چگونه یخ‌شکنی کنیم؟

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

با بکارگیری تکنیک های یخ شکنی شور و اشتیاق را در مخاطبانتان بوجود آورید و در حین سخنرانی خود کاری کنید که انرژی آنان حفظ شده و با لبخند سالن را ترک کنند تا هم شما و هم پیام سخنرانیتان در خاطرشان حک شود. یخ شکنی در سخنرانی باعث می‌شود ارائه شما از حالت یکنواختی خارج شده و در شنودگان انگیزه ای برای گوش دادن ایجاد شود.

وقتی هنگام شروع صحبت و يا سخنراني به نحوی یخ شکنی می‌کنید، افراد احساس راحتی و صمیمیت کرده و نسبت به شما حس خوبی پیدا می‌کنند که این امر باعث می‌شود به شما توجه نموده و بهتر و راحت تر صحبت‌های شما را بپذیرند وآمادگی بیشتری برای همراهی شما تا انتهای سخنانتان کسب نمایند.

پیش از هرچیز لطفا ابتدا مقاله یخ شکنی چیست و چه فایده ای دارد؟ را مطالعه بفرمایید

چه روش‌هایی وجود دارد؟  هیچ روش ثابتی وجود ندارد!

برای اینکه بتوانید یخ مخاطب را بشکنید و او را با خود تا پایان سخنرانی همراه سازید، روش ثابتی وجود ندارد و با توجه به موقعیت و شرايط مخاطب ممکن است از راه‌های متفاوتی استفاده کنید. شما می‌توانید با شناخت مخاطب و کمی خلاقیت روش‌های متفاوتی را يافته و از قبل برای خود برنامه‌ریزی و تمرین کنید. ممكن است برخی مواقع شرایطی بوجود آید که پیش بینی نشده است که البته آن‌هم با کمی آمادگی و تجریه قابل کنترل می‌باشد. ما در اینجا چند نمونه از روش‌های متداول را بررسی می‌کنیم امیدوارم باعث ایجاد جرقه‌های ذهنی و آمادگی فکری برای پیدا کردن راه‌حل‌های جدید و خلاقانه توسط شما شود.

1) سوال بپرسید 

پرسیدن سوال باعث می‌شود ذهن مخاطب درگیر شده و موضوع به ذهن مخاطب قلاب شود و ناخودآگاه به دنبال جواب  سوال باشد و برای یافتن پاسخ  به سخنان شما توجه نماید. به دو روش می توانید سوال خود را مطرح کنید اول اینکه از آنها بخواهید به سوال شما فکر کنند و در ذهن خود پاسخ را بیابند. در این حالت هدف از سوال، تمرکز و توجه مخاطب است و لازم نیست منتظر پاسخ شنونده بمانید. در روش دیگر شما سوال را از شنوندگان پرسیده و منتظر پاسخ آنها می‌مانید. در این حالت نیاز به کمی زمان دارید و باید این فرصت را به مخاطب بدهید تا کمی فکر کرده و جواب دهد.

نوع سوالات بسيار مهم است و بهتر است شخصی نبوده و از بدیهیات و امور کلی باشد زیرا هدف تعامل با مخاطب و ایجاد آمادگی و تمرکز در ذهن شنوندگان می‌باشد. در سمیناری که در خصوص موفقیت برگزار شده بود سخنران ابتدا با صدای بلند و با انرژی از حضار می‌پرسید"چه کسانی می‌خواهند همیشه در کار خود موفق بوده و از زمان خود نهایت استفاده را داشته باشند؟ و یا چه کسانی می‌خواهند جزء افراد ثروتمند جامعه باشند؟" این‌گونه سوالاتی که جواب واضح و روشن دارند، باعث ایجاد نشاط و هیجان در مخاطبان شده و با تعاملی که بین سخنران و مخاطبان صورت می‌گیرد، سخنران راحت‌تر و با اعتماد به نفس بیشتری به ادامه سخنرانی خود می‌پردازد.

