کوچینگ سخنرانی (می خوام قشنگ صحبت کنم!)

کوچینگ سخنرانی (می خوام قشنگ صحبت کنم!)
در این پست می‌خوانید:

اولین جلسه ای بود که برای کوچینگ سخنرانی اومده بود، وقتی ازش خواستم که علت اومدن به کلاس رو بگه

گفت: خانوم ممشلو میخوام قشنگ صحبت کنم.

پرسیدم قشنگ یعنی چطوری؟

گفت: قشنگ دیگه یعنی با جذبه؟

پرسیدم: جذبه داشتن چطوری؟

گفت: یعنی اینقدر قشنگ حرف بزم که همه مجذوبم بشن.

گفتم: یکم توضیح بده که قشنگ حرف زدن چطوریه؟

گفت: که مثلا معاون ادارمون خیلی قشنگ صحبت میکنه همه گوش میدن خسته کننده حرف نمیزنه. خوبه دیگه  نمیدونم  چطوری بگم، خیلی قشنگ حرف میزنه دیگه.

شاید شما متوجه شده باشید منظورش از قشنگ و خیلیییییی قشنگ چی بود!!! این سناریو و گفتگوهایی از این دست رو بارها در ابتدای جلسات مشاوره و کوچینگ سخنرانی تجربه میکنم. ناخوادآگاه این جمله از ذهنم میگذره که :

به ازای هر واژه ای که کم داریم مجبوریم چندین جمله، تاوان دهیم.

معین پایدار

بکار بردن کلمات انتزاعی مثل موفقیت، جذابیت، اعتماد بنفس و غیره که معنای دقیق عمومی ندارند و هر فرد باید خودش مفهوم اون رو تعیین کنه، میتونه منجر به انتخاب نادرست بشه و مجبور بشیم زمان و انرژی و منابعمون رو صرف تجربه مسیری کنیم که اصلا برای ما نبوده و ما واقعا نمیخواستیمش. در واقع نتونستیم از ابتدا تشخیص بدیم که واقعا چی میخوایم و هدفمون چیه. تعریف شما از موفقیت با تعریف و معنایی که در ذهن من هست قطعا متفاوته.

به این جملات دقت کنید:

  • میخوام با اعتماد به نفس توی جلسات شرکت کنم.
  • دوست دارم فن بیان قوی داشته باشم.
  • هدفم اینه آدم جذابی باشم.
  • دوست دارم خیلی قشنگ صحبت کنم.

داشتن تعریف شخصی

داشـتن تعریف شخصی از مفاهیم ذهنی و انتزاعی مثل موفقت، اعتماد بنفس، جذابیت، و غیره اولین گام برای دستیابی به اوناست. داشتن یه هدف و تعریف دقیق به ما کمک میکنه که مسیرمون رو بسازیم و میزان پیشرفتمون رو در مسیر متوجه بشیم و در نهایت بتونیم یه متر و معیاری برای اندازه گیری میزان پیشرفت خودمون داشته باشیم. چون اگر واقعا ندونیم چی میخوایم و توی چه مسیری باید حرکت کنیم، از کجا باید متوجه بشیم که راهمون درسته؟ مخصوصا اگر ابتدای راه باشیم.

کوچینگ سخنرانی

این طبیعیه که به عنوان مدرس و مربی همیشه دغدغه تاثیرگذاری آموزشهایی که میدم رو داشته باشم ولی مسلح شدن به مهارت کوچینگ به من یاد داد که هر کسی مسیر یادگیری منحصر به خودش رو داره و اگرچه خیلی از مواقع از کلمات یکسانی برای بیان منظورش استفاده میکنه اما هدفش با بقیه فرق میکنه و این وظیفه منه که به عنوان یک کوچ و مربی، خوب سوال کنم و خوب بشنوم تا متوجه بشم پشت جملات به ظاهر ساده ای که عنوان میکنه، دقیقا چی میخواد و بتونم نقشه راه یادگیری مخصوص خودش رو طراحی کنم.

کوچینگ سخنرانی و فن بیان در حقیقت یه مسیر متفاوت و اختصاصی برای بهبود و پرورش مهارتهای کلامی، ارائه مطلب و سخنرانی شماست. در جلسات کوچینگ یه مربی و متخصص در حوزه سخنرانی و ارائه مطلب شما را در مسیر رسیدن به اهدافتون همراهی می کنه. اگه اطلاعات بیشتری در این مورد می خواهید لطفا توضیحات دوره کاربردی کوچینگ سخنرانی رو مطالعه کنید. مطمئنن جواب خیلی از سوالاتتون رو اونجا پیدا می کنید.

حالا از شما میپرسم که :

  • تعریف شما از فن بیان قوی چیه؟
  • به نظر شما کسی که فن بیان قوی داره چه شکلی حرف میزنه؟
  • چند تا از ویژگی های یه فردی که با اعتماد به نفس حرف میزنه رو بگو؟
  • اگر الان فن بیانت قوی بود چه شکلی صحبت میکردی؟
  • فکر می کنی کوچینگ سخنرانی و فن بیان می تونه به شما کمک کنه؟

ممنون میشم برامون توی قسمت نظرات بنویسید.

در پایان مطالعه مقاله آموزش فن بیان – قدرت کلمات رو به شما پیشنهاد می کنم.

دیدگاه‌ها ۰