سخنرانی انتخاباتی

سخنرانی انتخاباتی
در این پست می‌خوانید:

برای اینکه بتوانید در یک رقابت انتخاباتی پیروز شوید نیازمند داشتن ابزارها و انجام اقدامات مختلف هستید اما به جرات می توان گفت که مهارت در سخنرانی انتخاباتی و توانایی اقناع مخاطبان یک شرط لازم برای پیروزی در هر رقابت انتخاباتی است. فرقی نمی کند که شما نامزد نمایندگی مجلس باشید یا شورای شهر و غیره، اصول سخنرانی انتخاباتی تقریبا یکسان بوده و بدون داشتن فن بیان قدرتمند و توانایی سخنرانی در اجتماعات، پیروزی در یک رقابت انتخاباتی بسیار دشوار است. سخنرانی انتخاباتی مهمترین، بهترین و ارزانترین ابزار تاثیرگذاری کاندیداها در رقابت های انتخاباتی است.

تعریف سخنرانی انتخاباتی

سخنرانی انتخاباتی نوعی از سخنرانی است که در آن کاندیدا و یا یکی از اعضای ستاد انتخاباتی او دیدگاهها و مواضع خود در مورد موضوعات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و غیره برای مردم بیان کرده و با ترغیب، تهییج و بر انگیختن احساسات مخاطبان آنها را به سمت هدف انتخاباتی مشخصی هدایت می کنند.

اهمیت سخنرانی انتخاباتی

سخنرانی‌ انتخاباتی یک راه ارزان و بسیار موثر برای جلب نظر مخاطبین بوده و نقش بسیار مهمی در اطلاع‌رسانی به شهروندان و جلب آراء آنها دارد. توانایی بالقوه سخنرانی انتخاباتی برای تحت‌تأثیر قراردادن مردم و تغییر نظرات آن‌ها را نمی‌توان نادیده گرفت.

سخنرانی اتخاباتی این فرصت را به نامزد می دهد تا برنامه ها و سیاست های خود را بدون واسطه به اطلاع مردم برساند. سخنرانی انتخاباتی بهترین روش برای ارتباط مستقیم با مخاطبان است و به نامزد اجازه می دهد تا از نگرش و دغدغه‌های آحاد جامعه آگاه شده و سیاست‌هایش را براساس خواست مردم تغییر دهد.

نامزدهای انتخابات هم باید درک درستی از مسائل و مشکلات جامعه داشته باشند و هم باید بتوانند به شیوه ای واضح و قابل درک ایده های خود را ارائه کنند. اینجاست که اهمیت تسلط به مهارت سخنرانی و ارائه مطلب نمود پیدا می کند. به جرات می توان گفت که سخنرانی انتخاباتی ارزانترین و یکی از مهمترین ارکان برندسازی سیاسی است.

سخنرانی انتخاباتی

هدف از سخنرانی انتخاباتی

در هر سخنرانی اولین چیزی که یک نامزد انتخاباتی باید در نظر داشته باشد این است که هدف او از سخنرانی در یک جمع چیست. یک کاندیدای انتخاباتی ممکن است اهداف مختلفی از سخنرانی خود داشته باشد به عنوان مثال:

 • ارائه برنامه ها و وعده های انتخاباتی در حوزه های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و …
 • برند سازی و معرفی خود به مردم به عنوان فرد واجد شرایط
 • برقراری ارتباط مستقیم با مردم و شناخت نیازها و مشکلات رای‌دهندگان
 • پاسخ به سوالات، شبهات و شفاف سازی جلب نظر سران و بزرگان برای حمایت از کاندید موردنظر در انتخابات
 • و ….

به طور کلی، هدف یک کاندیدا از سخنرانی انتخاباتی این است که با ارائه برنامه‌ها، وعده‌ها و برقراری ارتباط با رای‌دهندگان، آن‌ها را متقاعد کند تا به او رای دهند و او را به عنوان نماینده خود انتخاب کنند.

