یخ شکنی چیست و چه فایده ای دارد؟

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

یخ شکنی یعنی از بین بردن جو سنگین حاکم بر فضای سخنرانی و مخاطبان در ابتدای شروع صحبت و حفظ سطح انرژی و علاقه آنان تا پایان سخنرانی.

هرچقدر هم که موضوعتان جذاب باشد و شنوندگان خوبی داشته باشید، اگر از تکنیک های یخ شکنی استفاده نکیند دچار یکنواختی شده و مخاطبان خود را از دست خواهید داد. استفاده از تکنیکهای یخ شکنی باعث همراهی مخاطب با شما می گردد. در ادامه مقاله در مورد یخ شکنی بیشتر توضیح داده شده است.

حتما برای شما هم پیش آمده وقتی برای اولین بار در موقعیتی قرار بگیرید که برایتان ناشناخته بوده و هیچگونه ارتباط و آشنايي هم با حضار نداشته باشید، جو آن جمع سنگین بوده و شما واقعاً معذب هستید منتظرید که شخصی حرفی بزند و کاری انجام دهد تا حال و هوای همه تغییر کند. شاید هم شما فرد برون گرایی هستید و براحتی ارتباط برقرار می‌کنید ولی در این شرایط ترجیح می‌دهید آغازکننده بحث شما نباشید البته کمی هم شجاعت می‌خواهد زیرا از بازخورد افراد آگاه نبوده و نگران قضاوت افرادید. منتظر می‌مانید که شخصی به نحوی سکوت سنگین حاکم را بشکند و به اصطلاح یخ همه باز شود. گاهی با طنز و گاهی هم با سوال ممکن است سرحرف را باز شود و جو کمی از حالت رسمی و خشک خارج شده و گفتگو ها در فضای خوشایندتری ادامه پیدا کنند. افرادی که آغازگر گفتگو هستند معمولا از این تکنیک ها استفاده می کنند درحالت خیلی ساده ممکن است با یک حسن جویی یا پرسیدن یک سوال باز این اتفاق رخ دهد.

یخ شکنی در سخنرانی چه فایده ای دارد؟

یخ شکنی در سخنرانی یعنی اینکه کاری کنید ارائه شما از حالت یکنواختی خارج شده و در مخاطبان انگیزه ای برای گوش دادن ایجاد شود.  شما هم وقتی هنگام شروع صحبت و يا سخنراني به نحوی یخ شکنی می‌کنید، افراد احساس راحتی و صمیمیت کرده و نسبت به شما حس خوبی پیدا می‌کنند و این آمادگی در آنها ایجاد می‌شود که بهتر و راحت تر صحبت‌های شما را بپذیرند. اگر یخ شکنی متناسب با موضوع سخنرانی انتخاب شده و درست اجرا شود، به فرآیند یادگیری و بخاطرسپاری کمک زیادی می‌کند. از آنجاییکه در بیشتر مواقع با طنز و هیجان همراه است، شنوندگان توجه بیشتری نموده و آمادگی بیشتری برای همراهی شما تا انتهای سخنانتان خواهند داشت.

یاد خاطره ای از معلم فیزیک دبیرستانم افتادم که چقدر ماهرانه از این شیوه استفاده می‌کرد. همیشه خنده‌رو بود و هر جلسه که به کلاس می‌آمد به روش جالبی درس را آغاز می‌کرد مخصوصاً داستان‌های جالبش که حتی بازیگوش‌ترین دانش‌آموزان را هم  به گوش دادن و دقت مجبور می‌ساخت. سر کلاس احساس راحتی و امنیت می‌کردیم  و در فضای خنده و نشاط یادگیری مباحث سخت برایمان واقعاً لذت‌بخش بود. همه بچه‌ها او را دوست داشتند و احترام خاصی برای ایشان قائل بودند.

اگر شما از آندسته از سخنرانانی هستیدکه دوست دارید مخاطبانتان را شگفت زده کرده و آنان را تا پایان سخنانتان با خود همراه کنید، لازم است با بکاربردن تکنیک هایی ابتدا شور و اشتیاق را در آنان بوجود آورید و در حین سخنرانی خود همه کاری کنید که انرژی آنان حفظ شده و با لبخند سالن را ترک کنند تا هم شما و هم پیام سخنرانیتان در خاطرشان حک شود.

البته بسته به جو سخنرانی ممکن است نياز باشد یخ شکنی در ابتدای صحبت، زمانی هم در حین آن و یا حتي در انتهای سخنرانی اتفاق بیفتد. برخی مواقع، به عنوان مثال يكي از مخاطبین مطلبي را عنوان مي‌كند و یا حرکتی انجام می‌دهد که باعث ناراحتی و رنجش مخاطبان دیگر می شود در این مواقع لازم است شما به روشی ابتدا فضا را آرام کرده و توجه شنوندگان را به خود جلب کنید و سپس به ادامه سخنانتان بپردازید.

تصور کنید برای سخنرانی به سازمانی دعوت شده‌اید و قرار است در خصوص تکنیک‌های بهره‌وری و افزایش بازدهی برای کارکنان آنجا صحبت نمایید. قبل از سخنراني شما، مدیرعامل شرکت به استراتژی جدید شرکت که قسمتی از آن تعدیل نیرو بوده اشاراتی داشته‌است. در بین کارکنان همهمه ایجاد شده و افرادی هم از اینکه قرار است شغلشان را از دست بدهند، نگرانند و به احتمال زیاد آینده شغلی خود و تامین مالی زندگی‌شان نسبت به بهره‌وری سازمانشان ارجحیت دارد. در چنین شرایطی به تنها چیزی که فکر نمی‌کنند احتمالاً بهره‌وری می‌باشد.

