چگونه یک سخنرانی ترغیبی یا متقاعد کننده داشته باشیم؟

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

سخنرانی ترغیبی یا متقاعد کننده نوعی دیگر از سخنرانی است که هدف آن فراتر از انتقال دانش و اطلاعات بوده و به دنبال متقاعد ساختن مخاطب است. با توجه به اهمیت و پیچیدگی این نوع سخنرانی دراین مقاله قصد داریم به این امر بپردازیم که منظور از متقاعد ساختن چیست و چگونه این اتفاق رخ می دهد.

سپس ویژگی های سخنرانی ترغیبی را بررسی می کنیم تا با آگاهی و شناخت اصولی ،در راستای اهداف خود از آن بهره ببریم. درمقالات قبل اهداف کلی از سخنرانی را به سه دسته تقسیم کرده و هر کدام را جداگانه بررسی کردیم. ویژگی های سخنرانی اطلاع رسان یا آموزشی را بیان کردیم و در اینجا قصد داریم به دسته دوم که ترغیبی یا متقاعد کننده هستند بپردازیم.

هدف سخنرانی ترغیبی چیست؟

هدف از این نوع سخنرانی متقاعد ساختن مخاطب است و قصد دارد با ارائه دلیل و شواهد مخاطب را مجاب به انجام کار و یا گرفتن تصمیمی نماید. هدف از آن القاء اندیشه، راضی کردن و ایجاد تمایل به انجام کاری، دانستن چیزی و یا داشتن طرز فکری است که شما انتظارش را دارید.

این نوع سخنرانی تلاشی است برای تغییر و اندیشیدن بر اساس دیدگاه شما.

فرآیند ترغیب چگونه صورت می گیرد؟

فرآیند ترغیب و متقاعد ساختن بسیار پیچیده و بحث برانگیز است و بیشتر جنبه روان شناسی دارد. در این نوع سخنرانی هدف تغییر باور و نگرش افراد با دادن اطلاعات درست، تفسیر، توجیه و ارزیابی مشخص می باشد. برای هر تغییر و اقدام عملی ابتدا درک و پردازش کامل آن موضوع مهم است. مخاطب ابتدا باید اهمیت موضوع و چرایی آن را درک کند و قانع شود که چرا تغییر لازم است، در غیر این صورت گامی برنمی دارد.

مسلما قانع کردن شنونده و مجاب نمودن او در برخی مواقع کاری دشوار است و نمی توان به راحتی به این مهم دست یافت. در برخی مواقع شما با موضوعاتی مخالف با ارزشها، تمایلات، گرایشها و یا اعتقادات شنوندگانتان مواجه می شوید که مقاومت آنان در برابر  متقاعد شدن را افزایش داده و وظیفه شما را بسیار مشکل می سازد به عنوان مثال توضیح و آگاهی دادن به زنان شاغل در خصوص نقش مادر در تربیت فرزندان و تاثیرات آن بر شخصیت کودک در بزرگسالی، بسیار آسان است(سخنرانی اطلاع رسان) ولی متقاعد ساختن آنان به اینکه باید وقت بیشتری را در منزل صرف مراقبت و تربیت فرزند خود کنند، کار دشواری است.

ترغیب گروهی از افراد به اینکه به کاندیدای مورد نظر شما رای دهند ممکن است به راحتی میسر نشود. در جلسه ای دلایل کاهش فروش محصولات شرکتتان را بررسی کرده و راه حل هایی ارائه میدهید و با روش های مختلف سعی میکنید کارمندان خود را قانع کنید که لازم است برای رهایی از بحران با شما همکاری نموده و به روشی که شما پیشنهاد می کنید عمل کنند و یا در سمیناری با موضوع خشکسالی کشاورزان را مجاب می کنید که با کاهش سطح زیر کشت برنج و جایگزینی محصولاتی که نیاز کمتری به آب دارند، به حفظ ذخایر آبی و سفره های آب زیر زمینی  کمک کنند.

در مثال هایی که در بالا ذکر شد ممکن است قسمتی از مخاطبان با شما موافقت نمایند و افرادی هم صحبت های شما را نپذیرند و یا حتی از دستتان عصبانی شوند. سخنانتان ممکن است از نظر برخی افراد منطقی و قابل تامل قلمداد شود در حالی که مخاطبانی هم باشند که شما را فرد بی منطقی فرض کنند. مهم نیست که شما در بحث خود کارشناس مجربی هستید و یااینکه چقدر در تهیه متن سخنرانی و جمع آوری مطالب و مستندات تلاش کرده اید و چقدر در ارائه آن تسلط دارید، این را بپذیرید که بالاخره بعضی از مخاطبان ممکن است با شما موافق نباشند.