شناخت مخاطب

شناخت مخاطب در سخنرانی انتخاباتی امری ضروری و لازم است. هر نامزد انتخاباتی برای آنکه بتواند مخاطبان خود را اقناع کند باید پیش از هر چیز آنها را بشناسد. باید بداند که در برخورد با هر دسته مخاطب چگونه صحبت کند، چطور نیازها و دغدغه های آنها را متوجه شود و چگونه به سوالات آنها پاسخ دهد. مخاطبان را می توان به دو صورت طبقه بندی کرد:

الف) براساس ویژگی های دموگرافی مانند (دین و مذهب، جنسیت، سن، تحصیلات، شغل و …)

بزرگترین اشتباه یک سخنران اینست که یک متن را برای سخنرانی آماده کرده و آن را برای تمام اقشار بازگو کند. محتوای صحبت برای قشر دانشجو با کشاورز متفاوت است و یا سخنرانی برای بانوان و یا اقلیت های مذهبی دارای ظرافت هایی است که باید رعایت شود پس متن سخنرانی باید بر اساس مسائل و دغدغه های همان قشر نوشته شود.

ب) بر اساس سوگیری انتخاباتی ( افراد طرفدار، رای دهندگان مردد و افرادی که هنوز مشخص نیست در انتخابات شرکت می کنند یا خیر.)

محتوا صحبت، زبان بدن و نحوه بیان سخنران برای هر دسته از مخاطبان بالا کاملا متفاوت است و باید برای هر دسته از مخاطبین بالا متناسب با ویژگی هایشان صحبت و سخنرانی کرد. بعد از مشخص کردن هدف از سخنرانی و جمع آوری اطلاعات کافی در خصوص مخاطبان نوبت به نوشتن متن سخنرانی می رسد.

مطالعه مقاله بهترین راه شناخت مخاطب را به شما پیشنهاد می کنیم.

نوشتن متن سخنرانی انتخاباتی

شما باید برای نوشتن متن سخنرانی به شناخت کاملی از مخاطبان خود رسیده باشید و نیازها و دغدغه های آنها را به طور کامل بشناسید تا بتوانید برای آنها راه حل پیشنهاد کنید. متن یک سخنرانی را در قالب سه بخش می توان دسته بندی کرد:

 • شروع
 • بدنه
 • پایان

این ساختار، یک ساختار کلاسیک سخنرانی است و در بیشتر سخنرانی ها از آن استفاده می شود. ما در ادامه مقاله مختصری در مورد هر بخش توضیح خواهیم داد.

شروع: شروع سخنرانی مهمترین بخش برای جذب مخاطب است چرا که در ابتدای صحبت سطح توجه مخاطب بالاست. مخاطب در چند دقیقه ابتدایی سخنرانی بخاطر هیجان و جوی که در فضا وجود دارد، به سخنرانی شما گوش می‌دهد و بعد از چند دقیقه اگر موضوع صحبت و شیوه بیان برایش جذاب باشد، همچنان به گوش دادن ادامه می‌دهد در غیر این صورت به سراغ کارها و افکار متفرقه می رود.

پس متنی که برای شروع سخنرانی نوشته می شود مشخص می کند که مخاطبان تا پایان صحبت با سخنران بمانند یا خیر. متن شروع سخنرانی را با نام خدا و خواندن شعر یا حدیث و یا جملاتی زیبا و مرتبط با مخاطب و فضا شروع کنید. از حاضرانی که در محفل شرکت کرده اند تشکر و قدردانی کنید. به خاطر داشته باشید که در سخنرانی های انتخاباتی باید پرشور و پر انرژی کنید.

متن سخنرانی انتخاباتی

بدنه: محتوای اصلی سخنرانی در قسمت بدنه نوشته می شود. متن بدنه باید با توجه به هدف و مخاطب حاضر درجلسه نوشته شود. مطالب خود را به مفاهیم قابل لمس و درک برای رای دهندگان تبدیل کنید. دغدغه ها و نیازهای مخاطبین را بازگو کرده و راه حل های خود را برای رفع مسائل و مشکلات ارائه بدهید. سعی کنید از تجربه ها و داستان های کوتاه در سخنرانی خود استفاده کنید. از گفتن موارد تکراری و ارائه آمار و ارقام خسته کننده به شدت پرهیز کنید.

