سخنرانی، فن بیان و سخنوری

در این مقاله  قصد داریم نکاتی را که سخنرانان حرفه ای بکار میگیرند تا شروع بیاد ماندنی داشته باشند، را بررسی کنیم. وقتی روزنامه یا مجله ای را ورق میزنید ابتدا به عناوین آن توجه کرده تا اگر برایتان جالب بود به خواندن آن بپردازید. در سخنرانی هم اگر عنوانتان کلیشه ای بوده و جذاب نباشد، در مخاطب رغبتی برای گوش دادن ایجاد نمیشود.

برای سخنرانی خود عنوان جذاب و یا عجیب انتخاب کنید:

عنوانی که انتخاب میکنید باید خلاصه بوده و توجه شنوندگان را به خود جلب کند و همچنین با هدف و منظور شما از سخنرانی سنخیت داشته باشد. به عنوان مثال برای سخنرانی با موضوع"چطور خود را در زمان کوتاهی معرفی کنیم؟" می توان  عنوان "سخنرانی آسانسوری چیست؟" برگزید و یا برای موضوعی با محتوای ایجاد مزیت رقابتی، عنوان " گاو بنفش خود را بیابید" میتوان انتخاب کرد. با کمی فکر و خلاقیت در این زمینه میتوانید عناوین جذابی برای سخنرانی خود بسازید که با شنیدن آن  درمخاطب تمایل بیشتری برای شرکت در سخنرانی شما و گوش دادن به آن ایجاد شود.

1

ببخشید شما:

اگر مخاطبان شما را شخصی مناسب برای سخنرانی در خصوص موضوع مورد نظر ندانند، به شما گوش نخواهند داد. پس شما در ابتدا باید اعتبار و صلاحیت خود را نشان دهید. حتما لازم نیست در همه زمینه ها متخصص باشید ولی باید سطح دانش و معلوماتتان در خصوص موضوع مورد نظر از مخاطبان بیشتر باشد.  البته اعتبار شما لازم نیست حتما بر اساس معلومات و تجربیات خودتان باشد شما میتوانید با بیان جملاتی مناسب این اعتبار را بدست آورید. به عنوان مثال" من سالها به موضوع بهبود فردی علاقه مند بوده و در این زمینه تحقیقات و مطالعات فراوانی انجام داده ام که امروز میخواهم با شما به اشتراک بگذارم" با گفتن این مقدمه شنونده به شما اعتماد کرده و سخنان شما را دنبال میکند.

 

لبخند نزنید:

لازم نیست وقتی از شما دعوت میشود که سخنرانی خود را شروع کنید با لبخند ساختگی با جایگاه بروید کمی صبر کنید. بعد از کمی سکوت وبعد از اینکه در جایگاه خود قرار گرفتید و حالات و موقعیت روحی مخاطب را بررسی کرده  و بعد در چشمان مخاطبان نگاه کرده و لبخند بزنید. لبخندی که از صمیم قلب بوده و نشان دهنده شور و اشتیاق شما برای شروع  سخنرانیتان باشد این لبخند تصنعی نبوده و مخاطب احساس میکند که صادقانه بوده و مختص اوست و با گرمی  از آن استقبال میکند. پس به یاد داشته باشید با کمی مکث لبخند بزنید.

مقتدرانه گام بردارید:

شما از لحظه ای که بلند میشوید و حرکت میکنید تا در جایگاه سخنرانی قرار بگییرید، زیر ذره بین مخاطب هستید. پس سعی کنید نفس عمیق بکَشید، خونسردی خود را حفظ کرده و محکم قدم بردارید. پرقدرت  و با انرژی باشید تا مخاطبان شما را تحسین کنند.

موضوع را به مخاطب مرتبط سازید:

سعی کنید در ابتدا تصویر کلی از موضوع سخنرانی و صحبت هایی که قرار است انجام دهید ارائه کنید و موضوع را طوری بیان کنید که مخاطب دلیل قانع کننده ای برای گوش دادن به صحبت هایتان داشته باشد افراد به موضوعاتی که به آنها مرتبط میشود، علاقه نشان میدهند. به این فکر کنید که چطور میتوانید موضوعتان را بطور خلاقانه ای به شنوندگان مرتبط سازید. به آنها بگویید هدف از سخنرانی تان چیست و قرار است بعد از گوش دادن به صحبتهای شما به چه منافعی دست یابند. تا وقتی مخاطب احساس نیاز نکند به شما توجه نشان نمیدهد.

