سخنرانی، فن بیان و سخنوری

با یک تحقیق ساده و جستجو در اینترنت متوجه می شویم که کتاب های زیادی با موضوع سخنرانی و صحبت در جمع تا کنون نوشته شده است. کتاب هایی با عنوان چگونه سخنرانی کنیم، مهارت های صحبت در جمع، هنر سخنوری، آیین سخنوری، جعبه ابزار سخنرانی، سخنرانی پیروزمندانه و ده ها کتاب دیگر با این موضوع. پس می توان نتیجه گرفت وقتی که خوب حرف زدن کتاب داشته باشد حتما خیلی مهم است.

سخنرانی

شاید برایتان جالب باشد بدانید که هیلاری کیلینتون و تونی بلراز گران قیمت ترین سخنرانان حال حاضر دنیا هستند. هیلاری کیلینتون برای یک سخنرانی 90 دقیقه ای در حدود 250 هزار دلار دستمزد دریافت می کند و این رقم در ایران برای یک سخنران خوب حدود 10 تا 12 میلیون تومان است. اکثر رهبران بزرگ دنیا، صاحبان ثروت و سرمایه و مدیران شرکت های بزرگ و چند ملیتی، سخنرانان بسیار ماهری هستند که توانسته اند با صحبت هایشان مسیر تاریخ را تغییر دهند مانند نلسون ماندلا، مهاتما گاندی و استیوز جابز. سخنرانان ماهر و کارآزموده که در زمینه موضوع خود تخصص دارند می توانند برای سخنرانی های خود میلیون ها تومان دستمزد طلب نمایند. احتمالا قانع شده اید که از حرف زدن هم نون و آب حاصل می شود آن هم چه نونی!!!
شاید هنگامی که از دستمزد کیلینتون و سخنرانان بزرگ گفتیم و از مهارت های سخنوری رهبران بزرگ مثال زدیم پیش خود بگویید که «این ها چه ربطی به من دارد» و یا «من که نمی خواهم رئیس جمهور شوم در ضمن شرکت چند ملیتی هم ندارم»

زود قضاوت نکنید!

موقعیتی را در نظر بگیرید که در جلسه هیات مدیره قرار است از طرح خود دفاع کنید و نظر مثبت همکاران خود را جلب نمایید،مدیرعامل یک مجموعه با تعداد زیادی کارمند هستید و برای اداره زیردستان خود نیاز دارید که روش های ارتباطی موثر را بیاموزید و رهبر با نفوذی باشید، به عنوان کارجو به مصاحبه استخدامی دعوت می شوید و قرار است افکار و عقاید خود در خصوص موضوع مطرح شده را بیان کرده و نظر مصاحبه گر را جلب کنید، به عنوان نماینده یک شرکت به یک جلسه تجاری مهم دعوت می شوید و قصد دارید در خصوص قرداد مهمی مذاکره نمایید و شاید لازم باشد رئیس اداره خود را قانع کنید که نیاز به مرخصی بیشتری دارید. برخی مواقع هم لازم است برای کمک به دیگران اطلاعات مفیدی را به آن ها انتقال دهید. اگر نتوانید مشتری هایتان را به استفاده از محصول یا خدمت جدیدتان ترغیب کنید، از میدان رقابت حذف خواهید شد. شاید هم لازم باشد از افکار و ایده های خلاقانه خود دفاع کنید.
در همه موقعیت هایی که بیان شد و هزاران موقعیت مشابه، ما بی نیاز از خوب، پسندیده و موثر صحبت کردن نیستیم.
حال که ارزش خوب حرف زدن برایمان آشکار شد و به این نکته پی بردیم که این مهارت اکتسابی است و قابل آموزش،وقت آن است که دست به کار شویم و شروع کنیم و قدم در این راه بگذاریم شاید تغییری که برای موفقیت در کار و زندگی خود دنبالش هستیم ، با فراگیری این مهارت رقم بخورد.

 مطالعه کتاب "یک، دو، سه ...آزمایش میشه" آموزش فن بیان و سخنرانی را به شما توصيه مي كنيم.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما بعد از تایید مدیر نمایش داده خواهد شد

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • مهمان - مرتضي

  نمي دونستم اين سخنرانها توي خارج اينقدر پول ميگيرند!!!

ورود به سایت

سبد خرید

کالایی در سبد نیست

خبرنامه فن سخن

آخرین نظرات

مهمان - نعیم
بسیار کامل و عالی بود. استفاده کردم.
با سلام و ادب.
دوست گرامی، ما هم از آشنایی با شما بسیار خوشحالیم و امیدواریم بتوانیم خدمتگزار شایست...

محبوب ترین ها

 • مهارتهای ارتباطی چیست؟ +

  مهارتهای ارتباطی ما همه روزه برای انتقال احساسات، اندیشه ها، افکار و ادامه مطلب...
 • دوره جامع آموزش سخنرانی ، فن بیان و مهارت های ارتباطی در گرگان +

  مهارت های ارتباطی و در راس آنها سخنرانی و فن ادامه مطلب...
 • دانلود کتاب الکترونیک آشتی با غول سخنرانی +

  درست است که ترس و اضطراب می‌تواند منجربه بروز پیشامدهای ادامه مطلب...
 • کتاب "یک، دو، سه ...آزمایش میشه" آموزش فن بیان و سخنرانی +

  شروع هرکاری سخت است و همیشه اولین قدم‌ها سخت‌ترین قدم ادامه مطلب...
 • فن بیان چیست؟ +

  فن بیان فن به معنی راه و روش و تکنیک است و ادامه مطلب...
 • 1