاهی دوستانم این مورد را به من یادآور می شوند و زمانی که علت را برای آن ها توضیح می دهم بیشتر این کلمه را به کار می برم.
در این مقاله قصد دارم تکنیک هایی که استفاده کردم تا بر این عادت غلبه کنم را با شما به اشتراک بگذارم و شما با همین روش ها قادر خواهید بود سایر جا پرکن ها و تکیه کلام ها را را از کلامتان حذف کنید.

1- سکوت

 زمانی که ذهن کلمه ای پیدا نمیکند و سعی دارد آن را بااااا یا چیز دیگری پر کند، سکوت کنیم. سکوتی یک یا دو ثانیه ای، علاوه بر اینکه اثر گذاری کلام ما را بیشتر خواهد کرد، به ما و مخاطبان اجازه فکر کردن خواهد داد. درنظر داشته باشید مدت زمانی که سکوت می کنیم، کمتر از آن چیزی از است که در ذهن خود احساس می کنید پس نگران این موضوع نباشیم و هر زمان که چیزی به ذهنمان نرسید، به جای اِ... گفتن سکوت کنیم.
مثال: ارائه هر چیز اهمیت آنرا مشخص می کند.
همراه با جا پرکن: اِ اِ اِ ارائه هر چیز اِ اِ اِ اهمیت آنرا نشان می دهد.
همراه با سکوت:        ارائه هر چیز        اهمیت آنرا نشان می دهد.

2- آرامش خود را حفظ کنیم

افراد وقتی مضطرب هستند بیشتر از تکیه کلام ها و جا پرکن ها استفاده می کنند. در نظر داشته باشید که وقتی در جمعی صحبت می کنیم قرار نیست زندگی ما به خطر بیفتد یا کسی به ما صدمه بزند بلکه قرار است یک صحبت و مکالمه عادی باشد.

3- آهسته تر صحبت کنیم

با کم کردن سرعت صحبت خود، به ذهنمان اجازه می دهیم تا با ارائه ی ما هماهنگ شود. با این کار ذهن این فرصت را پیدا می کند تا اطلاعات را پردازش کرده و کلمات و عبارات را به یاد آورد. اگر زبان سریعتر از مغز حرکت کند، ما قطعا از کلمات پرکننده خیلی بیشتری استفاده می کنیم. اگر سرعت حرف زدنمان را کم کنیم و شمرده تر صحبت کنیم، نه تنها دیگر از کلمات پرکننده استفاده نمی کنیم، بلکه خیلی قابل فهم تر نیز صحبت خواهیم کرد.

4- جملاتمان را کوتاه تر انتخاب کنیم

هرچقدر جملاتمان را بلند تر انتخاب کنیم احتمال استفاده از جاپرکن ها بیشتر می شود. یکی از ترفندهای کاربردی برای جلوگیری از به کار بردن تکه کلام و اِ گفتن، کوتاه و تکه تکه کردن کلام است. با این کار هر چقدر جملات شما کوتاه تر باشد صدای ما رسا تر و واضح تر خواهد بود و با اعتماد به نفس بیشتری صحبت خواهیم کرد.

5- ارتباط چشمی

وقتی یک چهره دوستانه در جمعیت پیدا می کنیم نا خودآگاه سخنرانی ما تبدیل به یک مکالمه دوستانه می شود و حذف تکیه کلام ها خواهند شد.

6- استفاده از کش پول

قبل از این تمرین کاربردی لازم است من شما را با پاولوف و نظریه شرطی سازی کلاسیک آشنا کنم. اصطلاح شرطی‌شدن کلاسیک نخستین‌بار توسط ایوان پاولف، فیزیولوژیست روسی، پیشنهاد شد. اتفاقی که پاولف را به سمت این نظریه سوق داد، این بود که بزاق دهان سگ‌ها صرفاً با دیدن کسی که قبلاً چندبار به آنها غذا داده‌است، ترشح می‌شود؛ حتی اگر شخص اکنون غذایی به همراه نداشته باشد.این باعث شد که در ذهن پاولوف ایده ای ایجاد شود که آزمایشی را انجام دهد. او هم‌زمان با دادن پودر گوشت زنگی را به صدا درمی‌آورد. صدای زنگ محرکی بود که ارتباطی با غذا نداشت و به تنهایی برای سگ بی‌مفهوم بود؛ امّا به دنبال تکرار این کار، سگ بین صدای زنگ و غذا ارتباط برقرار کرد؛ به‌طوری که با صدای زنگ، حتی بدون وجود غذا بزاق او ترشح می‌شد. به عبارتی سگ نسبت به همراه بودن صدای زنگ و پودر گوشت، شرطی شده بود.

مطالعه مقاله چرا باید از کلمات مناسب در سخن گفتن استفاده کنیم؟ را به شما پيشنهاد می كنيم.