2) اشاره به یک اتفاق

بازگویی یک ماجرا می‌تواند به ارتباط شما با مخاطب کمک کند خصوصاً اگر مخاطب در آن اتفاق به نحوی درگیر بوده و از آن خاطره خوبی داشته باشد. به عنوان مثال در سخنرانی قبلی شما که همین اشخاص حضور داشتند، اتفاق جالبی رخ داده که موجب خنده و نشاط آنها شده و در خاطر آنها مانده. یادآوری آن در سخنرانی بعدی شما باعث می‌شود مخاطبان آن موضوع را به یاد آورده و لبخند بر لبانشان بنشیند. این اتفاق می تواند اشاره به حرکت و یا حرف جالب و یا طنزی باشد که قبلاً اتفاق افتاده و یا حتی ممکن است اشاره به یک رخداد فرهنگی، اجتماعی و یا اقتصادی باشد. مهم این است که شما با چه دیدی به آن نگاه کرده و آن را بیان می‌کنید.

حواستان باشد که هدف از بیان آن اتفاقات فقط تعدیل جو سنگین سالن است هدف این است که مخاطب احساس راحتی کرده و در فضای صمیمی به سخنان شما گوش دهد نه اینکه موضع تدافعی گرفته و طرز فکر و شخصیت شما را قضاوت کرده و علیه شما حکم صادر کند. این اتفاق می تواند بیان رفتار خوب و سخنان دلنشین از شخصی باشد كه در خاطر شما مانده است و یا گفتار حکیمانه بزرگی که زندگی شما را تحت تاثیر قرار داده و یا یک اتفاق ساده مثل تأخیر هواپیما، ترافیک و يا اتفاقات روزمره باشد. همه چیز به نحوه دید شما به مسائل و چگونگی بیانتان بستگي دارد. اگر کمی حواستان را به این موضوع معطوف کنید خواهيد يافت كه در اطرافتان موارد بسياري از اين دست وجود دارد که می توانید با ذکاوت از آنها در سخنرانی خود بهره ببرید.

3) کار عملی

وقتی از مخاطبان می خواهید که فعالیتی انجام دهند آنها را به چالش می‌کشید و این تحرک و پویایی باعث می شود انرژی مثبتی در آنها ایجاد شده و با علاقه سخنان شما را دنبال کنند. البته با توجه به زمان و موضوع سخنرانی  و از همه مهمتر مخاطبان شما این فعالیت می‌تواند متنوع باشد. به عنوان مثال از آنها بخواهید با چشمان بسته به جملات شما فکرکنند و یا بزرگترین ترس خود را بنویسند. اگر زمان دارید می‌توانید از آنها بخواهید به خارج از سالن رفته و با تشکیل گروه فعالیتي مرتبط با موضوع را انجام دهند.

به عنوان مثال اگر موضوعتان در خصوص مشتری مداری است، می‌توانید از دو نفر از مخاطبان بخواهید که نقش مشتری و فروشنده را ایفا کنند و قسمتی از مطالب و نکات را در حین اجرای آنها توضیح دهید. مطمئن باشید برای مخاطبان جالب و آموزنده خواهد بود زیرا هم باعث ايجاد فضای با نشاطی می‌شود که برای آنها لذت بخش بوده و هم قادر خواهند بود مطالبی را که گفته می شود در فضای مشابه واقعیت مجسم کنند. به همين دليل درک مطالب برایشان راحت‌تر می‌شود. و یا در سخنرانی با موضوع ارتباط موثر، می توانید از مخاطبان تقاضا کنید که هر یک در چشمان نفر کناری خود نگاه کند و به او بگوید که برای چه در این سمینار شرکت کرده است. اگر این اتفاق را همراه با خنده و کمی طنز اجرا کنید، باعث می‌شود انرژی مخاطبان بالا رود و با روحیه بهتری بحث را دنبال کنند.

مراقب باشيد که گرفتار کلیشه نشوید. یعنی یک رفتار و حرکت را در همه سخنرانی‌هايي که دارید تکرار نکنید. سعی کنید خلاقانه رفتار مناسبی را بیابید و قبل از اینکه آن را اجرا کنید حتما واکنش‌های احتمالی را پیش بینی کرده و برای آن برنامه ای طراحی کنید تا روز سخنرانی خود غافل گیر نشوید.                                                                           

4) موضوع فرهنگی

در شهرهای مختلف کشور ما مردمان خونگرم با قومیت ها و آداب و رسوم مختلف زندگی می‌کنند که نسبت به شهر و فرهنگ خود تعصب خاصی داشته و به آن افتخار می‌کنند. وقتی برای سخنرانی به شهري دعوت می شوید سعی کنید اطلاعاتی از شهر و مردمان آن داشته باشید و یا حتی چند کلمه ای از زبان محلی و بومی آنها یاد بگیرید و آن را در سخنان خود به نحوی بکار ببرید. نام مشاهیر و بزرگان آن شهر و یا حادثه تاریخی خاصی که در آنجا اتفاق افتاده و یا حتی نام غذای محلی و معروف آنجا را بدانید. مخاطبان شما وقتی متوجه شوند كه شما از آنها می‌دانید و برایتان مهم بوده، حس خوبی نسبت به شما پیدا می‌کنند و با شما احساس نزديكي خواهند کرد.

