چگونه با کسب اعتبار شنوندگان خود را قانع کنیم؟

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

چه چیزی یک سخنران را موجه جلوه می دهد؟ چرا شنوندگان دیدگاه و نظرات یک سخنران را می پذیرند و دیدگاه سخنران دیگر را رد می کنند؟

چطور یک سخنران می تواند شنوندگان خود را برای اقدام به عملی مانند رای دادن یا ندادن به کاندیدای مورد نظر تحریک و ترغیب کند؟ در این مقاله قصد داریم به این سوالات پاسخ دهیم و بگوییم که شنوندگان چطور قانع می شوند.

 

 

عناصر ترغیب و یا دلایلی که باعث می شود شنوندگان قانع یا توجیه شوند عبارتند:

tick 16 16 اعتبار: سخنران باید از اعتبار بالایی برخوردار باشد.

tick 16 16 مباحثه محکم و مستدل: شنوندگان با استدلال قوی سخنران توجیه می شوند.

tick 16 16 زمینه مشترک: سخنران اهداف، منافع و موقعیت های مشترکی با مخاطبان تعریف کند.

tick 16 16 ارتباط اثربخش: احساسات آنها با عقاید و دیدگاه سخنران مرتبط باشد.

effectivecomunicate

پیشتر در مقاله چگونه یک سخنرانی ترغیبی یا متقاعد کننده داشته باشیم؟ فرآیند ترغیب مخاطبین بررسی شد و عنوان شد که متقاعد ساختن یک فرآیند مهم و استراتژیک است. با توجه به اینکه ترغیب کردن فعالیتی پیچیده بوده و قابل تبدیل به فرمولها و تکنیک های ساده نیست، مطمئنا نباید انتظار داشته باشیم که با خواندن چند کتاب و مقاله بتوانیم اسرار و رازهای جادویی تسخیر قلبها را بیاموزیم. ولی اگر اصول آن را فرا گرفته و با فراست آنها را بکار ببندیم قادر خواهیم بود در ذهن و قلب شنوندگان بیشتر نفوذ کنیم. از آنجاییکه متقاعد ساختن به تغییر باور و نگرش افراد مربوط می شود عوامل مختلفی در آن تاثیر می گذارند و ما در این مقاله به یکی از مهمترین عوامل تاثیر گذار در فرایند ترغیب که اعتبار است می پردازیم.

عوامل موثر در ایجاد اعتبار:

اعتبار در واقع سنگ بنای ترغیب است و عوامل متعددی بر اعتبار سخنران تاثیر می گذارند که برای مثال می توان به عواملی مثل رفتار اجتماعی، جاذبه شخصیتی، مشابهت دیدگاه بین سخنران و مخاطبان اشاره کرد. علاوه بر موارد یاد شده اعتبار سخنران تحت تاثیر دو عامل مهم قرار می گیرد که عبارتند از:

tick 16 16 صلاحیت: مخاطبان چگونه متوجه فراست، مهارت و دانش سخنران در مورد موضوع مورد بحث می شوند و او را به عنوان متخصص میپذیرند.

tick 16 16 شخصیت: شنوندگان چگونه متوجه حسن نیت و درستکاری یک سخنران می شوند و به او اعتماد می کنند. بهترین شنوندگان،صلاحیت و شخصیت یک سخنران را بررسی می کنند، هر چقدر در این دو زمینه به نتیجه مثبت تری برسند، گفته های او را بیشتر می پذیرند.

چگونه اعتبار را ایجاد و تقویت کنیم؟

همانگونه که عنوان شد برای اینکه شنوندگان نظراتمان را راحت تر بپذیرند، باید از صلاحیت و تخصص لازم برخوردار بوده و شخصیتمان بگونه ای باشد که به ما اعتماد کنند. در واقع فرمول ساده و قدرتمندی برای اعتبار وجود دارد:

تخصص+اعتماد = اعتبار

اعتماد

اعتماد:

در واقع برای تقویت اعتبار باید زمینه های اعتماد افراد به خود را افزایش داده و از نظر آنها شخص متخصصی باشید. وقتی شنوندگان به شما اعتماد می کنند، شما را به عنوان فردی صادق و درستکار می پذیرند و می دانند که به آنها و منافعشان احترام می گذارید که این موضوع باعث می شود راحت تر نظرات و دیددگاه شما را بپذیرند. چند روش برای جلب اعتماد افراد وجود دارد:

bullet3 red 16 16 به ارزشهای خود وفادار بمانید. به نظر من مهمترین عاملی که باعث می شود دیگران به ما اعتماد کنند این است که ابتدا خود به ارزشهای والای انسانی مانند راستگویی، عدل و احسان، پرهیز از دروغ و خیانت و بدگویی در هر شرایطی پایبند باشیم. و اجازه ندهیم پست و مقام و دستیابی به جایگاه خاص باعث زیرپاگذاشتن این ارزشها شود.

