آموزش ارائه مطلب و سخنرانی در جلسات

آموزش ارائه مطلب و سخنرانی در جلسات
در این پست می‌خوانید:

بسیاری از ما در طول زندگی شغلی و حرفه ای خود نیازمند شرکت و سخنرانی در جلسات و نشستهای رسمی هستیم. حضور فعالانه در جلسات کاری میتواند نقطه عطفی در مسیر پیشرفت شغلی و کاری ما باشد. ما برای بیان دیدگاها و نظرات فنی، ارائه گزارش، جلب مشارکت همکاران و حتی جلب توجه مدیران و روسا ناگزیریم در جلسات کاری و رسمی صحبت کنیم. ارائه مطلب و صحبت در جلسات برای رشد و پیشرفت شغلی نه فقط یک نیاز بلکه یه ضروت است.

اهمیت ارائه مطلب و سخنرانی در جلسات

یکی از دغدغه های مدیران، صاحبان کسب و کار، کارکنان شرکت ها و سازمانها این است که چطور در جلسات کاری بهتر صحبت کرده و ارائه موثرتری داشته باشند. مهارت ارائه مطلب و سخنرانی در جلسات از جمله مهارتهای مهمی است که می‌تواند نقش قابل توجهی در بهبود جایگاه شغلی شما داشته باشد و موقعیت حرفه ای شما را در جهت مثبت – یا منفی  تحت الشعاع قرار دهد. یک جلسه کاری هر قدر هم خسته کننده و انرژی بر به نظر برسد، نباید آن را دست کم گرفت.

مطالعه مقاله سخنرانی و صحبت در جلسات اداری را به شما پیشنهاد می کنیم.

صحبت کردن در جلسات کاری و اداری، ارائه گزارش در نشستهای رسمی، اظهار نظر و بیان دیدگاه ها هم نوعی ارائه و سخنرانی محسوب میشوند که بسته به شرایط جلسه، شکل برگزاری، محتوای جلسه، عرف سازمانی و حاضرین در جلسه با سخنرانی های متداول در همایشها و سمینارها تفاوتهای زیادی داشته و قواعد و چهارچوب خاص خود را دارند.

در بسیاری از سازمانها و ارگانها توانایی های مدیریتی افراد تا حد زیادی با تمایل و مهارت صحبت کردن در جلسات سنجیده میشود. مدیران در طول جلسات، کارکنان و کارمندانشان را رصد میکنند و هوش و استعداد، مهارتهای رهبری، ظرفیت ها و پتانسیل ها و مهارتهای ارتباطی آنها را می سنجند. متوجه این موضوع هستند که چه افرادی با آمادگی در جلسات حاضر میشوند، خوب صحبت میکنند، نظرات ارزشمندی برای پیشبرد بحث ارائه میدهند، سوالات مفیدی میپرسند، در جلسات ارائه موثرتری دارند، و به خوبی مذاکره کرده و متقاعد کننده صحبت می کنند.

ارائه مطلب و سخنرانی در جلسات

ساختار و الگوهای ارائه مطلب و سخنرانی در جلسات

برای داشتن یک ارائه مطلب و سخنرانی جذاب در جلسات باید بتوانید محتوای خود را در یک ساختار مناسب و به صورت کامل و جامع ارائه نمایید. از هنگامی که دعوت نامه شرکت در یک جلسه به دست شما میرسد چه کارهایی را باید انجام دهید تا یک سخنرانی یا ارائه مطلب بی نقص داشته باشید؟ این دعوت نامه را ببینید:

جناب آقای مهندس ….

            احتراما دومین جلسه بررسی طرح جامع شهر ……. با حضور معاونت محترم عمرانی استانداری در روز چهارشنبه ساعت 9 صبح در محل سالن اجتماعات شهرداری برگزار می گردد. خواهشمند است شخصا و با اطلاعات کامل راس ساعت مقرر در جلسه حضور به هم رسانید.

در دعوت نامه بالا موضوع جلسه، میهمان ویژه جلسه و سایر شرکت کنندگان در جلسه مشخص هستند. اولین کار جمع آوری اطلاعت در خصوص حوزه وظیفه مندی شماست. بعد از جمع آوری اطلاعات لازم باید دست به قلم شده و بنویسید. چون نوشتن متن سخنرانی باعث میشود محتوا در ذهن شما تثبیت شده و سخنرانی بهتری داشته باشید.

مثال بالا دعوتنامه شرکت در یک جلسه بخش دولتی است. البته صحبت کردن در جلسات بخش خصوصی با ارائه مطلب در جلسات دولتی متفاوت است.