با وجود اینکه این نوع سخنرانی دشواری خاص خود را دارد، اما بدین معنی نیست که متقاعد ساختن کاری نشدنی و محال است بلکه باید واقع بینانه به آن نگاه کنید. نباید انتظار داشته باشید در پایان سخنرانی شما زنان شاغل کار خود را ترک کرده و در خانه بمانند و به تربیت فرزندان بپردازند و یا کشاورزانی که چندین سال است برنج کشت می کنند به یکباره به کشت محصولی دیگر راضی شوند. و در پایان سخنرانی با موضوع گیاه خواری، افراد گوشتخوار به یکباره گیاه خوار شوند.

متقاعد ساختن یک فرآیند مهم و استراتژیک است. همانطور که فرمانده جنگی راهبردی را طراحی می کند که چگونه پیروز میدان شود، شما هم به عنوان سخنرانی که قصد متقاعد کردن مخاطبان خود را دارید، باید راهبردی داشته باشید که بتوانید شنوندگانتان را با خود همراه و موافق سازید. تشریح فرآیند قانع کردن و اینکه دقیقا چطور اتفاق می افتد کار ساده ای نیست و فرمول مشخصی برای آن وجود ندارد و از آنجاییکه به تغییرباور و نگرش افراد مربوط می شود، عوامل مختلفی در آن تاثیر می گذارند و همانگونه که بیان شد نمی توان انتظار پاسخ واحد را در شرایط مختلف داشت.

با استناد به نظریه مونروئه یکی از اساتید دانشگاه بوردو فرانسه، می توان پنچ مرحله که در توجیه کردن اتفاق می افتد را اینگونه برشمرد:

1- توجه: ابتدا باید توجه مخاطبان خود را جلب کنید. در ابتدای صحبت با نشان دادن اهمیت موضوع، سوال تکان دهنده، نقل قول و یا داستان تامل برانگیز و جالب، سعی کنید حس کنجکاوی و توجه مخاطب را برانگیزید.مطالعه  مقاله شروع جذاب به شما کمک می کندکه چگونه اینکار را به نحو مطلوبی انجام داده و شروعی وجذاب برای سخنرانی خود داشته باشید.

2- ضرورت: بعد از اینکه توجه شنوندگان را جلب نمودید، باید احساس ضرورت برای تغییر را در آنها بوجود آورید و نشان دهید که در وضعیت موجود مشکلی وجود دارد. این کار باید با دلیل و مدرک انجام شود و حتما دلایل، شواهد، آمار و ارقامی که ارائه میدهید باید مستند باشد. طوری مشکل را برای مخاطب تشریح کنید که واقعا نگران اوضاع شده و منتظر شنیدن راه حل از جانب شما برای برطرف کردن آن باشد.

3- رضایت: حال که شنوندگان شما به ضرورت برطرف کردن مشکل پی بردند، مشتاقانه منتظر شنیدن راه حل از جانب شما هستند. وقت آن رسیده که که برنامه و پیشنهاد خود را ارائه دهید و راه حل خود را با جزئیات بیان کنید.

4- تجسم کردن: در این مرحله سعی کنید از مزایای برنامه و راهکار خود بگویید و به مخاطب نشان دهید که اگر به آنها عمل کند چه فوایدی نصیبش می شود و یا با بکار بستن آنها چه شرایط بهتری در انتظارش هست.

5- اقدام: وقتی مراحل بالا را به خوبی انجام دادید و شنوندگان متقاعد شدند که راهکار و یا پیشنهاد شما برایشان سودمند است، زمان آن است که آنها را به انجام کاری دعوت کنید. دقیقا آنچه را که می خواهید مخاطبان انجام دهند و نحوه اجرای آن را توضیح دهید. این کار باید واضح و شفاف باشد. به عنوان مثال اگر آنها را قانع کرده اید که بیمه عمر بخرند حتما در انتهای سخنانتان فرمهای ثبت نام را در اختیار آنان گذاشته و  نحوه تکمیل آن را توضیح دهید.

 سخنرانی ترغیبی

درست است که متقاعد ساختن فرایند پیچیده ای است ولی نگران نباشید چون بدون دانستن مراحل بالا هم شما از این فرآیند به اشکال مختلف استفاده می کنید و انصافا برخی افراد هم در آن تبحر خاصی دارند. اگر با من موافق نیستید بار دیگر که همسرتان به طرز ماهرانه ای رضایت شما را برای خرید مبلمان جدید برای منزلتان جلب کرد، کمی تامل کنید. متوجه خواهید شد که ایشان تمام مراحل نظریه مونروئه را مو به مو و باظرافت خاصی انجام می دهد که نتیجه آن یک دست مبلمان زیبا برای منزلتان می باشد.