bullet3 red 16 16 زمینه مشترک با مخاطبان ایجاد کنید. سعی کنید ابتدا شنوندگان خود را بشناسید با شناخت عقاید و نظرات مخاطبان می توانید ثبات کنید که دیگاه ها و نظرات شما با اعتقادات و ارزشهای آنها سازگار است. در این صورت به قبول پیشنهاد شما راغب تر میشوند.

bullet3 red 16 16 به نظرات دیگران احترام بگذارید. نظرات دیگران را گوش کنید تا به گفتگو تشویق شوند. در مقابل دیدگاه های مخالف گارد نگیرید و واکنش منفی نشان ندهید و بحث و بررسی درباره نظرات را تشویق کنید.

bullet3 red 16 16 به منافع دیگران توجه کنید. اگر نشان دهید که منافع دیگران هم برای شما مهم است و به حقوق آنها احترام می گذارید، افراد راحت تر به شما و نظراتتان اعتماد می کنند.

bullet3 red 16 16 به تعهدات خود وفادار بمانید. اگر در نظر افراد سابقه خوبی در عمل به وعده ها و تعهدات خود داشته باشید، آنها شما را به عنوان انسان قابل اعتماد خواهند پذیرفت.

bullet3 red 16 16 واقع بینانه موضوع را توضیح دهید. وقتی نظر یا پیشنهادی مطرح می کنید حواستان باشد فقط به جنبه های مثبت نپردازید و به اصطلاح در باغ سبز نشان دهید. منصفانه هم درباره نقاط مثبت یا مزایا و هم در خصوص محدودیتها و جنبه منفی صحبت کنید.

البته واضح است که اعتماد در طول زمان و از طریق تعاملات و رفتارها شکل می گیرد بنابراین لازم است که رفتاری قابل اعتماد داشته باشیم تا به عنوان فردی قابل اعتماد شناخته شویم.

experties

تخصص:

داشتن دانش و تخصص در خصوص موضوع مورد نظرتان همانند اعتماد به اعتبار شما کمک می کند. در صورت تمایل می توانید از توصیه های زیر برای افزایش تخصص پیروی کنید:

bullet3 red 16 16 به منابع موثق اشاره کنید. وقتی نظر یا نقل قولی را مطرح می کنید حتما منبع درست آن را ذکر کنید. شما می توانید با مطالعه و تحقیق بیشتر کارشناسان و صاحب نظرانی را بیابید که برای موثق نشان دادن نظران خود به نتایج تحقیقات آنها اشاره کنید.

bullet3 red 16 16 درباره نظرات خود تحقیق کنید. اگر پیشنهاد یا نظر خاصی دارید حتما داده ها واطلاعات کاملی در خصوص آن جمع آوری کنید. با افراد آگاه و متخصصان دیگر مشورت کنید و از مدارک و شواهد معتبر استفاده کنید.

bullet3 red 16 16 با افراد معتبر هم گروه شوید. از افراد معتبر برای تایید تخصص خود کمک بگیرید. مانند مشاورین با تجربه یا متخصصین شناخته شده درخصوص موضوع خود. حمایت چنین افرادی موقعیت شما را تقویت می کند.

bullet3 red 16 16 حمایت و تایید دیگران را جلب کنید. نظرات افراد اغلب با تعاریف و مطالبی که از منابع شناخته شده و قابل احترام آنها، بیان میشود، تغییر می کند. مثلا اگر طرح یا نظر شما مورد تایید سازمان یا اشخاص معتبر خاصی است و یا از شما حمایت می کنند، میتوانید اظهارات آنها را برای دیگران هم بیان کنید. البته مواظب باشید زیاده روی نکنید وگرنه احتمالا این جمله معروف به ذهن مخاطبانتان می رسد که "مشک آن است که خود ببوید نه آنکه عطار بگوید"

bullet3 red 16 16 تجربیات دست اول کسب کنید. هر چقدر هم که شما دانش کافی در خصوص موضوعتان داشته باشید و از نظر تئوری به موضوع مسلط باشید تا وقتی که تجربه ی در دنیای واقعی کسب نکنید، دانش و تخصصتان کامل نیست. از طریق تجربه به نکات ظریفی دست می یابید که برای هر شخص منحصر به فرد بوده و در هیچ کتاب و منابع دست دوم کسب نخواهید کرد.

