پرزنتیشن ( Presentation ) یا ارائه مطلب چیست؟

پرزنتیشن ( Presentation ) یا ارائه مطلب چیست؟
در این پست می‌خوانید:

مهارت پرزنتیشن ( Presentation ) یا ارائه مطلب یکی از ضروری ترین مهارت‌های مورد نیاز عصر حاضر به شمار می‌رود که مجهز بودن به آن، یکی از عوامل کلیدی موفقیت و پیشرفت در دنیای سراسر رقابت امروز می‌باشد.

فرقی نمی‌کند مهندس باشید یا مخترع، مدیر اجرائی یک شرکت چند ملیتی یا رئیس یک کسب و کار نوپا، صرفه نظر از هر حرفه یا شغلی که دارید باید قادر باشید محصول، ایده و یا توانمندی‌های خود را به دیگران معرفی کنید. آشنایی با اصول این مهارت به شما این امکان را می‌دهد که پیام خود را موثرتر به مخاطبان انتقال دهید.

تعریف پرزنتیشن ( Presentation ) یا ارائه مطلب:

ارائه مطلب یا پرزنتیشن ( Presentation ) به فرایند انتقال اطلاعات و مفهوم از سوی شخص ارائه کننده به مخاطبین، به منظور معرفی یا نشان دادن ایده یا محصول، ترغیب و اطلاع رسانی، انتقال دانش و افکار و یا نمایش توانمندی ها و مهارت ها اطلاق می شود و یکی روشهای برقراری ارتباط موثر است که بسته به موقعیت های مختلف کاربردهای متفاوتی دارد.

ارائه مطلب یا پرزنتیشن بکمک ابزارهای چند رسانه ای مانند صفحه نمایش و با استفاده از امکانات صوتی و تصویری، انواع ویدیو، موسیقی، تصویر و … انجام می گیرد. در حقیقت با ارائه مطلب ما افکار و ایده هایمان را با دیگران به اشتراک می گذاریم و از تمامی ابزارهای ارتباط کلامی و غیر کلامی استفاده می‌کنیم تا پیام اصلی خود را بطور موثرتری به مخاطبان انتقال دهیم. البته سخنرانی و ارائه مطلب شباهتهای بسیاری به هم دارند اما اگر مایل هستید تفاوتهای این دو را بدانید.

مطالعه مقاله تفاوت بین سخنرانی و ارائه مطلب (Presentation) چیست؟ به شما پیشنهاد می شود.

هدف از پرزنتیشن یا ارائه مطلب چیست؟

اگر کمی دقیق تر به زندگی و روابط شخصی و حرفه ای خود نگاه کنیم شاید نمونه های زیادی از انواع ارائه را بتوانیم بیابیم به عنوان مثال اکثر ما بصورت رسمی و غیر رسمی  به این  سوال دیگران برخورد کرده ایم که پرسیده اند“خب کارت چیه چیکار می کنی؟” و یا در جلسه مصاحبه ای رزومه خود را بیان کرده ایم. برای کسب جایگاه و یا فرصت شغلی توانمندی ها و یا دانش خود را به معرض نمایش گذاشته ایم. با دادن اطلاعاتی در خصوص خدمت یا محصول جدید برای مشتریان خود آنها را ترغیب به استفاده از آنها کرده ایم.

پرزنتیشن و ارائه مطلب

برای حمایت ازمحصول جدید خود در بین جمعی از سرمایه گذاران سخنرانی داشته و شاید هم تمام تلاش خود را کرده ایم که هیئت مدیره شرکت خود را برای افزایش بودجه بخشی از سازمانمان مجاب کنیم. قصد داریم ایده خود را با دیگران به اشتراک گذاشته و یا از محصول جدید شرکتمان رونمایی کنیم وشاید هم قصد دفاع از پایان نامه و یا تحقیقات خود را داریم. هدف از ارائه هر چه که باشد برای دستیابی به آن نیاز به برنامه ریزی و طراحی و اجرای گام به گام فرایند ارائه است. یک ارائه قوی در حقیقت به شما یک فرصت تاثیرگذاری بر مخاطب را می‌دهد و وجه تمایز شما از رقبایتان خواهد بود.

