آموزش فن بیان - قدرت کلمات

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

یکی از موثرترین راههای تقویت و پرورش فن بیان این است که از معجزه کلمات استفاده کنیم. قدرت واژگان را بشناسم و با جادوی کلام هم بر خود و هم بر دیگران تاثیر مثبت گذاشته و بر دل و جان مخاطب نفوذ کنیم و رد پای نیکی از خود بجای بگذاریم. با ما باشید تا جادوی کلام را دریابید و از آن بهره ببرید. یکی از موثرترین راههایی که کمک می کند فن بیان خوبی داشته باشیم این است که قدرت کلمات را درک کنیم.

کلمات معجزه می کنند کلمات و جملاتی که بکار می بریم می تواند آغازگر یک رابطه باشند و یا ویران کننده یک زندگی و گاه از چنان قدرتی برخوردارند که می توانند مسیر زندگی فردی را تغییر دهند. پس بر ما واجب است که کلمات و معانی آنها را بشناسیم در استفاده درست از آنها دقت بیشتری کنیم.

مطالعه مقاله چرا باید از کلمات مناسب در سخن گفتن استفاده کنیم؟ را به شما پيشنهاد می كنيم.

در زبان فارسی حدود نیم میلیون واژه وجود دارد، درحالی که افراد معمولا در مکالمات خود از حدود دو تا سه هزار واژه محدود استفاده می کنند. یک واژه در واقع یک سازه ذهنی است که تفکرات خاصی را پشت خود ذخیره می کند. بنابراین هر چقدر دامنه واژگان ما بیشتر باشد با حیطه های جدیدتری از تفکر آشنا خواهیم شد و واژگان جدید ما را با دنیایی از مفاهیم جدید آشنا کرده و راههای خلاقانه تری برای تفکر پیش روی ما می گذارد.در نتیجه ابزار بیشتری برای بیان افکار خود در اختیار خواهیم داشت. افرادی که از دایره لغات وسیع و غنی برخوردارند با بکار بردن واژگان خوب و دلنشین به زندگی خود و دیگران رنگ شادی و طراوت می بخشند و از خود ردپایی خوب و بیادماندنی در قلب و ذهن اطرافیان برجای می گذارند. هیچ کس با این عقیده مخالف نیست که زیبا سخن گفتن و سخنان زیبا شنیدن چه تاثیرات مثبتی بر روح و روان ما می گذارد و چه بسا تلنگری برای تغییری سازنده و بزرگ درزندگی ما باشد.

مهره مار داشته باشیم:

حتما شما هم با افراد خوش بیانی روبرو شده اید که آنقدر زیبا و جذاب صحبت کرده و خواسته خود را بیان کرده اند که واقعا کاری بجز تسلیم نداشته اید؟ با میل و رغبت به حرفهایشان گوش داده و به خواسته آنان جواب مثبت داده اید؟ اصولا افرادی که از هوش کلامی بالا برخوردارند و دایره لغات پرباری دارند ، از کلام به زیبایی برای رسیدن به مقصود خود استفاده می کنند. از آنجایی که هوش گفتاری با دایره لغات و همچنین توانایی در ایجاد رابطه بین آنها اندازه گیری می شود، افراد خوش بیان و خوش زبان از هوش گفتاری بالایی برخوردارند. و هوش کلامی بالا باعث افزایش هوش اجتماعی شده و سبب می شود این افراد با دیگران براحتی و بطور موثر تر ارتباط برقرار کرده و اطرافیانشان هم از بودن در کنار آنان لذت ببرند. افرادی که از معجزه کلمات آگاهند با قدرت کلام و تسلط بر فن بیان می توانند ذهن و قلب مخاطب خود را هدف قرار داده و ارتباط موثری ایجاد نمایند. کلام شیرین و بیان شیوا مهره ماری است که دارا بودن آن به شخص قدرت نفوذ و تاثیر گذاری داده و او را محبوب و جذاب می کند.

فن بیان

مطالعه مقاله مهارت های ارتباطی چیست؟ را به شما پيشنهاد می كنيم.

هوش کلامی خود را بالا ببریم:

اگر برای شما هم اتفاق افتاده که در موقعیتی قرار گرفته اید به دنبال واژه بگردید با به اصطلاح حرف نوک زبانتان باشد ولی نتوانید آن را بیان کنید و یا برای توصیف درست کسی یا چیزی به مشکل برخورد کنید، باید هوش کلامی خود را تقویت کرده و دایره واژگانتان را غنی کنید. هوش کلامی توانایی فکر کردن و استفاده از زبان برای بیان منظور است و افراد با هوش گفتاری بالا، از کلام به زیبایی برای رسیدن به مقصود خود استفاده می کنند.

مسلما اگر ما بتوانیم منظور و مقصودمان را با بیانی ساده و قوی بسته به موقعیت و مخاطب با جملاتی متفاوت و درست بیان کنیم، مسلما سطح بالاتر و بهتری از تعاملات و ارتباطات خانوادگی و اجتماعی را تجربه خواهیم کرد و با استفاده از این ابزار قدرتمند راحت تر به جایگاه متناسبی که خواهان آن هستیم دست خواهیم یافت. با بیان قوی و غنی براحتی می توانیم از بروز سوء تفاهمات و اختلافات جلوگیری کرده و بهتر و زیباتر افکار و عقایدمان را ابراز کرده و به مقصودمان برسیم.