نکته آخر:

مردم کسانی را که شبیه حرفه ای ها به نظر میرسند و رفتار می کنند، معتبر دانسته و بیشتر اعتماد میکنند. این میتواند برای شما به عنوان سخنران و یا گوینده چند معنا داشته باشد. اول اینکه ظاهر شما به عنوان یک سخنران باید بگونه ای باشد که مخاطب به اقتدار شخصیتی شما پی ببرد. به این معنی که ظاهر شما باید مرتب بوده و حرفه ای به نظر برسد. لحن و تن صدای شما باید حاکی از خونسردی و اعتماد به نفس شما باشد. دوم اینکه یکی دیگر از اعتبار سازها برای شما این است که شخصی پیش از اینکه شروع به سخنرانی کنید شما را به حضار معرفی کند. گذشته شخصی وحرفه ای شما بطور قابل توجهی بر روی اعتبار شما نزد مخاطب تاثیرمی گذارد پس قسمتی از تجربیات و تواناییهایتان را در خلال سخنرانی با آنها به اشتراک بگذارید. در نهایت به محتوای سخنرانی خود تسلط داشته و ارائه خود را بارها و بارها تمرین کنید تا به یک اعتماد به نفس خوب و طبیعی دست یابید.

سخنرانانی که آگاهی داشته و برای ارائه خود تمرین کافی داشته اند، فصیح تر و طبیعی تر صحبت کرده و موثر تر با مخاطبان خود ارتباط برقرار می کنند.

ما در این مقاله به موضوع اعتبار که یکی از مهمترین فاکتورهای لازم در فرایند ترغیب است را بررسی کردیم. گفتیم که شما می توانید با ثابت کردن قابلیت اعتماد و تخصص خود، اعتبار مورد نیاز را بدست آورید و مخاطبانتان را با خود همراه سازید. ولی داشتن اعتبار اولین قدم از فرایند ترغیب بوده و برای داشتن یک طرح ترغیب مناسب لازم است که سه عامل دیگر بررسی شود.

مطالب مرتبط

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

دیدگاه (1)

کسب رتبه 0 ستاره ، از 5 ستاره ، از مجموع 0 نظر ثبت شده
This comment was minimized by the moderator on the site

مرسی از مطلب کاربردیتون. امروزه خیلی ها اعتماد به نفس خوبی دارن در کاری اما مشکل اینجاست که تخصصش رو ندارن واسه همین اون اعتباری که باید شکل بگیره، شکل نمیگیره، تخصص +اعتماد= اعتبار

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
امتیاز به این پست:
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
لطفا کد امنیتی زیر را وارد کنید

نظرات کاربران

نازنین نظری را ارسال کرده است در :با ویرگول و نقطه صحبت کنید!
این متن رو که خوندم یاد خودم افتادم. یادش بخیر چقدر تند ...
رضا نظری را ارسال کرده است در :با ویرگول و نقطه صحبت کنید!
مشکلی که خیلی ها باهاش دست و پنجه نرم می کنند.
سید محمد نظری را ارسال کرده است در :قانون پارکینسون، چند مثال و چند راهکار
چقدر مقاله کاملی بود. ممنون از شما.
رضا کریمی راد نظری را ارسال کرده است در :ضرورت فن بیان در کودکان
بسیار عالی است.
محمد نظری را ارسال کرده است در :چطور مسلط و بدون تپق صحبت کنیم؟
خیلی عالی.
اینستاگرام فن سخن

درباره ما

وبسایت فن سخن با تکیه بر تجربه و توان خستگی ناپذیر تیم خود ، فعالیت خویش را از سال 1395 آغاز کرده است. این مجموعه رویکردهای جدیدی را برای تولید هرچه بهتر و بیشتر محتوی بروز و مناسب در خصوص سخنرانی، فن بیان، مهارتهای ارتباطی در پیش گرفته است. امیدواريم در این مسیر همراه ما باشید. رهنمودهای شما را صمیمانه ارج می نهیم.

گرگان - خیابان ولی عصر - عدالت 85 - مجتمع اداری تندیس - واحد 15 - موسسه فرهنگی توسعه مهارت خودباوران ساعی
ایمیل : fanesokhan@gmail.com
شماره های تماس : 09359099885

شبکه های اجتماعی

کليه حقوق اين سايت متعلق به موسسه توسعه مهارت خودباوران ساعی می باشد.

فن سخن