چگونه برای سخنرانی خود یک هدف خاص تعیین کنیم؟

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

هدف خاص سخنرانی آن چیزی است که شما امید انجام آن را دارید. تنظیم هدف خاص مهمترین قدم اولیه در بسط و توسعه یک سخنرانی موفق است. بعد از انتخاب موضوع و هدف کلی از سخنرانی، باید برای مشخص کردن هدف خاص نطقتان برروی یک زمینه مشخص از موضوع متمرکز شوید. 

از شما ممنونیم که برای داشتن یک سخنرانی بیاد ماندنی و اصولی قدم به قدم با ما همراه شده اید. در این مقاله سعی شده است با استفاده از مثالهای کاربردی نحوه تبیین هدف خاص سخنرانی توضیح داده شود.

منظور از هدف خاص در سخنرانی چیست؟

احتمالا شما هم در سخنرانی ها و یا سمینارهایی شرکت داشته اید که انبوهی از اطلاعات پراکنده از سوی سخنران به سمت شما گسیل شده است. اطلاعات باارزشی که به دلیل رعایت نکردن برخی اصول اساسی نتوانسته تاثیر لازم را بر مخاطب بگذارد. البته آن دسته از سخنرانان و کسانی که واقعا بدون هیچ هدف خاص و فقط برای اینکه ابراز وجود کرده باشند حرف می زنند را نادیده می‌گیریم. منظور من سخنرانانی هستندکه از نظر علمی و تسلط بر موضوع توانمند بوده ولی مهارت لازم در انتقال مفاهیم را نداشته و به کلی گویی و یا بی سوادی متهم شده اند. اینان همان سخنرانانی هستند که در اتمام صحبت هایشان، بین مخاطبان جملاتی از قبیل: "ای بابا چقدر حرف زد"، " سرمونو خورد"، "خودشم نمی فهمید چی داره میگه" رد و بدل می شود و واقعا جای تاسف دارد.

target audiencesmall

بعد از اینکه موضوع جذابی را انتخاب کردید و هدف کلی از سخنرانیتان مشخص شد، برای تعیین هدف خاص  از سخنرانی، باید روی یک زمینه از موضوع متمرکز شوید و سخنرانی خود را حول یک محور مشخص سازماندهی نمایید و قادر باشید منظور و هدف خاص را در عبارتی واحد بیان کنید ( مقصودتان متقاعد ساختن مخاطبان است نسبت به .... و یا اطلاع دادن به شنواندگان درباره.... ). عبارتی که صریحا مشخص کندکه دوست دارید در پایان سخنرانی شما چه اتفاقی بیفتد و یا شنوندگان چه چیزی بدست آورند؟ احتمالا ذکر مثال در این خصوص می تواند در فهم و تشخیص روند انتخاب یک هدف خاص مفید باشد و تفاوت این دو شفاف تر گردد:

در یکی از کارگاه های آموزش سخنرانی، یکی از شرکت کنندگانم قصد داشت راجع به قیمت ساختمان در تهران در جمعی سخنرانی کند و اطلاعات مفیدی به حاضرین بدهد. با یکدیگر روند انتخاب هدف خاص او را دنبال می کنیم.

عنوان: قیمت ساختمان

هدف کلی: اطلاع رسانی

نظر شما راجع به هدف ایشان چیست. شما فکر می‌کنید ایشان به چه عوامل تاثیرگذاری بر قیمت ساختمان اشاره خواهد کرد؟ هدفش شامل چه نوع ساختمانی هایی می شود تجاری یا مسکونی؟ ویلایی یا آپارتمان؟ کدام منطقه از شهر؟ قصد بررسی در چه برهه از زمان را دارد؟ مخاطبان عامه مردم هستند یا قشر خاصی از جامعه؟ و ....

سوالاتی نظیر این که اگر هوشمندانه مطرح شود، روند آماده سازی سخنرانی را شتاب داده و موضوع را مستقیما به شنوندگان مربوط می سازد. بعد از پاسخگویی به این پرسشها و البته کمی دلخوری ایشان از دست سخت گیری های من، بالاخره هدف خاص را اینگونه بیان کرد:

هدف خاص:

اطلاع رسانی در خصوص نقش سیاست های مالی دولت در نوسانات قیمت آپارتمان های مسکونی شهر تهران در دو سال اخیر در جمع  مهندسین عضو سازمان نظام مهندسی

تفاوت را احساس کردید!!!  شاید باورتان نشود سخنرانی ایشان واقعا عالی از آب درآمد. توجه کنید که هدف چقدر واضح و روشن بیان شده و دامنه آن شامل محدوده مشخصی از مخاطبان بوده و موضوع مستقیما به آنان مرتبط شده است. هنگام آماده سازی سخنرانی خود حتما باید گروه مخاطبان بدرستی شناسایی شده و در مرکز توجه قرار گیرد و هدف خاص با توجه به مخاطبان تعیین شود. در مثال بالا هدف فقط اطلاع رسانی نیست بلکه وظیفه سخنران، نوع خاصی از اطلاع رسانی به گروه خاصی از افراد است.

