چرا آموزش فن بیان اهمیت دارد ؟

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

دراین مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم که آیا دارا بودن فن بیان موثر یک استعداد خدادای بشمار می رود که نصیب تعداد خاصی از افراد شده یا اینکه قابل آموزش و یادگیری بوده و همه افراد می توانند با آموزش صحیح و تمرین مناسب از مزایای این نعمت الهی(استعداد سخن گفتن) در جهت دستیابی به موفقیت و پیشبرد اهداف خود بهره ببرند و سطح و کیفیت بالاتری از تعاملات و ارتباطات را در زندگی تجربه کرده از تاثیرات مثبت آن برخوردار شوند. پیشتر در مقاله فن بیان چیست؟ تعریفی از فن بیان ارائه داده و اهمیت و کاربرد آن را در خانواده و اجتماع بیان کردیم. 

یکی از بزرگترین و باارزشترین نعمت های پروردگار مهربان بی شک نعمت سخن گفتن است. این نعمت الهی که مایه اصلی تکامل بشریت به شمار می رود در زندگی ما نقش غیرقابل انکاری دارد . قدرت بیان و سخن گفتن هدیه ای است به انسان از سوی پروردگار و در اهمیت آن این جمله بس که: خداوند حكيم در سوره الرحمن بعد از مسئله آفرينش انسان، از نعمت بيان سخن گفته است و می فرماید " خَلَقَ الإنْسَانَ * عَلَّمَهُ الْبَيَانَ انسان را خلق کرد   به او تعلیم نطق و بیان فرمود". اگر نقش "بیان" در تکامل و پیشرفت زندگی ما انسانها و پیدایش و ترقی تمدنها را در نظر بگیریم به یقین می توان گفت، اگر این نعمت بزرگ نبود انسانها هرگز نمی توانستند تجربه علم و دانش خود را از نسلی به نسلی دیگر منتقل کنند و باعث پیشرفت علم ودانش تمدن و دین و اخلاق گردند.

ارزش هر نعمت به نحوه استفاده از آن نعمت بستگی دارد قدرت بیان و سخن گفتن همانقدر که می تواند مایه موفقیت، شادی و کمال آدمی باشد به همان اندازه هم می تواند او را به تباهی، سقوط، غم و اندوه مبتلا کند اگر اصول و قواعد بکارگیری این نعمت با ارزش را ندانیم علاوه بر اینکه شکر این نعمت را بجای نیاورده ایم بلکه این موهبت با ارزش را تباه و زایل کرده ایم. همانطور که وجود آب برای کشاورزی و رشد محصولات ضروری است، اگر کشاورز نداند چقدر و چطور و از روی چه اصولی آبیاری را انجام دهد باعث نابودی محصولش می شود. در استفاده از بیان و کلام هم همینگونه بوده و اگر ندانیم چطور و چگونه از این نعمت بزرگ استفاده کنیم و قواعد بکارگیری آن را ندانیم و اینکه با هر شخص و در هر مکان چطور باید صحبت کنیم و چگونه بیانی داشته باشیم علاوه براینکه ناشکری کرده ایم، این سرمایه گرانبهای خود را هدر داده ایم.

چرا برخی از افراد از سخن گفتن امتناع می کنند؟

حرف زدن و سخن گفتن می تواند دو خطر بزرگ داشته باشد اول خطر آن مربوط به این میشود که خیلی از افراد سکوت را به حرف زدن ترجیح می دهند و از صحبت در جمع کناره گیری می کنند به دلیل اینکه از این می ترسند که شنیده نشوند. یعنی فکر می کنند حرفشان از اهمیت برخوردار نبوده و در صورت صحبت کردن نادیده گرفته می شوند. که از دلایل آن می توان در مرحله اول کمبود عزت نفس و بعد اعتماد به نفس اشاره کرد که عدم مواجهه درست با این مشکل ممکن است تبعات منفی زیادی براي فرد داشته باشد. خطر دوم مربوط به این معضل می شود که ما حرف می زنیم و صحبت می کنیم ولی متاسفانه شکاف بزرگی میان آنچه که می گوییم و آن چه که دیگران از حرفهای ما برداشت می کنند، وجود دارد. یعنی قادر نیستیم منظورمان را به درستی به مخاطب انتقال دهیم. که بیشتر مربوط به ضعف فن بیان و نادیده گرفتن اصول و قواعد سخن گفتن است.