در متقاعد سازی مهم است که مخاطب شما را باور کند. به شما وحرفی که میزنید و عقیده ای که بیان میکنید،  شخصیت و درستی سخنانتان ایمان بیاورد و از درستی بیانتان اطمینان حاصل نماید. شما باید به همه جوانب موضوع آگاه بوده و در نظر مخاطب راستگو و مطلع باشید. همانطور که بیان شد، سخنران باید با مهارت بالا یک رابطه ی قوی بین نتیجه ای که انتظار دارد و احساسات مخاطبان برقرار کند واین ارتباط را با شواهد و توضیحات واضح و روشن حمایت کند و از همه مهمتر دعوت به اقدام روشن و ساده ای داشته باشد.

واکنشی که انتظار دارید در نتیجه گوش دادن به سخنان شما اتفاق بیفتد را بصورت خاص ارائه دهید به مخاطبان دقیقا بگویید که چه کاری باید انجام دهند و روش انجام آن را نیز توضیح دهید.

مطالب مرتبط

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

دیدگاه (10)

کسب رتبه 0 ستاره ، از 5 ستاره ، از مجموع 0 نظر ثبت شده
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام، خیلی شیوا و روان مطالب را بیان کردید و واقعاً به شما تبریک می گویم.
سخنرانی متقاعد کننده با این که شاید کمی سخت باشد ولی اگر با توجه به راهکارهای خوبی که در این مقاله بیان کردید بتوانیم آن را درست اجرا کنیم نتیجه لذت بخشی خواهد داشت.
ممنون...

سلام، خیلی شیوا و روان مطالب را بیان کردید و واقعاً به شما تبریک می گویم.
سخنرانی متقاعد کننده با این که شاید کمی سخت باشد ولی اگر با توجه به راهکارهای خوبی که در این مقاله بیان کردید بتوانیم آن را درست اجرا کنیم نتیجه لذت بخشی خواهد داشت.
ممنون از مقالات خوب و کاربردی شما

ادامه
This comment was minimized by the moderator on the site

فکر می کنم مهمترین نکته همینه که خودمون به حرفی که میزنیم اعتقاد داشته باشیم، متشکرم

This comment was minimized by the moderator on the site

چکار کنیم که مخاطب ما را باور کند؟

This comment was minimized by the moderator on the site

استاد گرامی ممنون نکات مهمی را اشاره فرمودید،

This comment was minimized by the moderator on the site

همانطور که فرمودید متقاعد کردن دیگران پیچیده است و از نظر من نیاز به دانستن دانش روانشناسی و شخصیت خوانی هم داره.

This comment was minimized by the moderator on the site

عالی بود. فکر نمی کردم مبحث سخنرانی ، اینقدر پیچیده باشه.

This comment was minimized by the moderator on the site

بسیار خوب و مفید بود.ممنونم

This comment was minimized by the moderator on the site

موارد مورد نیاز برای سخنرانی متقاعد کننده را دوست داشتم.ممنون از شما

This comment was minimized by the moderator on the site

بسیار خوب بیان کردید . من حتما این موارد رو از این به بعد رعایت میکنم

This comment was minimized by the moderator on the site

نظریه مونروئه خیلی جالب و درست اومد به نظرم
ممنون که مطالب به روزی ارائه می کنید

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
امتیاز به این پست:
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
لطفا کد امنیتی زیر را وارد کنید

نظرات کاربران

رضا کریمی راد نظری را ارسال کرده است در :ضرورت فن بیان در کودکان
بسیار عالی است.
محمد نظری را ارسال کرده است در :چطور مسلط و بدون تپق صحبت کنیم؟
خیلی عالی.
محسنی نظری را ارسال کرده است در :سخنرانی و ارائه مطلب ( پرزنتیشن ) یک هنر است
بسیار کامل و جامع. ممنون از شما.
مهدی نظری را ارسال کرده است در :نکاتی برای رعایت بهداشت صوتی و پرورش صدا
تمرینات بدی نبود اما کامل هم نبود و می تونید کاملتر کنی
سلام . من از گوگل اتفاقی اومدم اما جالبه برام ۳۰ دقیقست ...
اینستاگرام فن سخن

درباره ما

وبسایت فن سخن با تکیه بر تجربه و توان خستگی ناپذیر تیم خود ، فعالیت خویش را از سال 1395 آغاز کرده است. این مجموعه رویکردهای جدیدی را برای تولید هرچه بهتر و بیشتر محتوی بروز و مناسب در خصوص سخنرانی، فن بیان، مهارتهای ارتباطی در پیش گرفته است. امیدواريم در این مسیر همراه ما باشید. رهنمودهای شما را صمیمانه ارج می نهیم.

گرگان - خیابان ولی عصر - عدالت 22 - نبش خرداد 5
ایمیل : fanesokhan@gmail.com
شماره های تماس : 09359099885 و 32333070-017

شبکه های اجتماعی

کليه حقوق اين سايت متعلق به موسسه توسعه مهارت خودباوران ساعی می باشد.

فن سخن