چگونگی بیان هدف خاص:

تنظیم هدف خاص مهمترین قدم اولیه در بسط و توسعه یک سخنرانی موفق است. پس سعی کنید در نوشتن عبارت هدف خود قواعد کلی را که ذکر می شود دنبال کنید:

عبارت هدف را در قالب یک عبارت کامل بنویسید

نامناسب: خرید رایانه

مناسبتر: اطلاع دادن به مخاطبینم در مورد بهترین راه انتخاب یک رایانه شخصی متناسب با نیازهای فردی آنان.

عبارت نامناسب فوق برای عنوان مناسب است ولی دلالت بر هدف خاص ندارد.

هدف خود را بصورت عبارت بیان کنید نه یک سوال؟

نامناسب: جشن مهرگان چیست؟

مناسب: اطلاع دادن به شنوندگان درباره تاریخچه، آداب و رسوم و فلسفه مراسم جشن مهرگان در ایران باستان، برای دانش آموزان دبیرستانی

نامناسب: آیا استفاده از کمربند ایمنی لازم است؟

مناسب: متقاعد ساختن مخاطبانم نسبت به اینکه بستن کمربند ایمنی یکی از مهمترین عوامل کاهش صدمات وارده به سرنشینان اتومبیل هنگام تصادفات جاده ای می باشد.

سوالها شاید عناوین مناسبی باشند و حس کنجکاوی مخاطب را برانگیزد ولی به عنوان عبارتهای هدف مناسب نیستند. آنها اطلاعات درستی درباره موضوع سخنرانی یا کاری که سخنران قصد انجام آن را دارد، نمی دهند.

هدف باشد شفاف بوده و از زبان رمز و کنایه اجتناب کنید.

نامناسب: متقاعد ساختن شنوندگان نسبت به اینکه افزایش شهریه متغیر دانشگاه برای دومین بار پیاپی در سال جاری یک دزدی بزرگ است.

مناسب: متقاعد ساختن شنوندگانم برای تنظیم یک شکواییه برای وزارت علوم در خصوص افزایش پیاپی شهریه در سال جاری

با وجودی که عبارت نامناسب برخی از دلایل و نظرات گوینده را بیان می کند، اما بکار بردن آنان برای بیان هدف خاص مناسب نبوده و ممکن است از بیانات شما که توام با ادبیاتی این چنین تند و صریح  است، بعدها بر علیه شما استفاده شود.

عبارت هدف خود را به یک عقیده مجزا محدود کنید

نامناسب: متقاعد نمودن شنوندگان در باب اینکه دولت باید واردات سیگار و تنباکو را محدود نموده و استعمال قلیان در تمامی کافه های عمومی ممنوع شود.

این عبارت مقصود دوعقیده جداگانه را بیان می کند. آسانترین راه چاره انتخاب یکی از آنها به منزله مرکز نطق است.

مناسب: متقاعد ساختن شنوندگان درباره اینکه دولت باید واردات سیگار و تنباکو را محدود کند

یا مناسبتر: متقاعد ساختن شنوندگان درباره اینکه استعمال قلیان باید در کافه های عمومی ممنوع شود.

مطمئن شوید که هدف خاص شما خیلی مبهم یا کلی نباشد

نامناسب: اطلاع دادن به شنوندگانم راجع به جنگ تحمیلی

مناسب: اطلاع دادن به شنوندگان راجع به نقش نیروهای مردمی در پیروزیهای رزمندگان در طول جنگ تحمیلی

عبارت نامناسب فوق خیلی کلی و  وسیع بوده و بطور ناقص توصییف شده است و درباره اینکه گوینده می خواهد چه جنبه ای از جنگ تحمیلی را بررسی کند، هیچ سرنخی نمی دهد. ولی هدف مناسبتر بصورت واضح آنچه را که گوینده در نظر دارد در مورد آن بحث کند را به روشنی نشان می دهد.

هر قدر هدف خاص شما دقیقتر باشد، آماده سازی نطقتان آسانتر می شود به مثال زیر توجه کنید:

عنوان: طالع بینی

هدف خاص: اطلاع دادن به شنوندگانم درباره طالع بینی

با این هدف مبهم برای محدود کردن تحقیقتان یا تصمیم گیری درباره آنچه در سخنرانی باید بیاید و آنچه باید حذف شود، هیچ روش روشنی ندارید. ریشه های باستانی طالع بینی، نقش آن در تاریخ و فرهنگ ما ایرانیان، رواج آن در دنیای معاصر . همه اینها میتواند به طور یکسان در نطقی که برای"اطلاع دادن به شنوندگانم درباره طالع بینی، طراحی شده است، مرتبط باشد.

در مقابل به این هدف خاص نگاه کنید:

عنوان: طالع بینی

هدف خاص: اطلاع دادن به شنوندگانم درباره اینکه چرا طالع بینی نمی تواند از لحاظ علمی معتبر شناخته شود.