هر دو خطر جدی بوده و باید به دنبال راه حل مناسب آن باشیم.

آموزش فن بیانما بیشتر وقت خود در زندگی را به حرف زدن و ارتباط داشتن با دیگران مثل اعضای خانواده و فامیل، دوستان، معلمان، همشاگردی ها، همکاران سپری می کنیم، و شاید کمی عجیب باشد که با این وجود زمان کمی را صرف آموختن چگونه صحبت کردن و چگونه گوش دادن می کنیم. مگر غیر از این است که توانایی ارتباط برقرار کردن در تمامی سطوح زندگی ما اهمیت دارد و خوب سخن گفتن لازمه برقرار این ارتباط است پس چرا نباید با فراگیری اصول و تکنیک های درست صحبت كردن و بيان متناسب این مهارت‌ اساسي ارتباط را کسب کرده و یا آن را تقویت کنیم و از مزایای برقراری یک ارتباط موفق و موثر بهره مند شویم.

مطالعه مقاله مهارتهای ارتباطی چیست؟ را به شما پيشنهاد مي كنيم.

چگونه فن بیان خوبی داشته باشیم؟

همه ما خواهان این هستیم که با تسلط بر بیان و کلام خود بر دیگران تاثیر گذاشته و آنها را با عقاید و نظرات خود همراه کرده و به اهدافمان برسیم. ارزش خوب حرف زدن و نقش آن در برقراری ارتباط موثر هم بر کسی پوشیده نیست. ولی لازمه این مهم این است که ابتدا بر خودمان تسلط داشته باشیم و کلام خود را مدیریت کنیم حرفها و کلمات را در اختیار عقل و فهم خود گرفته و اجازه ندهیم زبانمان بی اختیار عقل حرکتی کند و بر آن پیشی بگیرد.  قدرت واژگان را جدی بگیریم و لازمه مدیریت بر بیان این است که قبل از هر کلمه که قصد گفتن آن را داریم ابتدا فکر کنیم ببینیم چه می خواهیم بگوییم و چطور باید بگوییم. کلمه ای که بکار می بریم مرهمی است که باعث التبام زخم دلی می شود یا مثل خنجری است که دلی را می شکافد. کلاممان نوید صلح و آرامش است یا سرآغاز فتنه ای بزرگ. داستان های زیادی از زندگی افراد موفق وجود دارد که بیانگر این است که چطور قدرت یک جمله یا یک کلمه توانسته مسیر زندگی آنان را تغییر داده و سبب موفقیتشان شده. شما هم اگر کمی تامل کنید حتما کلام و بیانی را بخاطر می آورید که تحت تاثیرش قرار گرفته و تغییری مثبتی را برایتان به ارمغان آورده است.

مطالعه مقاله چرا باید از کلمات مناسب در سخن گفتن استفاده کنیم؟ را به شما پيشنهاد مي كنيم.