5) پخش فیلم

برخی مواقع نشان دادن تصویر و یا پخش فیلم و یا کلیپی مرتبط با موضوع سخنرانی می‌تواند حال و هوای مخاطبان را عوض کرده باعث شود با نشاط و انگیزه بیشتری صحبت‌های شما را دنبال کنند. البته دقت کنید فیلمی که انتخاب کرده‌‌اید را بتوانید به موضوع خود ارتباط داده و همچنین ناراحت کننده و غمگین نباشد. حواستان باشد هدف شما تحت‌تاثیر قراردادن مخاطب به هر قیمیت نیست. از تصاویر و فیلم هایی که واقعیت تلخی را نشان می‌دهند استفاده نکنید. شما قصد دارید حال مخاطب را خوب کنید و به او حس خوشایندی دهید که با انرژی به سخنان شما گوش دهد نه اینکه حال او را دگرگون کرده و اشک او را در بیاورید.

6) یک فرد مشترک که می‌شناسید

یکی از سخنران نمونه در کشورمان روزی خاطره ای تعریف می‌کرد که: "برای سمیناری به شهرستانی سفر کرده بودم و در آن شهر دوست خوب و فرهیخته‌ای داشتم که از قضا مسئولیت مهمی در سازمانی برعهده داشتند و فرد شناخته شده‌ای بودند. وقتی در ابتدای سخنرانی از ایشان یاد کردم و از محاسن ایشان گفته و صفات خوب او را به هم‌شهریانش تعمیم دادم، لبخند آمیخته با افتخار و اعتماد به نفس را بر لبان مخاطبانم حس کردم. حس خوبی که شاید القاء کننده این موضوع بود که بله " مشت نمونه خروار است".

7) یافتن نقاط اشتراک

"یادش بخیر منم مثل شما پشت همین میز و صندلی نشستم و درس خوندم و شیطنت کردم"  و یا "منم وقتی نوجوان بودم مجبور شدم برای امرار معاش خانواده کار کنم" یا "وقتی در اولین سرمایه‌گذاریم شکست خوردم خیلی ناامید شدم و روزهای سختی رو گذروندم ولی...:" "اولین بار که میخواستم سخنرانی کنم حسابی استرس داشتم و گلوم خشک شده بود نفسم بند اومده بود و دستپاچه بودم" شنیدن این جملات چه حسی را به شما می‌دهند؟ وقتی سخنران جملاتی این چنین را بکار می‌برد قصد دارد وجه مشترکی با مخاطب خود بیابد و به او نشان دهد که او هم انسان است و مانند مخاطبان خود در زندگی خود روزهای تلخ و شیرین و حوادث ناگوار و خوشایندی را تجربه کرده‌است و این چنین با آنها همدردی کرده و نشان دهد که آنها را درک می کند. مخاطب وقتی مشاهده می‌کند که تجربیات مشابه ای با شما دارد، به شما اعتماد کرده و خواهان این است که بیشتر بداند.

8) داستان جالب

بیان داستان یکی از کم ریسک‌ترین روش‌های یخ شکنی محسوب می شود و می‌توان گفت از بهترین‌ها. مخصوصاً اگر در خصوص خودتان بوده و از زندگی و تجربیات شما باشد. دقت کنید داستانتان حتماً با موضوع سخنرانی و پیام اصلی صحبت‌هایتان ارتباط داشته باشد و همچنین باید داستان خود را با هیجان و پراحساس بیان کنید. داستان‌ها اگر به نحوه مطلوبی بیان شوند، برای مخاطب جذاب بوده و باعث می‌شود توجهش به شما بیشتر شده و با علاقه صحبت هایتان را پیگیری نماید.