انگیزه‌دادن به کارمندان با تجربه‌ای که بعد از چندین سال کار صادقانه در چنین شرایط سختی قرار گرفته‌اند، کار ساده‌ای برای شما نخواهد بود. قرار است شما در این شرایط به جایگاه آمده و سخنرانی نمایید. چه کاری انجام می دهید؟ فارغ از این مشکل پیش آمده و با نادیده گرفتن وضعیت جدید، سخنرانی خود را شروع می‌کنید یا با آگاهی از اوضاع موجود، راهی برای ابراز همدری و تسلی مخاطبان خود می‌یابید و بعد از ایجاد جو مثبت به سخنرانی خود ادامه می دهید؟ در چنین وضعیتی اگر نتوانید جو سالن را مدیریت کرده و در همان ابتدا توجه حاضرین را به خود جلب کنید، متأسفانه شرایط برایتان سخت شده و مخاطبان خود را از دست می‌دهید و این امر باعث می‌شود اعتماد به نفستان پایین بیایید. درنتیجه آنچه كه نياز داريد اين است كه ابتدا با شروعی متفاوت جو سنگین و ناراحت حضار را تغییر دهید و با یخ‌شکنی مناسب مخاطبان را با خود همراه سازید.

یخ شکنی باعث می شود که مخاطبان با شما همراهی کرده و در طول صحبت هایتان خسته و کلافه نشوند. در مقاله بعد روشها و تکنیکهای یخ شکنی بیان شده که مطمئنم با تمرین و بکارگیری آنها شنوندگانتان با لبخند و اشتیاق سخنرانی شما را دنبال خواهند نمود.

مطالعه مقاله چگونه یخ‌شکنی کنیم؟ را به شما پيشنهاد می كنيم.

 

مطالب مرتبط

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

دیدگاه (2)

کسب رتبه 0 ستاره ، از 5 ستاره ، از مجموع 0 نظر ثبت شده
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
من سخنران هوش مالی هستم
و از داستان معلم فیزیک شما درس گرفتم
کلاس هایم خیلی می تواند شاد و با انرژی باشد
لطفا سایت من را به خوانندگان خود هم معرفی کنید
hoshemali.com
ممنونم و شاد باشید

This comment was minimized by the moderator on the site

سخنران خوب کسی است که با تحلیل محیط بخوبی نسبت به شرایط مخاطبینش اطلاعات کسب نماید و با ایجاد فضایی مفرح مطالب خود را به سمع و نظر دیگران برساند و این همان اصلی است که شما به آن اشاره کردید:
"فارغ از این مشکل پیش آمده و با نادیده گرفتن وضعیت...

سخنران خوب کسی است که با تحلیل محیط بخوبی نسبت به شرایط مخاطبینش اطلاعات کسب نماید و با ایجاد فضایی مفرح مطالب خود را به سمع و نظر دیگران برساند و این همان اصلی است که شما به آن اشاره کردید:
"فارغ از این مشکل پیش آمده و با نادیده گرفتن وضعیت جدید، سخنرانی خود را شروع می‌کنید یا با آگاهی از اوضاع موجود، راهی برای ابراز همدری و تسلی مخاطبان خود می‌یابید و بعد از ایجاد جو مثبت به سخنرانی خود ادامه می دهید؟ "

ادامه
هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
امتیاز به این پست:
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
لطفا کد امنیتی زیر را وارد کنید

نظرات کاربران

نازنین نظری را ارسال کرده است در :با ویرگول و نقطه صحبت کنید!
این متن رو که خوندم یاد خودم افتادم. یادش بخیر چقدر تند ...
رضا نظری را ارسال کرده است در :با ویرگول و نقطه صحبت کنید!
مشکلی که خیلی ها باهاش دست و پنجه نرم می کنند.
سید محمد نظری را ارسال کرده است در :قانون پارکینسون، چند مثال و چند راهکار
چقدر مقاله کاملی بود. ممنون از شما.
رضا کریمی راد نظری را ارسال کرده است در :ضرورت فن بیان در کودکان
بسیار عالی است.
محمد نظری را ارسال کرده است در :چطور مسلط و بدون تپق صحبت کنیم؟
خیلی عالی.
اینستاگرام فن سخن

درباره ما

وبسایت فن سخن با تکیه بر تجربه و توان خستگی ناپذیر تیم خود ، فعالیت خویش را از سال 1395 آغاز کرده است. این مجموعه رویکردهای جدیدی را برای تولید هرچه بهتر و بیشتر محتوی بروز و مناسب در خصوص سخنرانی، فن بیان، مهارتهای ارتباطی در پیش گرفته است. امیدواريم در این مسیر همراه ما باشید. رهنمودهای شما را صمیمانه ارج می نهیم.

گرگان - خیابان ولی عصر - عدالت 85 - مجتمع اداری تندیس - واحد 15 - موسسه فرهنگی توسعه مهارت خودباوران ساعی
ایمیل : fanesokhan@gmail.com
شماره های تماس : 09359099885

شبکه های اجتماعی

کليه حقوق اين سايت متعلق به موسسه توسعه مهارت خودباوران ساعی می باشد.

فن سخن