حالا راحت می توان تصمیم گرفت که چه چیزی مربوط است و چه چیزی نیست. ریشه های طالع بینی، نقش آن در تاریخ ، رواج امروزه آن همگی جالب هستند اما هیچیک برای تشریح هدف خاص "چرا طالع بینی نمی تواند از لحاظ علمی معتبر شناخته شود" ضروری نیست. بنابراین لازم نیست برای تحقیق درباره این مطلب یا شرح آن در متن سخنرانی خود نگران باشید، در عوض می توانید از وقت آماده سازی نطقتان بخوبی استفاده کنید.

امیدوارم با روند انتخاب هدف خاص و ضرورت آن بخوبی آشنا شده باشید و اینکه اگر در ابتدای راه آماده سازی فرایند سخنرانی، این گام را با دقت و اصولی بردارید، مطمئنا با سرعت بیشتر و هدفمند تر خواهید توانست به جمع آوری محتوای متناسب با آن بپردازید. البته در مرحله تعیین اهداف خاص، سوالاتی باید از خود بپرسید که پاسخ به آنها منجر به تعیین اهدافی روشن و واضح می شود.

 

za4 1016سوالاتی که درباره هدف خاص باید از خود بپرسید؟

بسته به موضوعی که انتخاب میکنید، برخی مواقع خیلی ساده می توانید به هدف خاص رسیده و آن را بصورتی که بیان شد، تعیین کنید و  به ادامه فرآیند آماده سازی بپردازید. ولی گاهی ممکن است لازم باشد قبل از تصمیم گیری برای یک هدف خاص کمی تحقیق کنید و بیشتر به ابعاد موضوع خود مسلط شوید. هرچقدر آشنایی و اطلاعات شما نسبت به موضوع و مخاطب بیشتر باشد، در تعیین هدف خاص راحت تر خواهید بود. ولی در هرصورت لازم است درباره آن از خود بپرسید:

1-آیا هدفی که انتخاب کردم، با رسالت من از سخنرانی کردن، همخوانی دارد؟

2-آیا می توانم هدف خود را در مدت زمان مقرر شده انجام دهم؟

3-آیا هدف به شنوندگانم مربوط می شود؟

4-آیا هدف برای شنوندگانم خیلی پیش و پا افتاده و یا خیلی دور از دسترس نیست؟

5- آیا هدف برای شنوندگانم خیلی فنی و تخصصی است؟

و سولاتی نظیر این که بطور مستقیم هدف شما از سخنرانی را به شنوندگانتان مرتبط می سازد. در حقیقت باید مطمئن شوید که متناسب با مخاطبانتان صحبت می کنید. البته درمقاله با عنوان شناخت مخاطب بطور مفصل به این موضوع پرداخته ایم. در مقاله آینده قصد داریم به تاثیرگذارترین عاملی که سخنرانی شما را ماندگار کرده و باعث می شود برای همیشه در یاد و خاطره مخاطب بمانید، بپردازیم.

 

مطالب مرتبط

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

دیدگاه (2)

کسب رتبه 0 ستاره ، از 5 ستاره ، از مجموع 0 نظر ثبت شده
This comment was minimized by the moderator on the site

بسیار ممنونم که اینقدر دقیق موضوع سخنرانی را بررسی می کنید. من فکر می کنم که کسی که می خواهد سخنرانی جذابی داشته باشد اگر فقط همین مقاله شما را بخواند وبه آن عمل کند ، برایش کافی باشد.

This comment was minimized by the moderator on the site

مقاله بسیار کامل و آموزنده ای بود
ممنون از مطالب خوب و با کیفیتی که ارائه میدید

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
امتیاز به این پست:
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
لطفا کد امنیتی زیر را وارد کنید

نظرات کاربران

رضا کریمی راد نظری را ارسال کرده است در :ضرورت فن بیان در کودکان
بسیار عالی است.
محمد نظری را ارسال کرده است در :چطور مسلط و بدون تپق صحبت کنیم؟
خیلی عالی.
محسنی نظری را ارسال کرده است در :سخنرانی و ارائه مطلب ( پرزنتیشن ) یک هنر است
بسیار کامل و جامع. ممنون از شما.
مهدی نظری را ارسال کرده است در :نکاتی برای رعایت بهداشت صوتی و پرورش صدا
تمرینات بدی نبود اما کامل هم نبود و می تونید کاملتر کنی
سلام . من از گوگل اتفاقی اومدم اما جالبه برام ۳۰ دقیقست ...
اینستاگرام فن سخن

درباره ما

وبسایت فن سخن با تکیه بر تجربه و توان خستگی ناپذیر تیم خود ، فعالیت خویش را از سال 1395 آغاز کرده است. این مجموعه رویکردهای جدیدی را برای تولید هرچه بهتر و بیشتر محتوی بروز و مناسب در خصوص سخنرانی، فن بیان، مهارتهای ارتباطی در پیش گرفته است. امیدواريم در این مسیر همراه ما باشید. رهنمودهای شما را صمیمانه ارج می نهیم.

گرگان - خیابان ولی عصر - عدالت 22 - نبش خرداد 5
ایمیل : fanesokhan@gmail.com
شماره های تماس : 09359099885 و 32333070-017

شبکه های اجتماعی

کليه حقوق اين سايت متعلق به موسسه توسعه مهارت خودباوران ساعی می باشد.

فن سخن