پیام اصلی سخنرانی خود را چگونه طراحی کنیم؟

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پیام یا هسته اصلی سخنرانی در واقع لب کلام شماست. هسته مرکزی صحبت، ایده اصلی شما در هنگام ارائه سخنرانی بوده و تمامی قسمت های دیگر سخنرانی باید از این ایده مرکزی پیروی کنند و آن پیامی است که قرار است هر چه بهتر به مخاطب انتقال دهید.

بعد از انتخاب هدف خاص و تبیین آن در قالب یک عبارت واضح و روشن،  نوبت آن است که هسته یا پیام اصلی سخنرانی خود را طراحی کرده و بصورت جملاتی ساده و خبری بیان کنید. اگر گام به گام فرایند آماده سازی یک سخنرانی اصولی را با ما دنبال کرده باشید، در حال حاضر باید قادر باشید هدف کلی از سخنرانی را مشخص کرده و هدف خاص را بصورت دقیق و شفاف بیان کنید.

در این مقاله قصد داریم مرحله بعد را که یکی مهمترین قسمت های فرایند آماده سازی سخنرانی است، با شما درمیان بگذاریم و آن مشخص نمودن پیام اصلی سخنرانی و یا جان کلام شماست. چه مقدار از اطلاعات ارزشمند یک سخنرانی یا سمینار که شاید مبالغ هنگفتی هم برای شرکت در آن پرداخته اید را بخاطر می آورید؟ اگر از شما بپرسم که منظور اصلی سخنران و هدفش چه بود، آیا در چند جمله ساده و دقیق می توانید لب کلام را بیان کنید؟ لطفا شفاهی پاسخ نداده و قلم و کاغذ بردارید و در چند جمله کوتاه بنویسید منظور سخنران و پیام اصلی ایشان چه بود؟

اگر توانستید منظور سخنران از سخنرانی را در قالب جملات ساده و شفاف بخاطر آورده و آنرا برروی کاغذ بنویسید، باید به آن سخنران تبریک بگوییم که توانسته پیام اصلی سخنرانی خود را به درستی به شما انتقال داده و آن را در ذهن شما حک کند.هسته یا پیام اصلی سخنرانی در واقع یک پاراگراف کلیدی از صحبت های شماست؛ چیزی که می خواهید شنوندگانتان پس از فراموش کردن کل مطالب سخنرانی در خاطر بسپارند. همان جملات اصلی و کلیدی که در پایان سخنان شما، مخاطبان بتوانند به سادگی و بطور شفاف بیاد بیاورند.

پیام اصلی سخنرانی چه ویژگی هایی باید داشته باشد:

پیام اصلی، عبارت مختصری است درباره چیزی که می خواهید بگویید و برخی مواقع عبارت اصلی، هسته اصلی ، یا فکر اصلی نامیده می شود. به هر حال به هر عنوانی که نامیده شود، معمولا در قالب جملاتی ساده و خبری بیان می‌شود تا هدف خاص سخنرانی را با عمقی بیشتر و بهتر بیان کند. پیام اصلی در واقع بسط هدف خاص بوده و آن را تقویت می‌کند. تمام ویژگی‌هایی که برای به عبارت درآوردن  هدف خاص بیان شد، در خصوص پیام اصلی سخنرانی هم صادق است. یعنی پیام اصلی صحبت های ما باید خوب جمله بندی شده باشد، در قالب جملات کامل  بیان شود و نه سوالی و نباید کلی و مبهم باشد. مملموس بوده و کاملا واضح باشد و باید جان کلام را بصورت دقیق بیان کند.

هر چقدر هم که ارائه شما خوب باشد، به این معنی نیست که سخنران موفقی هستید. در واقع سخنران موفق کسی است که مخاطبین پیام او را بدرستی دریافت کرده و بخاطر بسپارند.

همه سخنرانان دوست دارندکه ارائه آنها در ذهن و قلب مخاطبان باقی بماند ولی این واقعیت را باید پذیرفت که شنوندگان فقط یک یا دو نکته اصلی از سخنرانی ما را به ذهن می سپارند. البته در حالت خیلی خوش بینانه!! پس لازم است در طراحی آن خیلی دقت کنیم تا مطمئن شویم تاثیرگذار بوده و در یاد و خاطر مخاطبان باقی می ماند. اگر نکاتی که در طراحی پیام اصلی بیان شد را بکارگیرید قادر خواهید بود سخنرانی تاثیرگذاری ارائه داده و مهمتر از آن در ذهن مخاطبان ماندگار شوید.