بدنه صحبت باید به گونه ای باشد که توجه مخاطب را تا پایان سخنرانی حفظ کند و نکات اصلی مانند هدف سخنرانی را هم بدرستی به شنونده انتقال دهد. یکی از روشهایی می توانید بدنه سخنرانی را بنویسید نوشتن رئوس مطالب است. با توجه به هدف سخنرانی، مخاطب و زمانی که در اختیار دارید مطالب خود را به دو یا سه سرفصل تقسیم کنید و برای هر سرفصل حداقل یک پاراگراف توضیح بنویسید. فقط دقت کنید که این رئوس مطالب باید در چهارچوب موضوع اصلی سخنرانی انتخاباتی شما باشند و از یک نظم منطقی پیروی کنند.

در صورت تمایل مقاله چطور در مهارت سخنوری و فن بیان بهتر شویم؟ را مطالعه بفرمایید.

پایان: آخرین کلماتی که در یک سخنرانی به زبان می آورید از اهمیت زیادی برخوردار هستند. آخرین کلمات مثل آخرین تیرهایی هستند که باید با آنها ذهن و قلب مخاطب را هدف بگیرید و آنها را به سوی هدف که همان رای دادن به شماست هدایت کنید.

مطالب و نکاتی که در سخنرانی گفته اید را به طور خلاصه در انتهای بحث دوباره تکرار کنید. عنواین اصلی گزارش و صحبتهای خودتون رو دوباره برای مخاطب مرور کنید. مشکلات و راه حل های پیشنهادی برای معضلات اجتماعی و مسائل فرهنگی، اقتصادی و سیاسی را بصورت تیتروار تکرار کنید. سعی کنید جمع بندی کامل و جامعی از سخنرانی خود ارائه کنید تا مخاطب بتواند به راحتی آنرا به خاطر بسپارد. از چاشنی ها مانند شعر، آیه و جملات بزرگان استفاده کنید.

دعوت به اقدام واضح داشته باشید و مثلا از شنوندگان بخواهید که به صحبتهای شما فکر کنند و یا برنامه های انتخاباتی شما را بررسی کنند و مهمتر از همه اینکه سخنرانی خود را راس ساعت شروع و در زمان مقرر به پایان برسانید.

باز هم یادآوری می کنیم که تهییج و برانگیختن احساسات بخش مهمی از سخنرانی انتخاباتی است پس در تمام مراحل سخنرانی پر انرژی و پرشور صحبت کنید.

سخنرانی انتخاباتی 3

نکات مهم برای اجرای سخنرانی انتخاباتی

 • پرکاربرد ترین قالب برای سخنرانی انتخاباتی، قالب انگیزشی است. سخنرانی خود را با انرژی و هیجان بالا اجرا کنید.
 • قبل از اجرا حتما، حتما و حتما چندین بار سخنرای خود را تمرین کنید.
 • از لحن محاوره ای و دوستانه برای صحبت کردن در اجتماعات استفاده کنید.
 • صاف بایستید و با صدای بلند صحبت کنید.
 • لباس مناسب بپوشید و سعی کنید نیم ساعت قبل از شروع برنامه در محل حضور داشته باشید.
 • نکات مهم سخنرانی خود را به صورت تیتروار و در قالب یک دستنوشته همراه داشته باشید.
 • حتما در مدت زمان اعلام شده سخنرانی خود را انجام دهید.
 • از مدارک و مستندات برای اثبات ادعاهای خود استفاده کنید.
آموزش سخنرانی انتخاباتی

از شما متشکریم که تا پایان همراه ما بودید. ما در این مقاله سعی کردیم مختصری در مورد سخنرانی انتخاباتی و اهمیت آن توضیح دهیم. در مقالات بعدی نکات و موارد بیشتری را برای شما ارائه خواهیم کرد. در صورت تمایل از کانال یوتیوب ما بازدید کنید.

دیدگاه‌ها ۲