چرا پرزنتیشن یا ارائه مطلب اهمیت دارد؟

جهان در سالهای گذشته تغییرات زیادی کرده است؛ و فن آوری در تمام زمینه‌های زندگی مانند پزشکی، حمل و نقل، آموزش و پرورش و دنیای کسب و کار‌های جدید پیشرفت‌های شگرفی را تجربه کرده است، ولی متاسفانه هنوز بسیاری از افراد ارائه یا پرزنتیشن را فقط خواندن از روی اسلاید توسط نرم افزار پاورپویت می دانند. سلیقه و انتظارات مخاطبان  ما فارغ از هر کسب و کاری که در آن مشغول فعالیت هستیم، تغییر کرده است.

آنها هر ساعت و هر دقیقه در معرض انواع داده ها و اطلاعات گوناگون قرار می‌گیرند و با انواع تبلیغات در خصوص انواع محصولات و خدمات مختلف بمباران اطلاعاتی می‌شوند که گزینه‌ها و انتخاب‌های زیادی را پیش‌روی آنها قرار می‌دهد. متاسفانه این موضوع کار را برای ارائه کنندگان محصولات و خدمات دشوارتر می‌کند زیرا اگر هوشمندانه و به موقع نتوانند از فرصت‌هایی که برای دیده شدن و شنیده شدن در اختیارشان قرار می‌گیرد نهایت استفاده را ببرند، از گردونه رقابت خارج شده و از ذهن مشتریانشان محو خواهند شد.

در دنیای پررقابت امروز دیده شدن به تنهایی کافی نیست بلکه لازم است برای ماندگار شدن  در ذهن و فکر مخاطبان برنامه ریزی و طراحی کنیم و روی این موضوع فکر کنیم که چطور خود، محصول و یا ایده خود را معرفی کنیم که جایی در ذهن مشتریان داشته باشیم. توانایی ها و تخصص خود را چگونه مختصر و مفید و البته تاثیرگذار به دیگران نشان دهیم تا اعتبار و جایگاه ویژه ای بدست آورده و از فرصت های پیش روی خود نهایت بهره را ببریم.

ارائه مطلب و پرزنتیشن

دیگر خواندن از روی اسلاید و یک ارائه معمولی و کلیشه ای پاسخگوی نیاز مخاطبان نیست زیرا  مخاطبان ما خواهان و لایق این هستند که بیشتر از همیشه به وقت و زمان آنها احترام بگذاریم و در فرصت کمی که در اختیارمان قرار می‌دهند با یک ارائه موثر و معرفی متمایز، خواه با دادن اطلاعات جدید، معرفی محصولات و خدمات و یا ایده های ناب خود، تفاوت محسوسی در زندگی و نگرش آنها بوجود آوریم. گاهی اوقات یک ارائه مطلب قوی و یک پرزنتیشن تاثیرگذار تاثیر بسیاری بر آینده حرفه ای یا شغلی ما داشته و گاه سرنوشت کاری یا حرفه ای ما در گرو یک ارائه موثر و قوی است.

با یک ارائه موثر تصور مخاطبان از ما متفاوت تر و مثبت تر شده و ارزش و اعتبار ما نزد آنان افزایش می‌یابد. برای یک پرزنتیشن حرفه ای لازم است وقت کافی گذاشته و برنامه ای اصولی داشته باشیم . داستان پرزنتیشن خود را طراحی کرده و با نحوه سازماندهی و آماده سازی آن آشنا شویم. در مقالات بعدی بصورت شفاف و مفصل با فرایند آماده سازی یک ارائه موثر آشنا خواهیم شد.

در صورت تمایل از کانال آپارات ما دیدن فرمایید.

دیدگاه‌ها ۰