سخنرانی انگیزشی چیست؟

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

سخنرانی انگیزشی به سخنرانی گفته می شود که بسیار پرشور و احساس باشد و گروهی از مردم را برای دستیابی به اهداف جمعی یا صنفی با هم متحد کرده و برای انجام کار و یا تغییر عقیده ای تحریک نماید. و سخنرانی انگیزشی کسی است که با ارائه خود قصد دارد انگیزه ای در شنوندگان خود ایجاد کند و یا الهام بخش آن ها باشد.

 هدف از سخنرانی انگیزشی چیست؟

این نوع سخنرانی ها منبع الهام هستند و موضوع آنها می‌تواند در مورد مسائل متفاوتی مانند اصول تجارت، رازهای موفقیت، سبک زندگی و حتی داستان های خاطره انگیز باشد. سخنرانیهای انگیزشی مجموعه متنوعی از گفتمان‌ها را در بر میگیرد که معمولا عبرت آموز بوده و سبب ایجاد تجربه‌ای مشخص در مخاطب می‌گردد. باعث می‌شود مخاطب نوع رفتار خود را تغییر داده، مسیر آینده خود را انتخاب کند ویا حقیقتی را بپذیرد.  هدف این سخنرانان این است که استراتژی درست مواجه با مشکلات پیش رو و جبران اشتباهات گذشته را به مخاطبان بیاموزد. بعلاوه می تواند با ارائه ابزار، اطلاعات و هوشیاری دادن به مخاطبین آنها را برای موفقیت در زندگی شخصی و دستبابی به اهداف بزرگتر در جامعه امروز کمک کند.

ویژگی های سخنران انگیزشی:

سخنرانی که هدفش ایجاد انگیزه است و قصد دارد با سخنانش افراد را تحریک به انجام کاری یا تغییر عادتی نماید باید ابتدا مخاطب را بشناسد تا درک درستی از عواطف و احساسات آنان داشته باشد. به صحبت هایی که بر زبان می آورد ایمان داشته و با باور قلبی به سخنان خود، فقط ادعا نکند و این امر یک ضرورت اخلاقی است. سخنران انگیزشی بیشتر از آنکه برای صحبت هایش به دنبال دلیل و مدرک باشد سعی می‌کند به قلب مخطبان راه یابد و از طریق تحریک احساسات و عواطف، شنوندگان را با خود همراه سازد. اگر دقت کرده باشید در این نوع سخنرانی ها به دنبال مدرک تحصیلی یا جایگاه شغلی بالای سخنران نیستیم و کمتر به آن اهمیت می دهیم.

هنگام ایراد سخنرانی انگیزشی باید حالاتی با صلابت و محکم داشته و با اعتماد به نفس بالا جملات را برزبان آورید. می توانید از جملات تاکیدی و یا کلمات پرانرژی مانند "انجام دهید"، "ببخشید و هدیه دهید"، "به ما بپیوندید"، "خلق کنید"، "از امروز شروع کنید" و ... استفاده کنید. نوع جملات و کلماتی که برزبان می آورید در این نوع سخنرانی از اهمیت ویژه ای برخوردار است پس قدرت واژگان را دست کم نگیرید.

راز محبوبیت سخنرانان انگیزشی چست؟

من به شخصه بعد از شنیدن و یا حضور در یک سخنرانی انگیزشی تا مدتها حالم واقعا خوب میشود. البته بسته به موضوع و همچنین توانمندی سخنران مدت زمان آن متفاوت است. وقتی با مخاطبانی که در این نوع سخنرانی ها حضور داشتند صحبت میکردم،  متوجه موضوعی شدم که شاید مهمترین دلیل موفقیت این سخنرانان بود و اینکه چرا با اینکه شاید محتوایی معمولی داشتند، اینقدر مورد حمایت شنوندگان واقع می شدند. مهمترین دلیل به نظرم همان حس خوب درونی بود که به من دست داده بود. حس خوب ارزشمند بودن، حس توانستن و تغییر دادن. متوجه شدم وقتی کسی به من این حس را انتقال می دهد و باورم می‌کند، حالم خوب می شود. شاید مشکلم حل نشود ولی حس خوبی به من دست می دهد که می توانم و باید از جایی شروع کنم و دست بکار شوم و افسار زندگی را در دست بگیرم و با شتاب بیشتری به سوی اهدافم حرکت کنم.

مهمترین ترفند سخنرنان انگیزشی این است که سعی می کنند این حس را هرچه بهتر و زیباتر به مخاطب منتقل کنند حس احترام به خود، حس مفید بودن و ارزشمند بودن.

تفاوت سخنرانی انگیزشی با سخنرانی متقاعد کننده چیست؟

بیشتر  ویژگی های  سخنرانی ترغیبی و متقاعد کننده ، در سخنرانی انگیزشی هم صادق است.( شما می‌توانید برای اطلاع از آنها به این مقاله مراجعه کنید) و از همان قوانین پیروی می‌کند مسلما تا انگیزه ای ایجاد نشود اقدامی اتفاق نمی افتد. مهمترین تفاوت سخنرانی انگیزشی با سخنرانی متقاعد کننده در درجه و شدت دعوت به اقدام می باشد. در سخنرانی انگیزشی، تاثیری که بر مخاطب می‌گذاریم، بیشتر احساسی بوده و سخنران تمام تلاش خود را می‌کند که نظر و دیدگاه مخاطب را تغییر داده و یا حداقل او را تحت تاثیر قرار دهد ولی ممکن است به انجام اقدامی منجر نشود.