 لازمه فراگیری هر مهارتی این است که علاوه بر دانش تئوری و آگاهی از قواعد آن، با بکارگیری درست روشها و اصول آن و مهمتر از همه تمرین، به آن فن یا مهارت تسلط یابیم. همانطور که خواندن صدها کتاب آشپزی و مطالعه دستور غذاهای خوشمزه باعث نمی شود فرد آشپز ماهری شود، مطالعه اصول و روشهای سخنوری و آگاهی از تکنیک های فن بیان و یا سخنرانی به تنهایی و بدون بکارگیری آنان در عمل هم نمیتوان انتظار داشت که فن بیان خوبی داشته باشیم و از این طریق بتوانیم ارتباط موثری برقرار کنیم. خوب حرف زدن و حرف خوب زدن یعنی تسلط بر کلام و بیان هم فقط با خواندن کتاب و مقاله اتفاق نمی افتد و نیاز به یادگیری و آموزش تئوری و عملی دارد. بسياري از مواقع اطلاعات ما راجع به یک بازیگیر یا خواننده بیشتر است تا روشهای گتفگو یا تعامل پویا. خیلی مواقع هم ما اطلاعات خوبی داریم؛ به کلاسهای فنون مذاکره و ارتباط موثر و زبان بدن می رویم و دانش خود را افزایش می دهیم ولی متاسفانه نمی توانیم با خانواده یا فرزندان خود خوب صحبت کرده و ارتباط موثری برقرار کنیم. سر کلاس اساتید بزرگ فن بیان و سخنوری شرکت می کنیم و اطلاعات خوبی کسب می کنیم ولی آگاهی لازم اتفاق نمی افتد و نمی توانیم با بیان مناسب و موثر با نزدیکانمان ارتباط برقرار کنیم. با اینکه در عصر ارتباطات بسر می بریم ولی کودکان و کودکان گذشته (که حالا بزرگسال هستند) روز به روز احساس تنهایی بیشتری می کنند و با اینکه دسترسی به انواع شبکه های ارتباطی و اجتماعی ارتباط سریع و آسان کرده و ما را قادر ساخته که پیام و سخن خود را به دورترین نقاط انتقال دهیم و ارتباط برقرار کنیم ولی چرا کمتر و کمتر حرف همدیگر را متوجه می شویم و یکدیگر را درک می کنیم؟ درواقع مي‌توان گفت ريشه بسياري از سوءتفاهمات، اختلافات، رنجش‌ها و همچنين منشأ بسياري مشاجرات، اختلافات و بگو مگوهای خانوادگي، عدم وجود فهم متقابل در صحبت‌ها است، چراكه يكي از طرفين گفتگو يا بدتر از همه دو طرف گفتگو حرف يكديگر را نمي‌فهمند، با هم درست صحبت نمی کنند و یا بیان نامناسبشان موجب می شود برداشت درستي از پيام‌هاي ارسال شده نداشته باشند.

فن بيانبدون تعارف باید بگویم به ما یاد نداده اند درست صحبت کنیم و موثر ارتباط برقرار کنیم. اول از همه خودمان، پدر و مادر و خانواده و بعد هم نظام آموزشی در این زمینه کوتاهی کرده ایم. قصد گله و شکایت ندارم و نمی خواهم فقط از کمبودها بگویم چون شکایت و افسوس خوردن گره از کار باز نمی کند و راهگشا نمی باشد. اینها را بیان کردم که بگویم اولین قدم برای حل این مشکل این است که آن را بپذیریم و دانش و اطلاعاتمان را از نو در جهتی درست سازماندهی کنیم. باید به دنبال روشهای عینی و کاربردی باشیم تا آموخته هایمان را بکار ببندیم و لازمه این امر این است که از خود شروع کنیم. هر کدام از ما در هر کجا و هر حرفه ای که هستیم به خودمان رجوع کنیم و ابتدا بياموزيم مهارت های ارتباطی چيست؟،  فن بیان چيست؟ و درست صحبت کردن را بیاموزیم تا قادر باشم رابطه ای پویا با دیگران برقرار کنیم. در هر نقش و موقیعیت اجتماعی که قرار داریم ابتدا در مدرسه زندگی شاگردی کنیم و اصولی برقراری ارتباط موثر که شاید ابتدایی ترین و مهمترین آن درست صحبت کردن و دارا بودن فن بیان مناسب است را بیاموزیم و بکار ببندیم و در زندگی روزمره خود تجربه کنیم.