نکته‌ای که وجود دارد این است که تمام موجودات و جانوران برای یادگیری از شرطی شدن استفاده می کنند. شرطی شدن باعث می شود انسان مسائل و تجربیات جدیدی را یاد بگیرد. به عنوان مثال به این موضوع فکر کنید که یک لواشک که چند قطره آبلیمو روی آن قرار گرفته و مقداری نمک  به آن اضافه شده زیر دندان شماست. هم اکنون چه احساسی دارید. مغز شما هر بار که لواشک را دیده است تصمیم گرفته  مقداری بزاق ترشح کند. اکنون که صحبت از لواشک می شود ذهن شما به دلیل اینکه شرطی شده است  طبق عادت گذشته بزاق ترشح می کند.
اما این نظریه چطور در برطرف کردن تکیه کلام ها به ما کمک خواهد کرد؟
شرطی سازی را می توان حداقل از دو روش انجام داد، تشویق و تنبیه. زیرا بسیاری از رفتارها و عادات انسان بر اساس جایزه یا مجازاتی است که برای او اتفاق افتاده است. یعنی اگر رفتار خوبی سرزد آن را تشویق کنیم و اگر رفتار بدی سرزد تنبیه کنیم و اینجا می خواهیم از روش تنبیه استفاده کنیم.


کشی را به دستتان بیندازید و هر وقت متوجه شدید که از تکیه کلام استفاده کردید، کش را بکشید و رها کنید تا به دست شما بر خورد کند. در واقع این مغز ناخودآگاه ماست که این تکیه کلام هارا می گوید. ما با این کار به مغز خود می فهمانیم که اگر اِ، درواقع و ... بگویی تنبیه خواهی شد. در این حالت مغز ما به مرور شرطی خواهد شد که هر گاه از تکه کلام استفاده کند دردی را احساس می کند و سعی می کند که دیگر از آنها استفاده نکند.

7- در خلوت خود سریع صحبت کردن را تمرین کنیم

زمانی که تنها هستیم با خود تند صحبت کنیم. این کار به ما کمک می کند که مغزمان فعال تر شود و دیگر نیازی به اِ گفتن نداشته باشیم. در واقع با این کار ذهن ما یاد می گیرد که سرعت خود را بالا ببرد تا بتواند کلمات را پشت هم ادا کند.
در نظر داشته باشید که این فقط برای تمرین بود نه صحبت کردن در جمع. در مقابل جمع باید شمرده و واضح صحبت کرد و از سریع صحبت کردن بپرهیزیم.

مطالعه مقاله چطور در مهارت سخنوری و فن بیان بهتر شویم؟ را به شما پيشنهاد می كنيم.

مطالب مرتبط

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

دیدگاه (1)

کسب رتبه 0 ستاره ، از 5 ستاره ، از مجموع 0 نظر ثبت شده
This comment was minimized by the moderator on the site

مقاله بسیار کامل، جامع و مفیدی بود. امیدوارم شاهد مقالات بیشتری از شما در این خصوص باشم.

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
امتیاز به این پست:
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
لطفا کد امنیتی زیر را وارد کنید

نظرات کاربران

نازنین نظری را ارسال کرده است در :با ویرگول و نقطه صحبت کنید!
این متن رو که خوندم یاد خودم افتادم. یادش بخیر چقدر تند ...
رضا نظری را ارسال کرده است در :با ویرگول و نقطه صحبت کنید!
مشکلی که خیلی ها باهاش دست و پنجه نرم می کنند.
سید محمد نظری را ارسال کرده است در :قانون پارکینسون، چند مثال و چند راهکار
چقدر مقاله کاملی بود. ممنون از شما.
رضا کریمی راد نظری را ارسال کرده است در :ضرورت فن بیان در کودکان
بسیار عالی است.
محمد نظری را ارسال کرده است در :چطور مسلط و بدون تپق صحبت کنیم؟
خیلی عالی.
اینستاگرام فن سخن

درباره ما

وبسایت فن سخن با تکیه بر تجربه و توان خستگی ناپذیر تیم خود ، فعالیت خویش را از سال 1395 آغاز کرده است. این مجموعه رویکردهای جدیدی را برای تولید هرچه بهتر و بیشتر محتوی بروز و مناسب در خصوص سخنرانی، فن بیان، مهارتهای ارتباطی در پیش گرفته است. امیدواريم در این مسیر همراه ما باشید. رهنمودهای شما را صمیمانه ارج می نهیم.

گرگان - خیابان ولی عصر - عدالت 85 - مجتمع اداری تندیس - واحد 15 - موسسه فرهنگی توسعه مهارت خودباوران ساعی
ایمیل : fanesokhan@gmail.com
شماره های تماس : 09359099885

شبکه های اجتماعی

کليه حقوق اين سايت متعلق به موسسه توسعه مهارت خودباوران ساعی می باشد.

فن سخن