برای آشنایی بیشتر با نحوه انخاب و تعیین هدف از یک سخنرانی مطالعه مقاله، چگونه هدف از سخنرانی را تعیین کنیم؟ به شما پیشنهاد می شود

با سوال شروع کنید:

سوال بپرسید و بعد از آن چند لحظه مکث کنید تا مخاطبان سوال را پردازش کنند پرسیدن سوال در ابتدای صحبت مخاطب را درگیر کرده و باعث میشود ناخودآگاه به پاسخ فکر کند و برای دریافت جواب خود، سخنان شما را دنبال کند. پس سعی کنید سوالاتی که مطرح میکنید ارتباط مناسبی با موضوع داشته باشد و گام به گام مخاطب را برای رسیدن به جواب با خود همراه کنید.

داستان بگویید:

اکثر افراد داستان را دوست دارند و از شنیدن آن  میبرند. سعی کنید ابتدای صحبتتان را با داستان شخصی که مرتبط با موضوع است، آغاز کنید داستانی که راجع به آن فکر کرده اید و آن را با هیجان و احساس تعریف کنید. داستان های شخصی باعث میشود مخاطب با شما احساس نزدیکی و صمیمیت کند و حس خوبی در او ایجاد شود حسی که او را ترغیب به گوش دادن ادامه سخنرانی میکند. مطالعه مقاله چگونه از داستان ها در سخنرانی خود استفاده کنیم؟   می تواند به شما در این زمینه کمک نماید.

داستان گويي

مخاطب را شوکه کرده و در او شور و شوق ايجاد كنيد:

با آوردن عبارتی جالب و یا آماری عجیب در مقدمه سخنرانی میتوانید حس کنجکاوی و علاقه مخاطب را برانگیزید و کاری کنید که شگفت زده شوند. کاری کنید که شنوندگان به اهمیت سخنانتان پی ببرند. با بالا و پايين كردن انرژي و تن صداي خود و استفاده از عبارات و كلمات هيجان انگيز سعي كنيد مخاطب را بر سر شوق بياوريد. در ويديو بعد مي توانيد مشاهده كنيد كه سخنران چگونه با انجام حركات بدن ، استفاده مناسب از صدا و انتقال انرژي به مخاطبان در آنها اشتياق ايجاد مي كند.

با چشمانتان حرف بزنید:

فکر میکنید عکس العمل همسرتان چه خواهد بود وقتی  مشغول تعمیر ماشینتان هستید و سرتان داخل کاپوت است، و یا  وقتی که به دقت به صفحات روزنامه چشم دوخته اید،  به او بگویید" دوستت دارم". خیلی نباید امیدوار باشید که پاسخ مناسبی از جانب او دریافت کنید هرچند هم صادقانه بیان کرده باشید زیرا او برق نگاهتان را هنگام به زبان آوردن این جمله نشد. نگاهتان را از مخاطب پنهان نکنید و با نگاه کردن به آنان بگذارید شور و اشتیاق را در چشمان شما ببینند و صداقت را احساس کنند آنگاه به شما اعتماد کرده و راحت تر حرفهایتان را میپذیرد.

خوش تیپ باشید:

با توجه به محیط و موقعیتی که در آن حضور می یابید سعی کنید لباس مناسب را انتخاب کنید ولی در هر صورت از سطح  مخاطبانتان  بالاتر و یا اگر پوشش شنوندگانتان خیلی رسمی است، شما هم در حد آنان باشید. لازم نیست حتما لباسهای گرانقیمت انتخاب کنید فقط کافی است اصول پوشش مناسب را بدانید تا ظاهر برازنده ای بیابید.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما بعد از تایید مدیر نمایش داده خواهد شد

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • مهمان - علي كردجزي

  خيلي خوب بود. مخصوصا ويديو

ورود به سایت

سبد خرید

کالایی در سبد نیست

خبرنامه فن سخن

آخرین نظرات

مهمان - نعیم
بسیار کامل و عالی بود. استفاده کردم.
با سلام و ادب.
دوست گرامی، ما هم از آشنایی با شما بسیار خوشحالیم و امیدواریم بتوانیم خدمتگزار شایست...

محبوب ترین ها

 • مهارتهای ارتباطی چیست؟ +

  مهارتهای ارتباطی ما همه روزه برای انتقال احساسات، اندیشه ها، افکار و ادامه مطلب...
 • دوره جامع آموزش سخنرانی ، فن بیان و مهارت های ارتباطی در گرگان +

  مهارت های ارتباطی و در راس آنها سخنرانی و فن ادامه مطلب...
 • دانلود کتاب الکترونیک آشتی با غول سخنرانی +

  درست است که ترس و اضطراب می‌تواند منجربه بروز پیشامدهای ادامه مطلب...
 • کتاب "یک، دو، سه ...آزمایش میشه" آموزش فن بیان و سخنرانی +

  شروع هرکاری سخت است و همیشه اولین قدم‌ها سخت‌ترین قدم ادامه مطلب...
 • فن بیان چیست؟ +

  فن بیان فن به معنی راه و روش و تکنیک است و ادامه مطلب...
 • 1