در اینجا با ذکر مثالی به یک پیام اصلی ضعیف اشاره می‌کنیم:

پیام اصلی نامناسب: مشکلات رژیم‌های موقتی

پیام نامناسب بالا بسیار کلی است. مشکل دیگری که دارد این است که بصورت یک جمله کامل نوشته نشده"مشکلات رژیم های موقت" می تواند یک عبارت برای عنوان باشد اما در قالب پیام اصلی، چیز زیادی درباره متن سخنرانی آشکار نمی سازد. این موضوع را بصورت جمله کاملی می‌نویسیم تا آن دسته از مشکلات رژیم های لاغری که قرار است در نطقمان بحث شود، مشخص شود:

مناسبتر: با وجودی که رژیم های موقتی باعث کاهش سریع وزن می شوند، اما می‌توانند از طریق ایجاد کمبود ویتامین و مواد معدنی به مشکلات جدی برای سلامتی منجر شوند و نیز همچون چاقی، بافت ماهیچه ای را برهم بزنند.

حتما متوجه شدید که نوشتن هسته اصلی، چه کمک بزرگی درگردآوری مطالب کرده و چقدر کار شما را راحت تر می‌کند. چراکه دیگر در دنیایی از مطالب مرتبط با موضوعتان سردرگم نخواهید شد و فقط به گردآوری محتوایی خواهید پرداخت که متناسب با هدف خاص از نطقتان بوده و جان کلام را واضح و شفاف بیان کند .

شاید با خود فکر کنید که این همه دقت و وسواس در آماده سازی فرایند سخنرانی لازم نیست، ولی اگر هدفتان این است که بصورت حرفه ای بتوانید سخنرانی کنید و ارائه مخاطب پسندی داشته باشید و پیامتان در یاد و خاطر شنوندگان بماند،  باید قدم هایتان را محکم و با دقت بردارید. در غیراین صورت به گروه سخنرانانی خواهید پیوست که اگر بعد از اتمام صحبت هایشان از خودشان هم بپرسید پیام سخنرانیشان چه بود، نمی توانند در چند جمله واضح بیان کنند، چه برسد به مخاطبان! در مقالات آینده در خصوص نحوه سازماندهی درست متن سخنرانی و اینکه چگونه پیکربندی مناسبی برای نطقتان در نظر بگیرید، توضیح داده خواهد شد.

در کتاب "یک، دو، سه... آزمایش میشه" نحوه طراحی پیام اصلی سخنرانی آموزش داده شده است.

مطالب مرتبط

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

دیدگاه (1)

کسب رتبه 0 ستاره ، از 5 ستاره ، از مجموع 0 نظر ثبت شده
This comment was minimized by the moderator on the site

مقاله خیلی خوبی بود
استفاده کردم:)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
امتیاز به این پست:
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
لطفا کد امنیتی زیر را وارد کنید

نظرات کاربران

نازنین نظری را ارسال کرده است در :با ویرگول و نقطه صحبت کنید!
این متن رو که خوندم یاد خودم افتادم. یادش بخیر چقدر تند ...
رضا نظری را ارسال کرده است در :با ویرگول و نقطه صحبت کنید!
مشکلی که خیلی ها باهاش دست و پنجه نرم می کنند.
سید محمد نظری را ارسال کرده است در :قانون پارکینسون، چند مثال و چند راهکار
چقدر مقاله کاملی بود. ممنون از شما.
رضا کریمی راد نظری را ارسال کرده است در :ضرورت فن بیان در کودکان
بسیار عالی است.
محمد نظری را ارسال کرده است در :چطور مسلط و بدون تپق صحبت کنیم؟
خیلی عالی.
اینستاگرام فن سخن

درباره ما

وبسایت فن سخن با تکیه بر تجربه و توان خستگی ناپذیر تیم خود ، فعالیت خویش را از سال 1395 آغاز کرده است. این مجموعه رویکردهای جدیدی را برای تولید هرچه بهتر و بیشتر محتوی بروز و مناسب در خصوص سخنرانی، فن بیان، مهارتهای ارتباطی در پیش گرفته است. امیدواريم در این مسیر همراه ما باشید. رهنمودهای شما را صمیمانه ارج می نهیم.

گرگان - خیابان ولی عصر - عدالت 85 - مجتمع اداری تندیس - واحد 15 - موسسه فرهنگی توسعه مهارت خودباوران ساعی
ایمیل : fanesokhan@gmail.com
شماره های تماس : 09359099885

شبکه های اجتماعی

کليه حقوق اين سايت متعلق به موسسه توسعه مهارت خودباوران ساعی می باشد.

فن سخن