یخ شکنی

9) طنز

خیلی واضح است که اکثر افراد طنز و سرگرمی را دوست دارند و از آن لذت می‌برند مخصوصاً اینکه قرار باشد یادگیری آنها در فضای شاد و با نشاطی اتفاق بیفتد. اگر سخنران بتواند از طنز در راستای هدفش استفاده کرده و ارتباط خوب و جالبی بین آنها برقرار سازد، باعث می شود انرژی شنوندگان افزایش یافته و در فضای خوب و مثبتی سخنان او را دنبال کنند و از همه مهمتر اینکه دیگر خسته‌کننده به نظر نمی‌رسد. مخاطبان سخنران خنده‌رو و خوش‌صحبت که از شوخی‌های بجا و مناسب استفاده می‌کند و باعث خنده آنها می شود را دوست دارند و او را به فرد جدی و خشکی که خیلی رسمی قرار است اطلاعاتی را در اختیار آنها بگذارد، ترجیح می‌دهند.

10) یافتن یک مخاطب با مزه

بالاخره در هر جمع و محفلی انسان‌های بذله گو و شوخ طبعی پیدا می‌شوند که با حرف‌ها و جملات خود مایه نشاط و سرگرمی اطرافیان را فراهم می‌کنند. اگر در سخنرانی‌های خود به این گونه افراد برخورد کردید، می‌توانیدخوشحال باشید چون کار شما را راحت‌تر می‌کنند. این‌گونه افراد را شناسایی کرده و در موقعیت‌های مناسب در حین سخنرانی به او میدان دهید تا جو را کمی عوض کند. البته حواستان خیلی جمع باشد زیرا ممکن است زیاده‌روی کرده و بدون توجه به موقعیت و فضای سخنرانی شما، حرفی بزنند و یا کاری انجام دهند که شأن و جایگاه شما به خطر اندازند.

مطالعه مقاله چرا باید از کلمات مناسب در سخن گفتن استفاده کنیم؟ را به شما پيشنهاد می كنيم.

مطالب مرتبط

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

دیدگاه (3)

کسب رتبه 0 ستاره ، از 5 ستاره ، از مجموع 0 نظر ثبت شده
This comment was minimized by the moderator on the site

مطلب جالبی بود.

This comment was minimized by the moderator on the site

با سلام
با توجه به اینکه افتخار داشته ام در سخنرانی های حضرتعالی شرکت نمایم، به عینه دیده ام که این کار (یخ شکنی) را به خوبی نگارش این مقاله انجام می دهید.

This comment was minimized by the moderator on the site

با ارزوی موفقیت برای شما

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
امتیاز به این پست:
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
لطفا کد امنیتی زیر را وارد کنید

نظرات کاربران

نازنین نظری را ارسال کرده است در :با ویرگول و نقطه صحبت کنید!
این متن رو که خوندم یاد خودم افتادم. یادش بخیر چقدر تند ...
رضا نظری را ارسال کرده است در :با ویرگول و نقطه صحبت کنید!
مشکلی که خیلی ها باهاش دست و پنجه نرم می کنند.
سید محمد نظری را ارسال کرده است در :قانون پارکینسون، چند مثال و چند راهکار
چقدر مقاله کاملی بود. ممنون از شما.
رضا کریمی راد نظری را ارسال کرده است در :ضرورت فن بیان در کودکان
بسیار عالی است.
محمد نظری را ارسال کرده است در :چطور مسلط و بدون تپق صحبت کنیم؟
خیلی عالی.
اینستاگرام فن سخن

درباره ما

وبسایت فن سخن با تکیه بر تجربه و توان خستگی ناپذیر تیم خود ، فعالیت خویش را از سال 1395 آغاز کرده است. این مجموعه رویکردهای جدیدی را برای تولید هرچه بهتر و بیشتر محتوی بروز و مناسب در خصوص سخنرانی، فن بیان، مهارتهای ارتباطی در پیش گرفته است. امیدواريم در این مسیر همراه ما باشید. رهنمودهای شما را صمیمانه ارج می نهیم.

گرگان - خیابان ولی عصر - عدالت 85 - مجتمع اداری تندیس - واحد 15 - موسسه فرهنگی توسعه مهارت خودباوران ساعی
ایمیل : fanesokhan@gmail.com
شماره های تماس : 09359099885

شبکه های اجتماعی

کليه حقوق اين سايت متعلق به موسسه توسعه مهارت خودباوران ساعی می باشد.

فن سخن