۱۵ راز مهم متقاعد سازی در ارائه و پرزنت

۱۵ راز مهم متقاعد سازی در ارائه و پرزنت
در این پست می‌خوانید:

توانایی شما برای متقاعد سازی و تحت تاثیر قرار دادن مردم و واداشتن آنها به درک، پذیرش و عمل به ایده هایتان برای رسیدن به موفقیت بسیار مهم است. افرادی که متقاعد کننده صحبت می کنند قدرت تاثیرگذاری بیشتری داشته و سریعتر به اهداف خود می رسند. یادگیری نحوه متقاعد کردن و تأثیرگذاری به شما کمک می کند تا در هر زمینه ای از زندگی به سریعتر و راحتتر به اهداف خود برسید. پس برای داشتن کلام متقاعد کننده و موثر نکات زیر را در نظر بگیرید.

۱- اگر مردم به شما اعتماد نکنند، به شما گوش نخواهند داد.

اعتماد زیربنای همه چیزهایی است که می گویید و کارهایی که انجام می دهید. پس تمام تلاش خود را برای ایجاد اعتماد متقابل با مخاطب به کار بگیرید و از انجام هر گونه کار یا گفتن هر سخنی که به این اعتماد خدشه وارد کند خودداری کنید.

۲- ما افرادی را دوست داریم که شبیه ما هستند.

یکی از رموز متقاعد سازی پیدا کردن نقاط مشترک و ایجاد حس صمیمت و دوستی است. به همین دلیل قبل از اینکه بیزنس خود را پرزنت کنید و یا محصول خود را به سرمایه گذار معرفی نمایید، بهتر است در مورد اینکه چه کسی هستید، به چه کاری مشغول هستید، صحبت کنید و در صورت امکان، نقاط مشترکی با مخاطبان خود پیدا کنید. مثلا یافتن نقاط اشتراکی مثل فیلم مورد علاقه، ورزش مورد علاقه و غیر می تواند به ایجاد حس صمیمیت کمک کرده و این رابطه شانس شما برای متقاعد سازی را افزایش می دهد.

۳- خودتان را به جای مخاطب خود بگذارید.

خودتان را به جای مخاطب بگذارید و روی نیازهای آنها تمرکز کنید. با مردم در مورد نیازهای آنها صحبت کنید. مثلا در یک سخنرانی انتخاباتی صحبت کردن در خصوص نیازهای جامعه مثل فضای سبز جدید، کنترل ترافیک و غیره و اراپه راهکارهای علمی، می تواند بسیار تاثیرگذار باشد.

خواندن مقاله سخنرانی انتخاباتی را به شما پیشنهاد می کنم

۴- یک امتیاز بدهید (هرچند کوچک) تا یک امتیاز بگیرید.

انجام دادن یک لطف کوچک، دادن یک امتیاز و حتی توجه کردن به افراد باعث برانگیخته شدن حس احترام در طرف مقابل شده و او احتمالا سعی خواهد کرد که لطف شما را جبران کند و این یعنی فرصت مناسبی برای گرفتن پاسخ مثبت از طرف مقابل.

۵- جذابیت فیزیکی و رفتاری را در خود افزایش دهید.

آنچه که مخاطب از ما می بیند به اندازه آنچه می شود مهم است. دوست داشته باشید یا نه، مردم در نگاه اول شما را قضاوت می کنند. زبان بدن، رفتار، شخصیت، ژست‌ها و لباس شما همگی تأثیری مستقیم بر توانایی شما برای متقاعد سازی دیگران دارند.

۶- اعتماد به نفس و اقتدار داشته باشید.

محکم، واضح و با اعتماد به نفس کامل در مورد محصول، ایده، خدمات و کسب و کار خود صحبت کنید. خود را به جای مخاطب قرار دهید و به این سوالات پاسخ دهید:

  • به عنوان یک خریدار، آیا شما از کسی که در مورد خدمت خود نا مطمئن صحبت می کند خرید می کنید؟
  • به عنوان یک مشتری، آیا شما از کسی که ویژگی های یک محصول را به طور کامل نمی داند خرید می کنید؟
  • به عنوان یک سرمایه گذار، آیا شما در کسب و کاری که به درستی توسط ایجاد کننده پرزنت نمی شود، سرمایه گذار می کنید؟
  • و ….