فن بيان و ارتباط موثرفن بیان قدرتمند و توانایی برقرار ارتباط موثر را می توان از طریق آموزش و تمرین کسب کرد با تکنیک های فن بیان(مقاله فن بیان چیست؟) آشنا شد. هر چند مسلط شدن به این مهارت مهم چندان راحت به نظر نمی رسد و نیاز به پشتکار و تلاش دارد ولی آگاهی از منافع و مزایای فن بیان موثر می تواند انگیزه فراگیری این مهارت اساس را در ما ایجاد کرده و نیرو محرکه ما باشد. همه ما خواهان این هستیم که به بهترین شکل و ارتباط برقرار کنیم و دارای نفوذ کلام و قدرت بیان باشم پس لازمه آن این است که راههای تاثیرگذاری کلام و بیان را بیاموزیم و بکار ببندیم و از آثار و برکات آن بهره مند شویم. کلام و بیانی که امام امام سجاد در وصف آثارش می فرماید:

سخن زيبا مال و ثروت را زياد مي كند، روزي را افزايش مي دهد، مرگ را به تاخير مي اندازد، آدمي را محبوب مي سازد و او را وارد بهشت مي سازد.

در مجموعه مقالات آینده که با عنوان "آموزش فن بیان" منتشر خواهد شد  بصورت جداگانه و تخصصی به تکنیک های فن بیان مناسب می پردازیم. خوشحال خواهیم شد که با ما همراه باشید.

 

مطالب مرتبط

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

نظرات (3)

کسب رتبه 0 ستاره ، از 5 ستاره ، از مجموع 0 نظر ثبت شده
This comment was minimized by the moderator on the site

بسيار بسيار كامل و كاربردي. با سپاس فراوان.

This comment was minimized by the moderator on the site

با تشکر از شما.ضمنا مطالعه مقاله "فن بیان چیست؟" نیز به شما پیشنهاد می گردد.

This comment was minimized by the moderator on the site

مقاله بسیار کامل و جامعی بود.

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
امتیاز به این پست:
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
لطفا کد امنیتی زیر را وارد کنید

نظرات کاربران

نازنین نظری را ارسال کرده است در :با ویرگول و نقطه صحبت کنید!
این متن رو که خوندم یاد خودم افتادم. یادش بخیر چقدر تند ...
رضا نظری را ارسال کرده است در :با ویرگول و نقطه صحبت کنید!
مشکلی که خیلی ها باهاش دست و پنجه نرم می کنند.
سید محمد نظری را ارسال کرده است در :قانون پارکینسون، چند مثال و چند راهکار
چقدر مقاله کاملی بود. ممنون از شما.
رضا کریمی راد نظری را ارسال کرده است در :ضرورت فن بیان در کودکان
بسیار عالی است.
محمد نظری را ارسال کرده است در :چطور مسلط و بدون تپق صحبت کنیم؟
خیلی عالی.
اینستاگرام فن سخن

درباره ما

وبسایت فن سخن با تکیه بر تجربه و توان خستگی ناپذیر تیم خود ، فعالیت خویش را از سال 1395 آغاز کرده است. این مجموعه رویکردهای جدیدی را برای تولید هرچه بهتر و بیشتر محتوی بروز و مناسب در خصوص سخنرانی، فن بیان، مهارتهای ارتباطی در پیش گرفته است. امیدواريم در این مسیر همراه ما باشید. رهنمودهای شما را صمیمانه ارج می نهیم.

گرگان - خیابان ولی عصر - عدالت 85 - مجتمع اداری تندیس - واحد 15 - موسسه فرهنگی توسعه مهارت خودباوران ساعی
ایمیل : fanesokhan@gmail.com
شماره های تماس : 09359099885

شبکه های اجتماعی

کليه حقوق اين سايت متعلق به مجموعه فن سخن می باشد.

فن سخن