ساختارهای متفاوتی برای ارائه در جلسات وجود دارد اما ساده ترین ساختار یک الگوی سه بخشی شامل شروع، بدنه و پایان است.

الف) شروع صحبت (مقدمه): اینکه چطور در ابتدای جلسه شروع جذابی داشته باشیم بسیار مهم است چون میزان توجه حضار در لحظات ابتدایی صحبت بالاست و شما باید بتوانید مخاطب را تا پایان صحبت با خود همراه کنید. روشهای مختلفی برای شروع صحبت در جلسات وجود دارد. اینکه با چه جمله ای صحبت خود را شروع کنید، چطور خودتان و میهمان جلسه را معرفی کنید و چگونه مرحله شروع را به بدنه صحبت متصل نمایید و … . تمام این موارد بصورت کامل و با جزئیات در دوره آموزش ارائه مطلب و سخنرانی در جلسات توضیح داده می شود.

ارائه مطلب و سخنرانی در جلسات

ب) بدنه صحبت: این بخش، طولانی ترین قسمت صحبت محسوب شده و هدف آن انتقال نکات اصلی به حضار و شرکت کنندگان است. برای نوشتن بدنه صحبت باید در مورد موضوع و هدف سخنرانی خود به خوبی تحقیق کنید و اگه قرار است گزارش عملکرد داده و آمار ارائه کنید یا در مورد یک محصول یا خدمت جدید صحبت کنید و … باید اطلاعات آنها را جمع آوری نمایید.

بدنه صحبت باید به شکلی طراحی شود که یکنواخت نباشد، دارای نظم منطقی و ساختار متناسب با محتوا باشد، توجه مخاطب را نگه دارد و بتواند نکات اصلی در مورد موضوع و هدف جلسه را انتقال دهد.

ج) پایان صحبت (نتیجه گیری): همونطور که یک شروع مسلط و داشتن مقدمه خوب برای ارائه، نشان دهنده حرفه ای بودن شماست یک پایان و جمع بندی مناسب  هم کمک می کند تا ارائه شما در ذهن مخاطب ماندگار شود. داشتن یک الگو یا ساختار برای پایان صحبت و ارائه به انسجام مطالب شما کمک میکند. در انتهای صحبت بهتر است از حضار تشکر کنید، جمع بندی و نتیجه گیری مناسب و دعوت به اقدام واضح داشته باشید و… .

آموزش سخنرانی گرگان

چطور می توان مهارت ارائه مطلب و سخنرانی در جلسات را تقویت کرد؟

خوشبختانه مهارت ارائه و سخنرانی در جلسات مانند هر مهارت دیگری قابل یادگیری و بهبود است. مهم تصمیم و اراده شما برای تغییر و شروع فرایند آموزش است. ما در دوره آموزش مهارت ارائه و سخنرانی در جلسات، محتوای آموزشی را بر اساس فضای جلسات ایرانی آماده سازی کرده ایم و مدلها و الگوهای متعددی برای قسمتهای مختلف جلسه جمع آوری و تدوین شده است. مهمترین سرفصلهایی که در این دوره به آنها پرداخته می شود عبارتند از:

 • آمادگی چهار وجهی برای ارائه مطلب
 • طراحی ساختار مناسب برای ارائه و سخنرانی در جلسات
 • سازماندهی و چینش محتوا
 • معرفی الگوهای مناسب شروع صحبت و سخنرانی در جلسات به همراه مثال های کاربردی جلسات بخش دولتی و خصوصی
 • اشتباهات متداول در شروع جلسات کاری
 • توضیح کامل در مورد بدنه صحبت و معرفی چند نمونه الگو مناسب برای بدنه صحبت
 • ارائه ساختارهای مختلف و کاربردی برای نتیجه گیری و پایان صحبت و سخنرانی
 • نوشتن متن مناسب
 • مدیریت استرس و اضطراب
 • فن بیان و تسلط کلامی در جلسات کاری
 • زبان بدن و ارتباطات غیرکلامی
 • مدیریت پرسش و پاسخ در جلسات

مشاوره بیشتر و ثبت نام دوره:

اگر هنوز هم سوالاتی در ذهن شما باقی مانده است و یا برای ثبت نام نیاز به مشاوره و مشورت بیشتری دارید می توانید از طریق راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

۱- تماس با شماره ۰۹۳۵۹۰۹۹۸۸۵

۲- پست الکترونیک fanesokhan@gmail.com

۳- صفحه اینستاگرام ما به آدرس www.instagram.com/fanesokhan

دیدگاه‌ها ۰