مهمترین سلاح را درست استفاده کنیم:

فن بیانبا توجه به اهمیت کلمات در سخن گفتن و ارتباط برقرار کردن، لازم دانستم در این مقاله بطور اختصاصی به آن پرداخته و اهمیت آن را یادآور شوم. کلمات شاید مهمترین سلاحی باشد که انسان در هر شرایطی با خود به همراه دارد. ولی چرا برخی مواقع از این سلاح به درستی استفاده نمی کنیم، چرا یادمان می رود که هر حرف و کلمه ای که از دهانمان خارج می شود مثل تیری که شلیک شده، راه بازگشتی ندارد؟ تیری که گاه ناخواسته با آن به روح و روان اطرافیانمان آسیب می رسانیم. بسا دشمنی ها و کینه ها که با سخنی نابجا شکل می گیرند و با سکوتی به موقع یا سخنی منطقی برطرف می شوند.

پس با آگاهی و علم نسبت به این سلاح قدرتمند در جهت تاثیرگذاری مثبت از آن استفاده کنیم.یادمان باشد هر کلمه ای که بر زبان می آوریم مانند سیم های برق با خود بارالکتریکی عظیمی و نادیدنی «احساس» را حمل می کنند و از قدرت نامرئی فزاینده ای برخوردارند که خیلی مواقع از آن بی خبریم! پس چرا تلاش نکنیم که از معجزه کلمات و قدرت بیان در جهت بر جای گذاشتن اثری مثبت از خود استفاده کنیم و با بکار بردن کلمات مثبت و بیانی دلنشین بر روح و روان اطرافیانمان رد پای خوبی از خود بر جای بگذاریم.امام علی علیه السلام در حکمت 394 نهج البلاغه در باب ارزش سخن می فرمایند:

رُبَّ قَوْلٍ أَنْفَذُ مِنْ صَوْلٍ ---- بسا سخن که از حمله مسلحانه کارگرتر است.

 در پایان شما به دیدن این ویدیو در خصوص قدرت کلمات دعموت می کنیم.

مطالب مرتبط

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

نظرات (6)

کسب رتبه 0 ستاره ، از 5 ستاره ، از مجموع 0 نظر ثبت شده
This comment was minimized by the moderator on the site

خیلی خوب و کامل.

This comment was minimized by the moderator on the site

بد نبود. اميدوارم مقالات بعدي كاربردي تر و با مثال بيشتر باشند.

This comment was minimized by the moderator on the site

بسيار عالي و پر محتوا بود.به نظر من همه بايد اين مقاله رو بخونند

This comment was minimized by the moderator on the site

با سلام و عرض ادب. نظر لطف شماست. خوشحالیم این مقاله برای شما مفید بوده است.

This comment was minimized by the moderator on the site

با سلام و عرض ادب. ممنون از شما. تمام کوشش خود را می کنیم که مقالات بعدی با مثالهای بیشتری همراه باشند.

This comment was minimized by the moderator on the site

Lotfan dar mored amoozesh fane bayan mataleb bishtari bezarid. mamanoon.

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
امتیاز به این پست:
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
لطفا کد امنیتی زیر را وارد کنید

نظرات کاربران

نازنین نظری را ارسال کرده است در :با ویرگول و نقطه صحبت کنید!
این متن رو که خوندم یاد خودم افتادم. یادش بخیر چقدر تند ...
رضا نظری را ارسال کرده است در :با ویرگول و نقطه صحبت کنید!
مشکلی که خیلی ها باهاش دست و پنجه نرم می کنند.
سید محمد نظری را ارسال کرده است در :قانون پارکینسون، چند مثال و چند راهکار
چقدر مقاله کاملی بود. ممنون از شما.
رضا کریمی راد نظری را ارسال کرده است در :ضرورت فن بیان در کودکان
بسیار عالی است.
محمد نظری را ارسال کرده است در :چطور مسلط و بدون تپق صحبت کنیم؟
خیلی عالی.
اینستاگرام فن سخن

درباره ما

وبسایت فن سخن با تکیه بر تجربه و توان خستگی ناپذیر تیم خود ، فعالیت خویش را از سال 1395 آغاز کرده است. این مجموعه رویکردهای جدیدی را برای تولید هرچه بهتر و بیشتر محتوی بروز و مناسب در خصوص سخنرانی، فن بیان، مهارتهای ارتباطی در پیش گرفته است. امیدواريم در این مسیر همراه ما باشید. رهنمودهای شما را صمیمانه ارج می نهیم.

گرگان - خیابان ولی عصر - عدالت 85 - مجتمع اداری تندیس - واحد 15 - موسسه فرهنگی توسعه مهارت خودباوران ساعی
ایمیل : fanesokhan@gmail.com
شماره های تماس : 09359099885

شبکه های اجتماعی

کليه حقوق اين سايت متعلق به مجموعه فن سخن می باشد.

فن سخن