در مقالات قبل راجع به اهمیت داشتن هدف در سخنرانی گفتیم و اینکه هر سخنران باید مشخص کند که اهداف کلی از نطقش چیست؛ متقاعد سازی، اطلاع رسانی و یا انگیزشی. البته آگاهی به هدف کلی قدم اول است و قدم بعدی مشخص نمودن هدف خاص سخنرانی است. در مقاله آینده قصد داریم به اهداف خاص بپردازیم و اینکه چگونه قادر باشیم هدف و منظور خاص خود را بصورت عباراتی واحد بیان کنید.

مطالعه مقاله چگونه برای سخنرانی خود هدف خاص انتخاب کنیم را به شما پيشنهاد می كنيم.

مطالب مرتبط

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

نظرات (16)

کسب رتبه 0 ستاره ، از 5 ستاره ، از مجموع 0 نظر ثبت شده
This comment was minimized by the moderator on the site

نکات خیلی خوبی رو در این مقاله بیان کردید؛ مخصوصاً نکته ای که تفاوت بین سخنرانی انگیزشی و سخنرانی متقاعد کننده رو بیان کردید برام خیلی جالب بود.
سپاس از مقالات خوبتون

This comment was minimized by the moderator on the site

نقطه ضعف سخنرانی های انگیزشی اینه که تاریخ مصرف دارن و بعد از یه مدت اثرشون از بین میره. چیکار کنیم که پیام ما به مدت طولانی تری باقی بمونه و موثرتر باشه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

بله حق با شماس ولی راهکارهایی وجود دارد که تا حدی اثرگذاری پیام را افزایش دهیم که در مقاله ای بطور مفصل به آن می پردازم. ممنون از توجه شما

This comment was minimized by the moderator on the site

چکار کنیم که یک سخنران انگیزشی حرفه‌ای شویم؟

This comment was minimized by the moderator on the site

مقاله کاربردی هست، واقعا هدف در سخنرانی مهم هست و شما در دو مقاله آخرتون این موضوع را به خوبی آموزش دادید

This comment was minimized by the moderator on the site

یکم پیچیده شد. من درست تفاوت بین سخنرانی انگیزشی و متقاعد کننده رو درک نکردم!

This comment was minimized by the moderator on the site

خیلی خوب بود . ولی باید مراقب بود متاسفانه بعضی از سخنرانان انگیزشی سعی در فریب مخاطب را دارند.

This comment was minimized by the moderator on the site

با سلام
به نظرم در این مقاله به یکی از مهم‌ترین و مردم‌پسندترین انواع سخنرانی اشاره کردید. ضمن اینکه شدیدا اعتقاد دارم که حرفه‌ای بودن یک سخنران زمانی خود را نشان می‌دهد که بتواند یک سخنرانی انگیزشی جذاب ارائه دهد، چراکه به نظرم یکی از سخت‌ترین...

با سلام
به نظرم در این مقاله به یکی از مهم‌ترین و مردم‌پسندترین انواع سخنرانی اشاره کردید. ضمن اینکه شدیدا اعتقاد دارم که حرفه‌ای بودن یک سخنران زمانی خود را نشان می‌دهد که بتواند یک سخنرانی انگیزشی جذاب ارائه دهد، چراکه به نظرم یکی از سخت‌ترین انواع سخنرانی است.

ادامه
This comment was minimized by the moderator on the site

ممنون از شما با توجه به گستردگی موضوع فوق حتما در خصوص آن مقاله دیگری خواهم نوشت

This comment was minimized by the moderator on the site

من به خاطر شرایط کاریم، سخنرانی زیاد باید انجام بدهم.ممنون از مقاله خوبتون در مورد انگیزش بخشی،

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.
بارگذاری بیشتر ...

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
امتیاز به این پست:
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
لطفا کد امنیتی زیر را وارد کنید
اینستاگرام فن سخن

خبرنامه فن سخن

از آخرین اخبار، مقالات، محصولات و تخفیفهای سایت در سریع ترین زمان ممکن مطلع شوید.
اینستاگرام فن سخن

نظرات کاربران

مژگان نظری را ارسال کرده است در :هفت گام موثر برای حذف تکیه کلام ها
مقاله بسیار کامل، جامع و مفیدی بود. امیدوارم شاهد مقالا
شما خیلی خوبید. خیلی کامل بود این مقاله شما....
Mahdi نظری را ارسال کرده است در :آزمون سنجش ميزان ترس از صحبت كردن در جمع
مقاله بسیار مفیدی بود ممنونم از سایت خوبتون
محمد رضا نظری را ارسال کرده است در :اهمیتِ داشتن فن بیان خوب
بسیار عالی. لطفا بفرمایید در بجنورد هم دوره آموزشی داری
رحمان نظری را ارسال کرده است در :مهارتهای ارتباطی چیست؟
خیلی مطلب کاربردی و خوبی بود. سپاس.

تا کنون بیش از 1132 نفر را آموزش داده ایم

شما هم به جمع ما بپیوندید

درباره ما

وبسایت فن سخن با تکیه بر تجربه و توان خستگی ناپذیر تیم خود ، فعالیت خویش را از سال 1395 آغاز کرده است. این مجموعه رویکردهای جدیدی را برای تولید هرچه بهتر و بیشتر محتوی بروز و مناسب در خصوص سخنرانی ، فن بیان و هنر سخنوری در پیش گرفته است. امیدواريم در این راه طولانی و سخت موفق بوده و در این میان رهنمودهای شما را صمیمانه ارج می نهیم.

گرگان - خیابان ولی عصر - عدالت 22 - نبش خرداد 5
ایمیل : fanesokhan@gmail.com
شماره های تماس : 09359099885 و 32333070-017

شبکه های اجتماعی

نماد

کليه حقوق اين سايت متعلق به موسسه توسعه مهارت خودباوران ساعی می باشد.

آی بلاگ

شبکه های اجتماعی