اگر شما به آنچه برای ارائه دارید اطمینان نداشته باشید، خواه ناخواه این حس به طرف مقابل منتقل شده و در متقاعد کردن طرف مقابل موفق نخواهید بود.

آموزش سخنرانی گرگان

۷- دانش قدرت است.

هرچقدر می توانید دانش فنی خود در زمینه خدمت و محصولی که ارائه می دهید را افزایش دهید و تا می توانید در زمینه های مرتبط با آن کنکاش کرده و اطلاعات دست اول داشته باشید. این اطلاعات اضافی دست بالاتر شما در مذاکرات خواهند بود.

۸- حس کمیابی را القا کنید.

حتما در آگهای های فروش محصولات آنلاین این جملات را دیده اید ؛فقط یک عدد مانده؛ و یا ؛ظرفیت باقیمانده دوره … فقط ۲ نفر ؛. این جملات در حقیقت القای حس کمیابی به مخاطب است و اینکه اگر آن کار را انجام ندهد بازنده خواهد شد.

۹- حس فوریت را القا کنید.

به جمله ؛فقط تا امشب فرصت دارید از تخفیف ۳۰ درصدی محصولات ما استفاده کنید؛ دقت کنید. این جمله و جملات تبلیغاتی از این دست احتمالا برای شما هم آشنا هستند. اگر مردم کاری را که شما می خواهید را در زمان حال انجام ندهند، در آینده هرگز آن را انجام نخواهند داد.

۱۰- ارتباط موثر برقرار کنید.

وقتی مردم با شما راحت هستند بهتر به حرفها و پیشنهادات شما گوش می دهند. با مخاطب خود صحبت کنید، سوال بپرسید، لبخند بزنید و شوخ طبع باشید. چه در جلسات کاری و چه هنگام پرزنت یک خدمت حتما با طرف مقابل ارتباط چشمی برقرار کنید. برقراری ارتباط موثر با مخاطب زیربنای هر گونه روابط کاری و مالی در آینده است.

۱۱- پیگیر باشید و تسلیم نشوید. 

هم در تجارت و هم در زندگی پشتکار یک عنصر اساسی در متقاعد سازی است. در نهایت، کسی که پافشاری می کند و پیگیرتر است قانع کننده تر خواهد بود.

۱۲- در پاسخ خود انعطاف پذیر باشید.

فردی که بیشترین انعطاف را دارد در هر موقعیتی بیشترین تاثیر را خواهد داشت. انعطاف پذیری صرفا به معنی تخفیف در قیمت نیست. هر گونه نرمش شما در مقابل مشتری می تواند نوعی انعطاف باشد. انعطاف پذیری شما را قادر می سازد تا به نتیجه خود برسید.

۱۳- استرس خود را کنترل و آرامش خود را حفظ کنید.

مردم متوجه می شوند که شما استرس دارید یا خیر. هنگامی که محصول و خدمت خود را پرزنت می کنید آرامش کافی دارید یا نه. یک مخاطب حرفه ای همه این حالات را متوجه می شود و از این نقطه سعی می کند شما را تحت فشار قرار دهد. پس کنترل استرس و حفظ آرامش یک شرط لازم برای متقاعد سازی است.

۱۴- بیشتر از آنکه صحبت کنید، گوش کنید.

در توضیح این نکته فقط به شعر زیر اکتفا می کنیم.

کم گوی به جز مصلحت خویش مگوی ***** گوشِ تو دو دادند و زبانِ تو یکی

چیزی که نپرسند تو خود پیش مگوی ***** یعنی که دو بشنو و یکی بیش مگوی

رضاقلی خان هدایت

۱۵- ترس از صحبت در جمع را مهار کنید.

بسياري از بازرگانان، كارآفرينان، بازيگران، دانشجويان، اساتيد دانشگاه و حتي سخنرانان حرفه اي هنگام صحبت كردن در جمع دچار اضطراب و ترس مي شوند. ترس هنگام صحبت، ارائه مطلب و پرزنت نشان دهنده عدم تسلط شماست. ترس و استرس صحبت نشان دهنده اینست که شما به اندازه کافی خوب نیستید و یکی از مهمترین موانع متقاعد کنندگی به شمار می رود.

ممنون که تا انتهای مقاله با فن سخن همراه بودید.

دیدگاه‌ها ۰