اهمیتِ داشتن فن بیان خوب

اهمیتِ داشتن فن بیان خوب
در این پست می‌خوانید:

داشتن فن بیان خوب و قدرتمند یکی شروط لازم برای برای برقراری ارتباط با دیگران است. همه ما به خوبی از اهمیت ارتباطات و نقش مهمی که در زندگی اجتماعی و شغلی ما دارد آگاهی داریم. ولی متاسفانه بخاطر ناتوانی در ایجاد یک ارتباط کلامی اثر بخش و نداشتن فن بیان خوب هزینه های زیادی را پرداخت میکنیم. خیلی وقتها نمی توانیم افکار و عقاید خودمان را واضح و روشن با دیگران به اشتراک بگزاریم و یا از آنها دفاع کرده و دیگران را متقاعد کنیم. بعضی وقتها هم آنقدر اعتماد به نفسمان پایین است که می ترسیم در برابر جمع صحبت کنیم چون نگرانیم که منظور مان را خوب متوجه نشوند و یا ناعادلانه ما را قضاوت کنند.

مطالعه مقاله چرا آموزش فن بیان اهمیت دارد؟ را به شما پيشنهاد می كنيم.

آیا فن بیان خوب مختص مجریان و سخنرانان است؟

فن بیان خوب و سخنوری فقط مختص سخنرانان و مجریان تلوزیون نیست و قرارهم نیست قلمبه و سلمبه صحبت کنیم و یا اینکه فقط صدای جذاب داشته باشیم. مهم این است که بتوانیم از کلام و بیان خود بصورت اثر بخش استفاده کرده و گفتگوی موفقی داشته باشیم. مهارت سخنرانی، ارائه مطالب و فن بیان خوب باعث میشود علاوه بر نشان دادن توانایی های شما و مورد احترام قرار گرفتن، یک فرد تاثیر گذار و موفق در کسب و کار و زندگی خود بوده و با توسعه و پرورش این مهارت سطح بالاتری از تعاملات و ارتباطات را در زندگی تجربه نمایید.

فن بیان خوب

بازهم تاکید می کنیم که داشتن تخصص، دانش و مهارت برای موفقیت کافی نیست و همه ما میدانیم که حتی اگر ایده ها، تولیدات و توانمندی های فوق العاده ای داشته باشیم ولی نتوانیم آن را با بیان خود به دیگران ارائه نماییم نتیجه ای نخواهیم گرفت. نکته مهمی که در هنگام ارائه ایده ها، نظرات و صحبت کردن در برابر دیگران وجود دارد اینست که فقط به این دلیل که شما صحبت می کنید، به این معنا نیست که شخصی در حال گوش کردن است.

  • سخنورانی هستند که هیچ کس به حرف هایشان گوش نمی دهد.
  • فروشندگانی هستند که نمی توانند کالای خود را بفروشند.
  • رهبرانی هستند که هیچ کس از آنها تبعیت نمی کند.
  • کارمندانی که حتی در جلسات ساده اداری نمی توانند ازعملکردشان بخوبی دفاع کرده و گزارش خوبی رائه دهند.
  • مدرسان و معلمانی که مخاطبانشان را خسته و بی حوصله می کنند.
  • مدیران و مسئولینی که اونقدر پراکنده گویی و گزافه گویی میکنند که مخاطب به زور جایگاه و عرف اداری در جلسه حضور می یابد.
  • سخنرانانی که طولانی و یکنواخت صحبت میکنند و حوصله سر برهستند و هیچ ارتباطی نمیتونند با مخاطب برقرار کنند.

اگر شما می خواهید موفق شوید، باید سعی کنید هیچ یک از این افراد نباشید.

ویدیوهای آموزشی بیشتر را کانال یوتیوب ما ببینید.

خبر خوب

اما خبر خوب اینکه مهارت فن بیان و سخنرانی قابل یادگیری است و شما می توانید با توسعه و پرورش این مهارت سطح بالاتری از تعاملات و ارتباطات را در زندگی تجربه کنید. در حقیقت فن بیان خوب مانند جرقه ای است که ما را به حرکت رو به جلو وادار کرده و می تواند سکوی پرتاب ما باشد. از آنجاییکه ارتباط کلامی بخش عمده از زمان روزانه ما را به خود اختصاص می دهد، تسلط به فنون بیان و نحوه صحبت در جمع برای همه ما امری ضروری و حیاتی است.
فن بیان همه آنچه که برای موفقت نیاز دارید نیست. ولی مطمئنا میتواند ابزار مهمی برای حرفه ای دیده شدن باشد.

مطالعه مقاله فن بیان چیست؟ را به شما پيشنهاد می كنيم.

دیدگاه‌ها ۰